Güne işe ya da okula yetişme telaşıyla başlayanlar için kahvaltı yapmak neredeyse imkansızdır. Genellikle evden çıkmadan önce hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanan yiyeceklerden atıştırmak çoğu kişi tarafından tercih edilir. Bu yiyecekler arasında yer alan tost, hem doyurucu hem de lezzetli bir seçenek olarak öne çıkar. Tostları hızlı ve pratik bir şekilde hazırlamayı mümkün hale getiren tost makinesi çeşitleri birçok mutfakta en çok kullanılan küçük ev aletlerinden biridir. Enfes tostlar hazırlayabileceğiniz tost makineleri, günümüzde gelişen teknolojiyle beraber birçok özellikle donatılarak tasarlanır. Bu özellikler sayesinde aletleri sadece tost yaparken değil, birbirinden lezzetli ve pratik tarifleri hazırlarken de kullanabilirsiniz. Tost makinesi nasıl kullanılır ve ne gibi tarifleri tost makinesiyle hazırlamak mümkündür, gelin beraber bakalım.

Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Farklı tarifleri uygulayarak yeni tatlar denemeden önce tost makinesi nasıl kullanılır bilmekte fayda vardır. Birçok marka ve model seçeneğini olan tost makinelerinin kullanımı ürünün özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Haliyle bütün bu modellerin nasıl kullanıldığını burada anlatmamız mümkün değil. Yalnız cihazların kullanımı sırasında dikkat etmeniz gerekenler bütün tost makinesi çeşitleri için aşağı yukarı aynıdır. Öncelikle satın aldığınız tost makinesinin kullanma talimatlarını mutlaka okuyun ve gereğince uygulayın. Eğer tost makinenizi yeni aldıysanız ve ilk defa kullanacaksanız plakalarını yıkamanız ya da nemli bir bez yardımıyla silmeniz önerilir. Yıkama ve silme işleminden sonra ıslak bırakmayıp mutlaka kurulamanız da önemlidir. Tost makinelerinin plakaları hassas yüzeylere sahiptir. Bu yüzden kullanımı sırasında metal değil, ahşap ya da silikon maşalar tercih edilmelidir. Böylelikle plakaların çizilmesini ve zedelenmesini önleyebilirsiniz. Aynı şekilde plakaların temizliğini yaparken çizilmemesi için sert malzemeler kullanmaktan kaçının. Tost makinesinin kablosu cihaz çalışırken kesinlikle gövdeye temas etmemelidir. Ayrıca güvenliğiniz için kabloyu ıslak zeminlerden uzak tutmanız gerekir. Bu tost makinesi önerileri ve tavsiyelerini kullanım esnasında dikkate alarak, cihazını herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre güvenle kullanabilirsiniz.   

Tost Makinesinde Neler Yapılır?

Tost makinesinde hazırlayabileceğiniz yiyecekler sadece tostla sınırlı değildir. Birçok farklı tarifi bu aletlerle pratik bir şekilde pişirebilirsiniz. Özellikle yağda kızartılan yiyecekleri tost makinesinde pişirmeyi deneyerek kendiniz, aileniz ve misafirleriniz için daha sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Genellikle bol yağda kızartılarak hazırlanan mücver çeşitlerini tost makinesinde az yağlı olarak pişirebilirsiniz. Sigara ya da paçanga gibi yağda kızartılan börek çeşitlerini hazırlamak için de tost makinesinden faydalanabilirsiniz. Özellikle ailecek kahvaltı yaparken bu aletlerle hazırlayacağınız börekler benzersiz lezzetleriyle ağırlık yapmadan kahvaltı keyfini ikiye katlar. 

Kahvaltıda ya da acıktığınızda pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz alternatif tost çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Her evde bulunan basit malzemelerle hazırlayabileceğiniz patates tostu bunlardan biri. Patates, yumurta ve biraz yağla ekmeksiz bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu tarifi tost makinesinde pişirebilirsiniz. İsterseniz tarife, peynir ya da çeşitli baharatlar ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz. 

Tost makinesi modelleri sağlıklı ızgaralar yapmak için de ideal seçenektir. Et, tavuk ve balık gibi farklı et çeşitlerini bu modellerle kendi yağında ızgara yapabilirsiniz. Köfte ve kebap çeşitlerini de tam lezzettinde kurutmadan hazırlayabilirsiniz. 

Et çeşitleri gibi sebzeleri de tost makinesinde ızgara yaparak pişirebilirsiniz. Kabak, patlıcan ve biber gibi sebze çeşitlerini az yağda pişirdikten sonra üzerine yoğurt ve domates sosu dökerek akşam yemeğinde tüketebilirsiniz. 

Tost makinesini ısıtma işlemi için de kullanabilirsiniz. Özellikle poğaça ve simit gibi kahvaltı için aldığınız hamur işlerini kolaylıkla ısıtarak sıcak ve taze olarak yiyebilirsiniz. 

Bu cihazlarla bazı tatlı çeşitlerini pratik bir şekilde pişirebilirsiniz. Mesela waffle makineniz yoksa tost makinesinde de kolaylıkla waffle hazırlamanız mümkün. Bunun için hazırladığınız waffle hamurunu yağladığınız tost makinesine döküp üstünü kapatmanız ve ayarladığınız sıcaklığa göre yaklaşık bir dakika kadar beklemeniz yeterli olur. Bir dakika sonunda kapağı açıp, waffle hamurunu ters çevirerek tekrar üstünü kapatmanız gerekir. Böylelikle waffle hamuruna o bilindik kare izlerden oluşan şeklini verebilirsiniz.   

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Birbirinden lezzetli tarifleri tost makinesinde hazırladıktan sonra geriye temizliği kalıyor. Tost makinelerini her kullanımdan sonra mutlaka temizlemek gerekir. Bu sayede hem makinenin ömrünü uzatabilirsiniz hem de beklediği için çıkarılması zor hale gelen kalıntılarla daha sonra uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tost makinesi çeşitleri farklı plaka özelliklerine sahip olarak üretilir. Temizlik yöntemleri de bu plakalara göre değişir. Eğer makinenizin plakaları çıkarılabiliyorsa; şanslınız. Su altında rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ancak kullandığınız temizlik ürünlerinin plakalara zarar vermediğinden emin olun. Yüzeyi ovalarken olabildiğinde nazik davranın ve sert cisimler kullanmayın. Yüzeyinde çıkarılması zor kalıntılar varsa birkaç damla bulaşık deterjanı eklediğiniz sıcak suda plakaları bir süre bekleterek kirleri yumuşatabilirsiniz. Bazı tost makinesi modellerinin plakaları bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur. Satın almadan önce özelliklerini araştırarak tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Eğer plakalar çıkmıyorsa bulaşık deterjanı damlattığınız suyla ıslattığınız bezi yüzeye hafifçe silerek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Deterjanlı bezle sildikten sonra yüzeyde sabun artığı kalmadığından emin oluncaya kadar nemli bir bezle üzerinden geçmeye dikkat edin. Çıkmayan plakaları temizlemek için buhar yöntemini de deneyebilirsiniz. Birkaç kat kağıt havluyu ıslatarak plakaların arasına yerleştirin ve tost makinesini çalıştırın. Yalnız bu yöntemi uygularken kağıt havlunun çok fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Isıyla beraber buharlaşan su kirlerin kolayca sökülmesine yardımcı olacaktır.