Soğuk Havalarda Cildinizi Korumanın Yolları

Kış geldi de çattı. Birbirinden güzel kış manzaraları, lapa lapa yağan kar ve kalın kabarık giysiler tam da kış aylarını tasvir eder. Havaların soğumasıyla beraber sıcacık iç mekanlarda kar beyazı manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. İnsanı huzura erdiren bu mevsimsel güzelliklerin tadını çıkarırken cildi soğuğun etkilerine karşı savunmasız olduğunu da unutmamak gerekir. 

Soğuk havalarda cildinizi korumanın yollarını bilmek ve ona göre önlem almak bu mevsimde sağlıklı, parlak ve nemli bir cilt için son derece önemlidir. Özellikle yediden yetmişe herkesin ortak derdi soğuktan el çatlaması başta olmak üzere pek çok sorun için artık kolaylıkla bir çözüm yolu var.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hava sıcaklıkları da düşer. Soğuyan hava, rüzgarın keskinliği ve kapalı ortamlardaki ısıtma sistemlerinin kurutucu etkisi cildimizi olumsuz etkileyen faktörlerin sadece birkaçıdır. Soğuk havaların cildimize olan olumsuz etkileri arasında kuruluk, tahriş, kızarıklık ve hatta çatlaklar yer alır. Sadece bunlar ile sınırlı değil aynı zamanda sahip olduğunuz çeşitli cilt problemleri de kış aylarında daha da kötüleşebilir ve cilt hassasiyetini arttırabilir.

Ancak bu olumsuzlukları dert etmenize artık gerek yok. Kış geldi diye endişelenmeyin, bu zorlu mevsimde cildinizi korumanın etkili yolları pek tabii ki vardır. Nemlendirme, koruyucu giysiler giyme, uygun temizlik ürünleri kullanma ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinme gibi basit ama etkili adımlarla cildinizi soğuk hava koşullarının olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. Bu bağlamda kış aylarının azizliğine uğrayan siz değerli okurlarımız için soğuk havalarda cildinizi nasıl en iyi şekilde koruyabileceğinizi adım adım yazdık. Hazır olun, çünkü kış mevsimine cildinizle birlikte hazırlıklı girebileceksiniz.

Soğuk Havalarda En Etkili Cilt Bakımı Rehberi

Kış mevsimiyle gelmesiyle birlikte battaniyelerin altında sıcacık bir içecek yudumlamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Böylesine keyifliyken ihmal ettiğiniz ya da aklınıza bile gelmeyen bir husus vardır. Bu husus pek tabii ki cilt sağlığınızdır. Kış aylarında cilt soğuk rüzgarların ve kuru havanın etkilerine maruz kalır. Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kimseler için kış ayları son derece zorlayıcı olabilir. Ama artık bu bir sorun olmaktan çıkabilir. Çünkü cildinizi kışın korumanın etkili yollarını öğrenmek için doğru yerdesiniz. 

Soğuk havalarda cildinizi canlı, parlak ve sağlıklı tutmanın sırlarını bu içerikte keşfedebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken çok basit birkaç faktör vardır. Kuruyan cilde ne iyi gelir sorusuna cevap arıyorsanız tam da adresindesiniz. İzler için şu hususları göz önüne alarak cilt kuruluklarına savaş açabilirsiniz. 

Düzenli Bir Şekilde Nemlendirici Kullanma 

Soğuk hava cildinizi kurutabilir. Bu durum herkesin yaşayabileceği bir noktadır. Kuruyan cilde en iyi gelen çözümlerden biri nemlendirici ürünlerdir. Bu yüzden nemlendirme adımı son derece önem arz eder. Kaliteli bir nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bu işlemi özellikle duştan sonra yapmak ıslak olan cilt yüzeyinin ürünü daha iyi hapsetmesine imkan verir. Unutmayın nemli bir yüzey üzerine uygulanan ürünü daha iyi emer.  

Olumsuz Hava Koşullarında Cildinizi Koruyun 

Soğuk rüzgar ve don gibi olumsuz hava koşulları cildinizi tahriş edebilir. Koruyucu giysiler giyerek yüzünüzü ve ellerinizi soğuktan korumak cildiniz için bir bariyer görevi görür. Soğuk havada cilt nasıl korunur sorusuna bir cevap arıyorsanız işte size cevap: Eldiven giymek oldukça etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte kış geldi güneş artık yok diye sakın güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü kışın da güneşin zararlı etkileri devam eder. Bu etkiler hassas cilt problemlerini artırabilir. 

