Eylül ayı itibarıyla havalar yavaşça soğumaya başlar. Bu bakımdan bahçeniz varsa olabildiğince vakit geçirmeye çalışabilirsiniz. Özellikle bahçe bitki bakımına ve dekorasyonuna özen göstererek etkileyici bir ortam elde edebilirsiniz. Dilerseniz öncelikli olarak bahçeyi temizlemekle başlayabilirsiniz. 

Sonbahar mevsimi ile birlikte ağaç yaprakları dökülmeye başlar. Bu bakımdan bahçenize dökülmüş olan yaprakları güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Böylece yeni bitkilere yer açabilir ve sonbaharı temiz bir bahçe ile karşılayabilirsiniz. 

Sonraki süreçte sonbahar bitkileri satın almayı deneyebilirsiniz. Sonbaharda oldukça değişken hava koşulları yaşanır. Bu bakımdan soğuğa ve yağışa dayanıklı bitkiler seçmeniz gerekir. Özellikle kamelya oldukça fazla tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Soğuğa ve yağışa dayanıklı olduğu için bakımı son derece kolaydır. 

Güle benzeyen bir görüntüye sahip olmakla beraber, farklı renklere sahip çiçeklerinin olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca yeşil renkli yaprakları ile de bahçenin havasını oldukça farklı bir boyuta taşır. Bununla beraber sevilen bahçe bitkileri arasında gül de yer alır. Sokağa çıktığınızda pek çok evin bahçesinde görebileceğiniz bir bitkidir. 

Yaz ayının sonlarına doğru budama işlemi yapmanız halinde sonbahar başında çiçek açtıklarını görebilirsiniz. Fidan şeklinde satın alarak gül rengine karar verebilirsiniz. Özellikle bahçenizi kırmızı ve beyaz renkli güllerle çevreleyebilirsiniz. Böylece oldukça estetik bir görüntü oluşturmanız mümkündür. 

Bahçeye diktiğiniz gül sayısının artması ile birlikte, tüm ortama yoğun bir gül kokusunun yayıldığını görebilirsiniz. Bu bakımdan güzel görüntüsüne ek olarak kokusu ile de sizi büyüleyen bir bitkidir. Dilerseniz bahçe bitki seçimi olarak hibiskus tercihinde de bulunabilirsiniz. Şifalı bir bitki olmakla beraber, göz alıcı bir görüntüye sahiptir. Farklı renk kombinasyonlarına sahip olduğu için oldukça etkileyici manzaralara yol açar. Bu gibi pek çok farklı sonbahar bitkisi içerisinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. 

Etkileyici Manzaralar İçin Bahçe Bakım İpuçları

Gün içerisinde evde oldukça fazla zaman geçiriyorsanız, evinizin ve bahçenizin göz zevkinize hitap etmesini isteyebilirsiniz. Özellikle evde yapacak bir işiniz yoksa bu ortamları güzelleştirmek adına bir uğraş verebilirsiniz. Bahçe bakımı ile ilgilenmeyi seviyorsanız, bahçenizin görünümünü iyileştirmek için uğraşabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz pek çok farklı işlem bulunur. 

Daha önceden bahçenizde bulunan çiçek ve ağaçlar varsa onları temizlemekle başlayabilirsiniz. Çiçeklerin çürüyen yapraklarını temizleyebilir ve bahçe toprağını havalandırabilirsiniz. Öncelikle toprak üzerinde ot tarzı üreyen bitkiler varsa onları temizleyebilirsiniz. Aksi takdirde tüm bahçeye yayılması mümkündür. 

Bununla beraber, tek tek kendiniz uğraşmak isterseniz, çapa ile tüm toprağı çapalayabilir ve havalanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece alttaki toprak üste çıkacağı için yeni dikeceğiniz bitkilerin verimli bir toprakta kök salması sağlanır. Bu işlemlerin akabinde seçeceğiniz bahçe bitkilerini dikmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz bahçenin etrafını çevrelemek adına sonbahar ağaçları satın alabilirsiniz. 

Sonbahar, ağaç dikmek için en uygun zaman dilimlerinden bir tanesidir. Bu bakımdan aklınızda ağaç dikme gibi bir düşünce varsa sonbahar aylarında dikebilirsiniz. Özellikle meyve veren bir ağaç dikmeyi tercih edebilirsiniz. Elma, hava koşullarına oldukça dayanıklı bir ağaç olduğu için sonbaharda dikmek üzere uygunluk gösterir. 

Armutun da oldukça dayanıklı köklere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan bahçenizi elma ve armut ağaçları ile çevreleyebilirsiniz. Dilerseniz bahçe sebzeleri dikmeyi de deneyebilirsiniz. Özellikle havuç, ıspanak ve marul gibi sebzeleri ekebilirsiniz. Böylece kendi yetiştirdiğiniz ve organik olan sebzeleri tüketebilirsiniz. 

Acemiler için Sonbahar Bahçe Bakım Rehberi 

Bahçe işleri yapmak oldukça eğlencelidir. Özellikle toprakla ilgilenmek ruhunuzu dinlendirmenize yardımcı olabilir. Bazı bireyler toprağa çıplak ayak basarak vücutlarındaki kötü enerjiden kurtulduklarına inanır. Siz de bu şekilde vakit geçirebilirsiniz. Kışa hazır bahçe yapmak için pek çok farklı yöntem deneyebilirsiniz. 

