Dağınık ve düzensiz bir evdeki kaosun içinde kim yaşamak ister ki? Küçük metrekareye sahip evlerde çoğu zaman eşyalar birbiri içine geçmiş dağınık, düzenlenemez, toparlanamaz gibi gözükür. 

Çoğu insan bu dağınıklık içinde bir düzen özleminde olsa da sonunda dar bir alanda ancak bu kadar düzenli olabileceğine ikna eder kendini. Hayat yoğun, zaman yok, eşya çok, alan küçük gerekçeleri ile devam eder yaşamına. Aslında en baştan birtakım noktalara dikkat ederek pratik depolama fikirleri ile evi düzenli hale getirmek oldukça kolay!

En basit uygulamalardan biri olan, herhangi bir eşyayı kullandıktan sonra yerine kaldırmak evimizde sürekli dağınıklık ile karşı karşıya kalmadan yaşayabilmemizi mümkün kılar. Düzenli bir ev: pratik ve estetik çözümler demek. Atılan birkaç yeni adım ile düzenli bir ev kendiliğinden oluşacak! Öyleyse düzenli bir eve sahip olmak için neler yapmalıyız?

İşlevsel ve Hayatı Kolaylaştıran Ev Düzenleme Fikirleri

Evlerdeki temel dağınıklık sebebinin kullanılan eşyaları olması gereken yere koymak olduğu düşünülse de her şeyin yerli yerinde olmasını sağlayan bir alana da ihtiyaç duyulduğu unutulmamalı. 

Özellikle yaşam alanlarında eşyaları düzenli şekilde yerleştirip organize edebilecek bir yer yoksa düzenli olmak bir hayal olarak kalır. Böyle bir imkansızlık içinde dağınıklığı toparlama gayreti yorucu olabilir.

Peki küçük metrekareye sahip evlerde dahi düzenli halde yaşamak nasıl bir yöntem uygulamak gerektiğini biliyor musunuz? Evinizde tarzınıza uygun düzen ve uyumu yakalamak için bu 7 farklı düzenleme önerisi tam size göre! 

1.İşlevsel Depolama Çözümleri ile Dolap İçlerini Düzenleyin

Gardırop,  şifonyer, mutfak dolabı, ayakkabı dolabı gibi depolama alanlarını oldukça verimli şekilde kullanmak evdeki dağınıklığın önüne geçer. Oldukça işe yarayan bu kapalı depolama çözümleri özellikle küçük metrekareye sahip evlerde büyük ve geniş alanlar kazandırır.

Dolapların içine yerleştirilen organizerler, dolap kapaklarının içlerine takılan raflar, dolap rafları üzerine konulan küçük eşyaları düzenlemeye yarayan organizer kutular ya da çok amaçlı raflı standlar dolap içlerinde kusursuz bir düzen sağlar. 

Özellikle bu yöntemlerin hepsi birlikte uygulandığında eşyaları organize etmeye yarayan ürünlerden yüksek verim alınır. Üstelik bu sayede eşyaları üst üste yerleştirip alan tasarrufu yaparken bir yandan da ihtiyacınız olan eşyayı kolay şekilde bulabilirsiniz. Eşyaların devrilme, kırılma, bozulma gibi ihtimalleri de oldukça düşük olur.

2. Özgün Depolama Fikirlerini Uygulayın

Yatak odanızda, salonunuzda, banyonuzda, vestiyerinizde, ayakkabılığınızda yani aklınıza gelebilecek her yerde raflı depolama yöntemlerini uygulayarak işinize yarayacak ekstra alanlar kazanabilirsiniz. 

Kitaplık, TV ünitesi, gardırop gibi ev dekorasyonun en önemli parçaları olan eşyaları raflı olarak seçmek hayatınızı kolaylaştırır. Özellikle bu uygulama etkili mutfak depolama çözümleri arasında yer alır. Her bir raf oldukça çok eşya alacağından elinizden geldiği kadar boşlukları sık kullandığınız eşyalar ile doldurmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Yazlık ve kışlık kıyafetler, ayakkabılar, havlular, nevresim, çarşaf ve yastık kılıfları, tabak, bardak gibi neredeyse hayatın her alanında sürekli ihtiyacınız olan eşyalarınızı düzenli şekilde bulmak için raflı depolama çözümlerine başvurmanız oldukça önemlidir. Raflı dolap ve üniteler estetik görüntüleri ile tarzınızı yansıtırken işlevsel özellikleri ile daha geniş ve ferah bir eve sahip olmanıza olanak tanır!

3. Ev Düzeni için Pratik Çözümler: Sandıklı Koltuk ve Baza

Evlerde insan sayısına bağlı olarak eşya sayısı da arttıkça satın alınan ilk mobilyalar genellikle sandıklı koltuk ve baza olur. Bu çok amaçlı ve işlevsel ürünler hayatı oldukça düzenli hale getirirken evlerde herkese yetecek geniş alanlar açar. Son yıllarda öne çıkan bu işlevsel ürünler ile evdeki dağınıklığı giderirken aynı zamanda şık ve modern dekorasyon zevkinizi evinize yansıtırsınız. Yeni bir eve taşınırken ya da evde yeni bir düzen oluşturma kararı aldığınızda bu mobilyaları alışveriş listenize eklemenizi tavsiye ederiz. 