Kaynağını İçten Alan Bir Nem ve Besin Takviyesi Yapın

İçten gelen güzellik dış güzelliğe son derece etkilidir. Bu bağlamda bol bol su içmek, sebze ve meyve tüketmek cildinizi içten dışa besler. İyi bir şekilde beslenen cildiniz daha sağlıklı olur. Bu durumda olumsuz etkilerden kolaylıkla etkilenmez, güçlenir. 

Cilt Tipinize Özel Ürünler Seçmek

Teninize uygun ürünleri seçmek cildinizin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Cilt tipinizi belirleyerek bu minvalde ürünler seçmelisiniz. Örneğin hassas ve kuru bir cildiniz varsa buna yönelik ürünleri seçerek cilt sorunlarına yönelik bir bakım uygulamış olursunuz.  

İçeriden Dışarıya Güzellik: Cilt Bakımı ve Beslenme İlişkisi

Soğuk rüzgarların yüze vurduğu bu dönemde herkes cildinin sağlıklı ve canlı kalmasını ister. Ancak güzellik sırlarını sadece cilt kremleri ve maskelerle aramak çoğu zaman eksik kalır. Gerçek güzellik ve sağlıklı görünüm içeriden dışarıya doğru gelir. Bu nedenle cilt bakımı ile beslenme arasındaki yakın ilişkiye odaklanmak gerekir. Düzenli ve doğru beslenme soğuk hava koşullarına karşı en güçlü kalkanı oluşturabilir. Haydi gelin kış aylarında kuru yüze ne iyi gelir sorusuna cevap verelim. İçeriden dışarıya güzellik elde etmenin anahtarlarına hep birlikte göz atalım.

Yeterli Bir Şekilde Hidrate Olun 

Özellikle Kış aylarında su içme alışkanlığınıza daha fazla dikkat etmek son derece önemli bir husustur. Kışın yüz kuruluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yeterli hidrasyon verilebilir. Bol su içmek cildinizin nemini korumanın en etkili yoludur. Ayrıca sıcak bitki çayları da soğuk havalarda hem içinizi ısıtır hem de hidratasyonunuzu sağlar. Bu yüzden harika bir tercih olabilir.

Antioksidan Dolu Besinler Tüketin 

Cildinizi zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidanlar meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Özellikle C vitamini açısından zengin portakal, mandalina, kivi gibi besinler cildinizi canlandırabilir. Bunlara ek olarak C vitamininin cildi parlatma özelliği de vardır. 

Sağlıklı Yağlardan Mutlaka Yararlanın 

Omega-3 yağ asitleri içeren somon, keten tohumu ve ceviz gibi besinler cildinizi nemlendirir. Nem vermenin yanı sıra iltihaplanmayı azaltır. Eğer sivilce ya da akne sorunlarınız varsa bu değerli yağlardan faydalanabilirsiniz. İyileşme sürecini artırıcı rol oynayacaktır.

Yeşil Çayın Gücü Cildinize Bariyer Olsun 

Yeşil çay içeriğinde bulundurduğu antioksidan maddeler dolu olduğu için cilt sağlığına son derece olumlu katkı sağlar. Günde bir fincan yeşil çay içmek cilt problemleriyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Cilt bakımlarınızı yapın, en sevdiğiniz battaniye altına girin ve bir bardak yeşil çayınızı afiyetle tüketin.

Besin Takviyeleri Cildinizi Güçlendirir

Cildiniz için önemli olan bazı besin maddelerini yeterince alamıyorsanız doktorunuzun önerdiği besin takviyelerini düşünebilirsiniz. Vitamin ve minerallerden zengin olan bu takviyeler kuru ve hassas cildinize iyi gelir. Yüz çatlamasına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız bu çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Edinin 

Sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak cilt sağlığı için önemlidir. Ayrıca Düzenli egzersiz de stresten kaçınmanın bir yolu olarak değerlendirilir. Sigara ve alkolden uzak durmak ve düzenli spor yapmak cildinizin sağlığını olumlu yönde etkiler.

Esansiyel Yağların Gücü

Kuru cilde ne iyi gelir evde yapabileceğiniz anlık çözümler de vardır. Cildinizi nazikçe temizleyin ve sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Böylece cildinizin doğal nemini korumuş olursunuz. Bu adımdan sonra evde bulunan nemlendirici maskeler ya da doğal yağlar kullanarak cildinizi ekstra nemlendirebilirsiniz. Bu yağlara örnek olarak argan ya da Hindistan cevizi yağı gibi esansiyel yağları önerebilirsiniz. Esansiyel yağlar hem güzel kokar hem de kuru cildi rahatlatmada etkilidir.