Termos Nasıl Temizlenir?

Günlük hayat içerisinde kahve ve çay tüketiminiz fazla olabilir. Okula veya işe giderken yanınızda tüketmek istediğiniz içeceği götürmek isteyebilirsiniz. Dışarıdan kahve ve çay tüketmek bazı zamanlar oldukça zor olur. İçeceklere ulaşım sağlama noktasında zorluk çekebilirsiniz. Bunun için evden götürmek son derece mantıklı hale gelir. Termosunuz varsa içeceğinizi çok daha kolay ve güvenli biçimde taşıyabilirsiniz. 

Termos, her evde bulunması gereken gereçlerden bir tanesidir. Hiç ummadığınız zamanlarda ihtiyaç duyabileceğiniz için evinizde bulunması son derece işinize yarar. Söz konusu ürünleri pikniğe ya da kampa giderken de kullanabilirsiniz. Piknik için büyük kapasiteli olanları kullanabileceğiniz gibi günlük hayatta kullanmak üzere küçükleri tercih edebilirsiniz. 

Pek çok farklı renk seçeneğine sahip termos modeli bulunduğu için kendi zevkinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Sade renk tonlarından hoşlanıyorsanız siyah ve gri gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Daha canlı renkler için ise sarı, turuncu ve pembe gibi tonları satın alabilirsiniz. Termosa karar verdikten sonra nasıl temizlendiği noktasında düşüncelere kapılabilirsiniz. 

Termos nasıl temizlenir gibi düşünceler aklınıza gelebilir. Genellikle ince uzun bir yapıya sahip oldukları için eliniz içerisine giremez. Bu da detaylı bir temizlik için oldukça zorlayıcı olur. Bu yüzden de pek çok birey termos içi nasıl temizlenir gibi sorular sorar. Dilerseniz ev ortamında kolaylıkla temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. 

Çay ve kahve lekesi oldukça zor çıkabilir. Bunun için biraz daha fazla uğraşmanız gerekebilir. İnce uzun termoslar için durum daha da zorlayıcı olur. Ağız kısmı dar olanlara eliniz girmediği için deterjanla güzelce temizlemeniz zordur. Dilerseniz doğal yollardan zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz. 

Öncelikle termosun içini sıcak su ile doldurmanız gerekir. Bu şekilde biraz lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında içerisine göz kararı bulaşık deterjanı ekleyerek biraz daha bekleyebilirsiniz. Bekledikten sonra kuvvetli bir şekilde sallamayı deneyebilirsiniz. Kuvvet uygulamanız halinde su, her gelgit işleminde lekeleri çıkarır. 

Bu şekilde sallayarak lekelerden kurtulamıyorsanız başka yöntemlere başvurabilirsiniz. Öncelikle bir adet biberon fırçası satın almanız gerekir. Biberon fırçası son derece kullanışlı olmakla birlikte, farklı eşyaların temizliğinde de kullanabilirsiniz. Bu yüzden evde bulundurmayı deneyebilirsiniz. 

Biberon fırçası hassas yapılı kıllara sahip olduğu için termosun iç yüzeyine zarar vermez. Deterjan ilavesiyle ürünün içini bu fırçalarla kolayca yıkayabilirsiniz. Çelik termos nasıl temizlenir sorusu da oldukça fazla gelir. Normal termoslarla aynı şekilde temizlendiğini söylemek mümkündür. Fırça yardımıyla güzel bir şekilde temizleyebilir ve sonrasında kolaylıkla yıkayabilirsiniz. 

Tüm köpüğü arındırdıktan sonra tekrardan termosun içerisine bakabilirsiniz. Herhangi bir leke kalmadığından emin olduktan sonra temiz temiz kullanmaya başlayabilirsiniz.  Kurutma işlemi için ise önce suyun süzülmesini beklemeniz ardından da yumuşak bir bezle nazikçe silmeniz yeterli olur.

Yeni Alınan Termos Nasıl Temizlenir? 

Yeni satın aldığınız bir mutfak eşyasını kullanmadan önce yıkamanız gerekir. İçerisinden bir şeyler yiyip içtiğiniz için son derece önemli bir konudur. Termos için de aynı durum geçerlidir. Bu yüzden yeni alınan termos nasıl temizlenir gibi sorular akıllara sık gelir. Yeni aldığınız için temiz olduğunu düşünseniz de pek çok farklı yer gezip sizin elinize ulaştıkları için sandığınızdan daha kirli olmaları mümkündür.

İçerisinde leke ve benzeri izler olmayacağı için temizliğini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle mikrobundan arındırmak adına kaynar suyu ürün içerisine katabilirsiniz. Tüm yüzeyine su geldiğinden emin olduktan sonra içerisine temizleyici maddeler koyabilirsiniz. Özellikle karbonat gibi temizleyicileri kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Karbonat, zorlu lekeleri dahi çıkarırken aynı zamanda mikrobun kırılmasını da sağlar. Bunun için öncelikle termosun içerisine bir paket karbonatı dökmekle başlayabilirsiniz. Sıcak su içerisinde karbonatın erimesini bekledikten sonra tüm yüzeyi fırça yardımıyla silebilirsiniz. Bu şekilde biraz bekledikten sonra karbonat temizlenene kadar suyun altında tutabilirsiniz. 

