Yaşadığınız alanda kendinizi daha rahat hissetmek için temiz olmasını istersiniz. Temiz ortamlarda bulunmak ve çalışmak sağlığınız için de her zaman daha faydalıdır. Bazı alanların temizliği oldukça kolayken bazı alanların ki biraz zahmetli olabilir. Çeşitli teknikler ve bazı ufak değişiklikler sayesinde yaşam alanınızın ya da iş yerlerinizin temizlemesi kolay alanlara dönüştürülmesi mümkün.

Duvar temizliği genellikle ihmal edilebiliyor. Ancak kullanıma bağlı olarak içerisinde yaşadığımız duvarlar ve üzerlerindeki boyalar zamanla kirlenip yıpranabiliyor. Duvarlar her kirlendiğinde badana yaptırmak da oldukça maliyetli oluyor. Bu noktada duvarlarda tercih ettiğiniz boyaların özellikleri ve kullanışlı olup olmadıkları devreye giriyor.

Duvarların temizlenmesi ve silinmesi aslında oldukça zahmetli bir iş olabilir. Hele ki yüksek tavanlı ve geniş iş yerlerinin duvarlarının silinmesi oldukça zorlayıcı olabilir. Özellikle boyanın türü silinebilir boya olmadığında temizlik yapmak daha da zahmetli bir duruma yol açıyor.

Boyaların pek çok çeşidi bulunur. Buna bağlı olarak duvar boyaları farklı özelliklere sahiptirler. Plastik ve silikon boya sıklıkla tercih edilen çeşitler arasında yer alır. Silikon boya silinebilir boya türü olmasıyla bilinir. Silinebilir boyaları kiri ve suyu itme özelliğine sahip olurlar. Bu nedenle kolayca silindiğinde bile temizlenir ve bakımı zahmetsizdir. Üstelik silinebilir boyaların yapısı pürüzsüz olduğu için seçtiğiniz rengi çok iyi yansıtma özelliğine de sahip. Uzun yıllar hem iş yerlerinizin hem de evinizin duvarında tercih ederek konforlu kullanımının tadını çıkarabilirsiniz.

Yeni taşınan ya da evlerinde yenilik yapan kişiler badana yapmadan önce hangi boya silinebilir diye düşünür. Silikon ve plastik gibi bilinen boya çeşitleri arasından silikon boyalar temizliği kolay olan çeşitler olmasıyla biliniyor. Üstelik parlak görünümleri sayesinde de duvarlarınızın daha gösterişli görünmesine yardımcı oluyor. Sık sık badana yaptırmak istemeyen ve duvarlarındaki leke görünümünden rahatsız olan kişiler rahat silinebilen boya türlerini tercih eder. Silikon boyaların en büyük avantajları da silinebilir olmalarıdır.

Üstelik silinebilir boyalar ipeksi ve pürüzsüz bir yapıya sahip olduğu için duvar üzerinde kolayca yayılır. Böylelikle daha az boya ile daha büyük duvarları boyamanız mümkün oluyor. Silikon silinebilir boyalar her yönü ile avantajlı bir seçimdir. Bu çeşitler hem daha ekonomik hem de daha parlak ve pürüzsüz bir görünüme sebep oluyor.

Silinebilir Boya Çeşitleri Nelerdir?

Silikon boyaların da kendi aralarında çeşitleri bulunuyor. Su bazlı ve yağ bazlı olmak üzere iki tür silikon boya vardır. Kullanım ihtiyacınıza uygun çeşitlere karar verebilirsiniz. En iyi silinebilir boya hangisidir diye merak edenler için su bazlı silikon boyalar en iyi temizlenen çeşitlerdendir. Özellikle çocuklu evlerde silinebilir boya tercih etmek oldukça ideal bir seçim olacaktır. Çocuklar duvarlara resim yapmayı çok seviyorlar. Bu yüzden su bazlı silikon silinebilir boya tercih ederek hem çocuğunuzun özgür olmasını hem de duvarlarınızın kolaylıkla eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Silikonlu silinebilir boyaların kolaylıkla temizlenmesinin yanı sıra pek çok farklı avantajı da bulunuyor. Silinebilir duvar boyaları akışkan yapıları sayesinde duvara kolaylıkla uygulanıyor. Duvarlarınızı silinebilir boyalar sayesinde fırça ya da rulo izinden endişe etmenize gerek duymadan kendiniz dahi boyayabilirsiniz. Kullanımı ve uygulaması oldukça pratik olan bu boya çeşidi duvarınızı gayet iyi kapatır. Rengi çok iyi yansıtması ve parlaklığı sayesinde uygulaması kolay olan bu boyalar bulunduğunuz alanın da daha aydınlık görünmesine katkı sağlıyor.

Silinebilir Boya Ne İle Silinir?

Silinebilir boyaların oldukça pratik bir şekilde temizlenmesi en büyük avantajları arasında yer alıyor. Yemek kirlerinden parmak izlerine, toz lekelerinden kalem lekelerine kadar her çeşit kiri itme gücü sayesinde üzerinde tutmuyor. Bu yüzden silinebilir boya nasıl silinir endişesine gerek duymadan kolaylıkla temizlemeniz mümkün oluyor.

