Kahve dünyasının son yıllardaki en popüler trendlerinden biri, latte art olarak bilinen kahve sanatıdır. Latte art, özünde süt köpüğünün üzerine yapılan çeşitli desenler, figürler veya şekillerle kahvenin estetik bir görünüm haline dönüşmesi kullanılan bir tabirdir. Latte art, kahve severler için görsel ve lezzetli bir deneyim sunar. Kendi evinizde veya kahve dükkanlarında latte art’ı deneyerek, kahve üzerinde sanatsal dokunuşlar yapabilirsiniz.

Desenler oluştururken, sütün akışını kontrol etmek önemlidir. Kalp, yaprak veya çiçek şekilleri gibi popüler desenleri deneyebilirsiniz. Başlangıçta mükemmel desenler elde etmek zor olabilir, ancak zamanla ve bolca pratikle becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

1 Haziran Dünya Süt Günü‘ne özel sütle hazırlanan bu güzel kahve tarifini Evidea Youtube sayfasından izleyebilir ve kendi sanatınızı konuşturarak kahvelerinizi daha estetik görünümlere kavuşturabilirsiniz.

İyi bir latte art yapabilmek için öncelikle espresso kahve yapmanız gerekmektedir. Espresso makinesi kullanarak veya alternatif yöntemlerle espresso hazırlayabilirsiniz. Ardından kahve için kullanılacak süt hazırlanmalıdır. Süt iyicene köpürtülerek homojen bir kıvam elde edilmelidir. Bu noktada sütü köpürtme işlemi oldukça önemlidir. Sütü köpürtmek için süt köpürtücü kullanabilirsiniz. Genellikle krema kıvamında yoğun bir köpük elde etmeniz yeterli görülür.

Fincanınıza hazırladığınız espresso kahveyi dökün. Ardından, köpürttüğünüz sütü yavaşça ekleyin. Burada desen yapmak istediğiniz bölgeye sütü eklerken, fincanı hafifçe sallayarak veya hareket ettirerek desenin şekillenmesine yardımcı olabilirsiniz. Desenler oluştururken, kahveye eklediğimiz temel malzeme süt olduğu için sütün akışını kontrol etmek önemlidir.

Latte art deneyim gerektiren bir beceri olduğu için başlangıçta basit desenlerle başlayabilirsiniz. İlk başlarda her şey istediğiniz gibi olmayabilir ancak sabırla denemeye devam edin, zamanla sizler de istediğiniz kahve tasarımlarınızı kolaylıkla hazırlayabileceksiniz.