Dilerseniz bahçeye çiçek ekebilir dilerseniz de farklı dekorasyon ürünleri ile dekore edebilirsiniz. Fakat yine de dekorasyon ürünlerinin daha güzel görünmesi açısından bahçenin temizlenmesi ve çiçek ekilmesi oldukça iyi olur. Bahçe bakım ipuçlarını uyguladıktan sonra dekorasyona başlayabilirsiniz. 

Özellikle bahçe duvarını renklendirmekle başlayabilirsiniz. Bu noktada dilerseniz o bölüme çiçek ekebilir dilerseniz de tablo seçenekleri ile süsleyebilirsiniz. Bahçe düzenleme işlemini güzel yapmanız halinde dekorasyon ürünleri de gözünüze daha güzel görünür. Bakımlı bir bahçe içerisine koyduğunuz her türlü eşya gözünüze güzel görünür. 

Toprağı besleyerek daha güzel çiçeklere sahip olabilirsiniz. Toprağın zengin minerallere sahip olması halinde çiçekler de yeterli derecede besin alacağı için oldukça sağlıklı olur. Bu bakımdan bahçe süslemeleri kullanmasanız dahi sadece çiçeklerle birlikte, bahçeniz oldukça etkileyici bir görüntüye ulaşır. 

Dilerseniz bahçenizde böceklenme sorununun ortaya çıkmaması adına düzenli bir şekilde ilaçlama yapabilirsiniz. Böylece bahçeye zararlı bir canlının ulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Bununla beraber dilerseniz bahçenin büyük çoğunluğuna çim ekebilirsiniz. Böylece oldukça bakımlı bir görüntü oluşturmanız mümkündür. Bahçenin kenarlarına ağaç dikebilir ve bazı bölümlerini de çiçeklerle renklendirebilirsiniz. 

Bahçe Süslemeleri ile Dekorasyon Fikirleri 

Bahçenin havasını oldukça farklı bir boyuta taşımak isterseniz, ek olarak dekorasyon ürünleri ile dekore etmeniz gerekir. Öncelikle sonbahar peyzaj fikirlerinden yola çıkarak bahçenin düzenini sağlayabilirsiniz. Özellikle bahçeye giden yola taş döşeyip etrafına da çiçek ekebilirsiniz. Ayrıca çiçeklerin arasına pille çalışan LED lambalardan ekleyerek karanlıkta yolu daha rahat görebilirsiniz.

Bahçe tasarımı önerileri arasından bir seçim yaparak bahçenizi düzenleyebilirsiniz. Özellikle bugünlerde bahçe mobilyaları oldukça popüler bir haldedir. Dilerseniz diktiğiniz ağaç ve çiçeklerin yanına bir bahçe mobilyası yerleştirebilir ve günün büyük bölümünü burada geçirebilirsiniz. 

Genellikle sonbahar aylarında gündüzler sıcak geçerken geceleri nispeten soğuktur. Gündüzleri dilediğiniz kadar vakit geçirebileceğiniz gibi gece de üzerinize bir hırka alarak oturabilirsiniz. Özellikle bu noktada sonbahar bahçe bakımının oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. 

Bahçenin etrafını ağaçlarla kaplamanız halinde soğuğu kesebilir ve nispeten bahçenin daha sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber bahçeyi dekore etmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz hamak ve salıncak gibi malzemeler alarak eğlenceli bir ortam elde edebilirsiniz. Özellikle ayaklı hamakları tercih ederek bahçenin dilediğiniz her yerine taşıyabilirsiniz. 

Hafta sonları kitabınızı alarak hamak üzerinde okuyabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bahçe kış hazırlığı yapmak isterseniz, bahçe mobilyalarının üzerine büyük bir şemsiye satın alabilirsiniz. Böylece yağışlı havalarda da bahçede oturabilir ve keyifli anlar geçirebilirsiniz. Özellikle yağmur yağarken bahçede kahve içmek son derece huzur verir. 

Sonbahar bahçe bakım önerileri doğrultusunda hareket etmeniz halinde güzel bir kış bahçesi hazırlayabilir ve tüm kışı orada geçirebilirsiniz. Bu bakımdan karlı havalarda dahi bahçede oturmanız mümkündür. Özellikle çocuklarınız varsa ev içerisinde canları oldukça fazla sıkılabilir. Düzenli bir bahçeniz olması halinde çocuklarınızla orada vakit geçirebilir ve açık havada enerjilerini atmalarını sağlayabilirsiniz. 

Sonbahar bahçe bakım rehberi birkaç adımdan oluştuğu için kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bahçenizi kışa hazırlamanın oldukça az bir vaktinizi alacağını söylemek mümkündür. Bu bakımdan yaz bitimine doğru bahçe için zamanınızı ayırabilir ve tüm kışı geçireceğiniz bir bahçeye ulaşabilirsiniz. Özellikle arkadaşlarınızı ağırlamak, sinema gecesi yapmak ya da kendi başınıza vakit geçirmek için güzel bir alan olabilir. Böyle geceler düzenlemek için ihtiyacınız olabilecek tüm eşyalara Evidea üzerinden ulaşabilirsiniz.