İçerisinin nemli kalmaması adına kuru bir bezi fırçanın ucuna yerleştirerek kurulama işlemini yapabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla içerisindeki sudan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz ters çevirip içerisindeki suyun tamamen yok olmasını da bekleyebilirsiniz. Yeterince vaktiniz varsa bu şekilde de yapmayı deneyebilirsiniz. 

Bununla birlikte yeni aldığınız bir ürün için termos bulaşık makinesinde yıkanır mı gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Çoğu termosun bulaşık makinesinde yıkandığını söylemek mümkündür. Dilerseniz termosunuzun kullanım talimatlarına veya hangi malzemeye sahip olduğuna bakarak bulaşık makinesinde yıkamayı deneyebilirsiniz. Yeni satın aldığınız termosu bulaşık makinesine atarak tüm mikroplardan kurtulabilirsiniz. 

Bunun için tek yapmanız gereken bulaşık makinesinin tabak bölmesine termosu yerleştirmek olur. Güzel bir şekilde yerleştirmeniz halinde güzelce yıkandığını görebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkandıktan sonra biraz nemli kalması mümkündür. Dilerseniz kuru bir bez yardımıyla içerisindeki nemden kurtulabilirsiniz.

Termostan Kahve Kokusu Nasıl Çıkar?

Termos temizliğini yapmanıza rağmen içerisinde çay ve kokusu kalabilir. Bunun için ne yapsanız da kokudan kurtulamamış olabilirsiniz. Pek çok farklı yöntem bulunmakla beraber dilediğiniz yöntemle başlayabilirsiniz. Evinizde bulunan maddeleri kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Maden suyu ile kokudan kurtulmak oldukça etkili bir yöntemdir. Bir şişe maden suyunu termosun içerisine boşaltarak bir süre bu şekilde bekleyebilirsiniz. Sonrasında içerisine biraz da su koyarak güzelce çalkalamaya başlayabilirsiniz. Bir gece dahi bekletseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Böylece kahve kokusunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. 

Kahve kokusundan kurtulmanın bir yolu da tuz kullanmaktır. Tuz kötü kokuları çekme noktasında son derece başarılıdır. Kahve kokusundan kurtulmak için de tuz yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için yarım çay bardağı tuzu termosun içerisine dökebilir ve kapağını hafifçe kapatabilirsiniz. Bir gece bu şekilde beklettikten sonra sabah uyandığınızda tuzu temizleyebilirsiniz. 

Dilerseniz sonrasında bulaşık deterjanı ile de üzerinden geçebilirsiniz. Bu sayede hem kahve kokusundan hem de lekelerden kurtulabilirsiniz. Termostan kahve kokusu nasıl çıkar sorusunu bu şekilde açıklamak mümkündür. 

Termos İçi Nasıl Temizlenir?

Termos temizliği nasıl yapılır sorusuna güzel bir cevap bulamıyorsanız başka yöntemleri de deneyebilirsiniz. Farklı yöntemleri deneyerek leke ve kokulardan kurtulabilirsiniz. Bu noktada termosun malzemesinden kaynaklı olarak yöntemlerin işi yarayıp yaramaması belli olur. Tüm leke ve kokulardan kurtulmak isterseniz sirke yöntemini deneyebilirsiniz. 

Sirke, son derece kuvvetli bir temizleyici olmakla beraber güzel bir temizlik yapmanıza olanak sunar. Bu sayede temizliği yaparken doğal yolları deneyebilirsiniz. Öncelikle bir çay bardağı sirkeyi termosun içerisine koyabilirsiniz. Sonrasında sirkenin üzerine termosun ağzına gelecek kadar su eklemeniz gerekir. Bu şekilde gücünüz yettiği kadar çalkalamayı deneyebilirsiniz. 

Çalkalama işlemini yaptıkça leke ve kokuların gittiğini görebilirsiniz. Sirke kokusunun kalıcı bir şekilde termos içerisinde kalacağını düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile bu yöntemi kullanabilirsiniz. Herhangi bir sirke kokusunun kalmadığını söylemek mümkündür. Sirkeli su işe yaramadıysa bir de karanfilli su yöntemini deneyebilirsiniz. 

Karanfilli su oldukça keskin bir yöntemdir. Ne yaptıysanız olması ise bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için bir tencere içerisine yeteri kadar su ve bir tatlı kaşığı karanfili ekleyebilirsiniz. Bir süre kaynattıktan sonra ocaktan alabilir ve soğumasını bekleyebilirsiniz. Biraz ılıdıktan sonra termosun içerisine koyarak bir gece bu şekilde bekletmeniz gerekir. 

Uyandığınızda karanfilli suyu dökebilir ve sonrasında bulaşık deterjanı ile içerisine güzel bir şekilde yıkayabilirsiniz. Böylece hem kötü kokudan hem de karanfilin bıraktığı aromadan kurtulabilirsiniz. Termosu temizlemek için aradığınız tüm ürünlere Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.