Silinebilir boyaları temizlemeniz için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir bez olabilir. Duvarlarınızdaki zorlu lekeleri dahi nemli bir bez yardımıyla birkaç hamle içerisinde temizlemeniz mümkündür. Silinebilir boyaların en büyük özellikleri lekeyi üzerlerinde tutmamasıdır.

Duvarlarınızdaki lekenin inatçılığına göre silinebilir boya ne ile silinir sorusunun cevabı değişkenlik gösterebilir. Yalnızca nemli bir bez ile temizlenebilecek lekeler bulunduğu gibi deterjan ya da sabun kullanımı gerektiren lekeler de vardır. Bir kova içerisinde birkaç damla deterjan ya da sabun koyarak duvarlarınızdaki en inatçı lekeleri dahi temizleyebilirsiniz. Saatlerce uğraşmanıza gerek yoktur çünkü silikonlu su bazlı silinebilir boyalar lekeyi üzerinden kolayca atar. Pratik bir şekilde duvarınızı eski haline çevirebilirsiniz.

Çocuklu aileler ya da evinde evcil hayvanları bulunan kişiler duvar lekeleri konusunda oldukça endişe duyabiliyor. Çocuklar bazen yemeklerini duvara sıçratabiliyor, duvarda parmak lekelerine sebep oluyor ya da boya kalemleri ile doğrudan duvara resim yapıyor. Silinebilir boyalar sayesinde bu konuda endişe etmeden çocuklarınızın yaptığı ufak yaramazlıkların izlerinden kurtulabilirsiniz. Silinebilir boya nasıl temizlenir diye dert etmenize gerek yoktur çünkü su ve sabunla kolaylıkla temizliğini sağlarsınız. Plastik boyaların aksine kirli duvarlarınızın tekrar badana olması ya da temizlik için kaynar su kullanılmasına gerek yoktur.

Silinebilir Boya Nerelerde Kullanılır?

Evinizdeki her odanın ya da iş yerinizdeki farklı alanların çeşitli renklere sahip olmasını isteyebilirsiniz. Bunun için hem ekonomik hem de kullanışlı duvar boyası çeşitlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde her oda için ayrı boya tercih etmeniz size pahalıya mal olabilir.

Silinebilir boyaların özellikleri pek çok açıdan avantaj sağlıyor. Hem uygulaması hem de kullanımı pratik olan bu boya çeşitlerinin pek çok rengi bulunuyor ve silikonlu yapıları sayesinde bu tür boyalar renklerini oldukça iyi yansıtıyor. Bulunduğunuz alanın parlak, göz alıcı, aydınlık ve ferah görünmesini istiyorsanız silinebilir boya çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Bu duvar boyaları iyi kapatma özelliği ile de biliniyor. Bu yüzden silinebilir boyalar sayesinde duvarınızı kazıma gereği duymadan ya da astar yapmanıza gerek kalmadan üzerine badana yapmanız mümkün. Hatta çocuk odaları için çeşitli desenleri de silinebilir boyalarla yapabilirsiniz. Çünkü pek çok renk seçeneği bulunan boyalar kendi rengini oldukça iyi yansıtıyor.

Pek çok kullanışlı özelliğinin yanı sıra silikonlu boyalar oldukça uzun ömürlüdür. Evinizin yatak odası, çocuk odası, salon, mutfak gibi her alanında yıllarca tercih edebilirsiniz. Lekelense ya da kirlense dahi endişe etmenize gerek yoktur çünkü bir bez yardımı ile birkaç dakika içinde temizleyebilirsiniz.

Rötuşları belli etmemesi ve fırça veya rulo izi yapmaması ile de silinebilir boya oldukça sık tercih ediliyor. Bir ustaya gerek duymadan kendi duvarlarınızı boyamanın tadını çıkarabilirsiniz. Boyanın pürüzsüz yapısı duvara kolaylıkla yayılmasını sağlıyor bu yüzden üzerinde herhangi bir izi ya da lekeyi tutmuyor.

Farklı renk seçenekleri sayesinde her iç cephe için silinebilir boyalar kullanılabilir. Evinizin içerisindeki çeşitli alanlarda ve iş yerlerinizde oldukça kullanışlı bir boya çeşidi olur. Renkleri parlak bir şekilde yansıtması sayesinde silinebilir boyalar uyguladığınız alana estetik bir görünüm kazandırır. Nemli bir alan olan mutfağınızda dahi silinebilir boyayı yıllarca kullanabilirsiniz. İçerideki nemi barındırmama özelliği bulunan silinebilir boyalar zaman içerisinde kabarma ya da dökülme yapmaz. Bu yüzden uzun ömürlü, pratik, ekonomik ve göz alıcı görünmesi sayesinde silinebilir duvar boyaları her alanda kullanılabilir.