Taze fesleğenin en güzel hallerinden biri olan Pesto sos, İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.  Makarnalarla, sandviçlerle, kızarmış ekmek üzerinde bile kullanabileceğiniz bu lezzetli sosu hazır satın almak yerine evinizde de çok az bir malzemeyle kolayca hazırlayabilir ve dondurucuda uzun süre saklayarak taze taze kullanabilirsiniz. 

Pesto Sos Nedir?

Pesto İtalyancada “dövülmüş” veya “ezilmiş” anlamına geliyor ve İtalyan mutfağında başka malzemelerden hazırlanan pestolar da bulunuyor. Ana malzemesi fesleğen olan bu yeşil pesto Cenova pestosu, yani “pesto alla genovese” olarak biliniyor. En çok makarnalarda kullanılan bu lezzetli sos, klasik olarak tam da bu şekilde dövülerek yapılıyor. 

Pesto sosu geleneksel tarifindeki çam fıstığı yerine ceviz kullanarak cevizli pesto sos hazırlayabilirsiniz.Bu versiyona yoğurt ekleyerek çok farklı bir zeytinyağlı meze yaratabilirsiniz. Fesleğenli pesto sos yerine, aynı tarife fesleğenleri çıkarıp, kapya biber, taze domates ve kuru domates ilave ederek çok lezzetli bir sos olan ve “pesto rosso” olarak bilinen kırmızı pesto sos da hazırlayabilirsiniz. Bu kırmızı pesto makarnalar kadar et ve tavuk ızgaralara da çok yakışır.

Pesto Sos Nasıl Yapılır?

Pesto sos tarifi çok malzeme gerektirmeyen ve hazırlaması oldukça basit bir sos. Sosun lezzetini ise yapım aşamasında detaylara göstereceğiniz özen belirliyor. Bu sos adeta sevginizi katarak güzelleştirebileceğiniz hızla değil de yavaş yavaş hazırlandığında en yüksek lezzeti veren bir sos. Bu oldukça yoğun bir sos olduğundan, çok büyük miktarlarda hazırlamaktan ziyade, birkaç seferlik hazırlayarak kısa süreli tüketmek en leziz seçenek olacaktır. Şimdi gelelim pesto sos hazırlamak için gereken malzemelere:

 • 2 demet taze fesleğen
 • 100 gr çam fıstığı
 • 3 diş sarımsak
 • 150 gr parmesan peyniri
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • Biraz tuz

Pesto Sos Tarifi

Pesto sos hazırlamak oldukça basittir. Bu sosu dilerseniz orijinal tarifindeki gibi tüm malzemeleri ayrı ayrı döverek ya da blenderdan geçirerek yapabilirsiniz. İkisi arasında ince bir damak tadı farkı olacaktır. Döverek yapmayı tercih ederseniz, kıvamı daha yoğun ve aroması daha belirgin bir sos elde edebilirsiniz. Mutlaka taze fesleğen kullanmanız gerekmez, kuru fesleğenle pesto sos da hazırlayabilirsiniz. Parmesan peyniri bulamazsanız kuru bir tulum peyniri, eski kaşar veya lor peyniri kullanarak da kendi versiyonunuzu oluşturabilirsiniz. Fesleğenlerin kararmaması için yaparken az az buz ekleyebilirsiniz. Gelelim yapım aşamalarına:

 • Fesleğenlerin yapraklarını saplarından ayırarak güzelce temizleyin ve kurumaya bırakın.
 • Daha hoş bir aroma kazanması için yer fıstıklarını bir süre yağsız tavada kavurun.
 • Peyniri ince bir rende ile güzelce rendeleyin.
 • Sarımsakları ayıklayıp biraz tuz ile dövün.
 • Sarımsakları, yer fıstıklarını ve fesleğenleri dilerseniz birlikte döverek dilerseniz blenderdan geçirerek bir püre haline getirin.
 • Peyniri ve zeytinyağını ağır ağır bu karışıma ilave edin.
 • Pesto sosunuz afiyetle yenmeye hazır!

Pesto Sos Nasıl Kullanılır?

Pesto sos neyle yenir sorusunun birden fazla cevabı vardır. Pesto sosu en başta her türlü makarnada makarna sosu olarak kullanabilirsiniz. Evinizde kolayca hazırlayacağınız pesto sosu, kızarmış ekmeklerin üzerine iştah açıcı başlangıç olarak da kullanabilirsiniz. Farklı bir lezzet için pesto soslu tavuk tariflerini de denemek isteyebilirsiniz.

Pesto Sos Nasıl Saklanır?

Hazırladığınız pesto sosun üzerini hava almayacak şekilde zeytinyağı ile kaplayarak bir kavanozda buzdolabınızda 2 hafta kadar saklayabilirsiniz. Ancak kısa sürede tüketmek üzere az miktarda hazırlamak sosunuzu daha lezzetli ve aroması üzerinde tüketmenizi sağlayacaktır. Eğer kalabalık bir aileyseniz,  bolca hazırlayarak kalan sosu tek seferlik kullanabileceğiniz şekilde dondurucuda kapalı buz kalıplarında saklayabilirsiniz.