Özellikle çocuk odalarında bazalı yatak kullanmak alternatif oyuncak depolama fikirleri arasında yer alır. Sizlere ev düzeni için pratik çözümler sunarken fonksiyonel ürünlerin dağınıklığın kurtarıcısı olduğunu söylemekte de fayda var!

4. Takı ve Makyaj Malzemesi Organizerlerini Satın Alın

Her kadın için bakımlı olmak son derece önemlidir. Bu sebeple satın alınan her ürün sayıca çok olacağından oldukça fazla yer tutar. Hepsini düzenli şekilde muhafaza etmek ve istenilen ürünü istenilen zamanda bulabilmek için çeşitli düzenleyici eşyalara ihtiyaç duyulur. 

Hem çok fazla ürünü içine alan da hem de görüntüsü ile dekorasyon zevkinize uygun ürünler sizi mutlu eder. Özellikle takıları düzenlemek için kullanılan farkı model ve stilde birçok organizer şıklığı ile beğeni toplar. 

Farklı stil, malzeme ve renkte tasarlanmış takı ve makyaj malzemesi organizerleri yaşam alanlarınızda dikkatleri üzerine çeker. Kimisi çekmeceli, kimisi raflı olarak üretilen bu işlevsel ürünler, tüm aksesuarlarınızın ve bakım ürünlerinizin depolanmasına olanak tanır. 

Bu sayede önem verdiğiniz eşyaların birbirlerine karışması, kaybolması da imkansız hale gelir. Fonksiyonel ürünlerden eviniz için ideal olanı tercih ederek kusursuz bir ev düzenine sahip olabilirsiniz!

5. Çok Amaçlı TV Ünitesi Kullanın

Son yıllarda evlerin vazgeçilmez mobilyalarından olan TV ünitesi modellerini oldukça işlevsel amaçlarla kullanmak mümkün. Yalnızca üzerine TV yerleştirilen bir ürün değil aynı zamanda kapaklı, raflı ve çekmeceli tasarımı ile çok sayıda eşyayı depolamaya da yarıyor. 

Eski TV sehpalarının yerini alan bu kullanışlı mobilyanın, model ve renk çeşitliliği ile her zevke hitap ettiğini söyleyebiliriz. Güncel modaya uygun  ahşap ve metal TV ünitesi modelleri eşyalarınızı istediğin gibi depolamaya yarayan fonksiyonel bölümleri ile ev düzeni için pratik çözümler arasında yer alır!

6. Masanızı Depolama Alanı Olan Duvara Taşıyın

Ev, ofis ve bürolarda kullanılan çalışma masası hayatı konforlu hale getirirken üzerine konulan her bir eşya oldukça gereklidir. Dolayısıyla çalışma masaları raf ve dolap gibi depolama alanlarının olduğu duvarlara sabitlendiğinde eşya düzeninin daha kolay sağlanacağını söylemek mümkün. 

Çalışma masanızın sabitlendiği duvara raf ve kapaklı dolaplar monte etmek oldukça fazla avantaj sağlar. Masanın yüzey alanı ne kadar küçük olursa olsun duvardaki raf ve dolaplar tüm eşya yükünü taşıyabilir. Aynı zamanda masa üzerinde istenilen düzen sağlanırken dağınıklık giderilir. 

İşlevsel masa üstü modülleri kalem, defter gibi eşyalarınızı depolamaya yararken görüntüsüyle de çalışma masanız için şık bir tamamlayıcı olacaktır. Ev düzeninde pratik bilgiler ile istenilen düzen kolayca sağlanır!

7. Dağınık Sehpalarınızın Üzerini Düzenleyin

Salon ve oturma odası dekorasyonunun en çok tercih edilen mobilyalarından biri olan orta sehpalar şık görünümünün dışında gün içinde gerekli olan çeşitli eşyaları üzerinde depolamaya yarar. Sürahi, bardak, kitap, kalem, anahtar ve diğer birçok eşyanın her an elinizin altında olmasına olanak tanır. 

Elbette her alanda olduğu gibi sehpa üzerinde de eşya sayısı arttıkça dağınıklık baş gösterir. Hepsi düzensiz şekilde bir araya geldiğinde çirkin bir görüntü oluşur. Bu sebeple sehpa üzerinde kullanacağınız tepsi, tabak ve aksesuarlar ile eşyalarınızı daha şık biçimde sunabilirsiniz!

Düzenli ev için pratik bilgiler ve eşya depolama çözümlerinin ardından ilham veren fikirler için Evidea ürünlerine göz atabilirsiniz.

Dilerseniz “Ayakkabı Depolama Fikirleri” yazımızı da inceleyebilir ve ayakkabılarınızı depolamak için pratik çözümlere ulaşabilirsiniz.