Doğum günü kutlamaları akla geldiğinde artık birbirinden şık sunum masaları öne çıkıyor. Mutfakla aranız çok iyi değilse bile şık bir sunum masası veya büfe hazırlamanız mümkün. Bunun için kolayca uygulayabileceğiniz birkaç önerimiz var.

Evde kendi tatlı büfenizi oluşturun

Özellikle doğum günü partilerinde veya nişan, baby shower ve bebek mevlidi gibi özel günlerde gördüğümüz sunum masalarını ve tatlı büfelerini evde hazırlamanız çok kolay. İhtiyacınız olan şeyler, birçok evde bulunan birkaç mutfak eşyası… Ayaklı veya 2-3 katlı servis tabağı, çelik tepsi, birkaç büyük cam kavanoz, uzun ve geniş bir bardak veya küçük bir cam vazo, cam veya seramik bir sürahi, birkaç servis kasesi ile harika bir tatlı büfesi oluşturabilirsiniz.

Öncelikle bir konsept belirleyin. Konsepte bağlı kalmak istemiyorsanız, bir ana renk ve 2 yardımcı renge karar verin. Masanızın üzerini büyük bir örtüyle kaplayın. Ardından runner ve benzeri servis örtüleriyle zemin görüntüsünü tamamlayın.

Cake pop türünde bisküvili toplar, havuç topları, sosis ve benzeri atıştırmalıklar varsa bunlar için ayaklı bir pasta tabağı belirleyin. Bu yiyecekler için çubuklarınız yoksa kendi yapacağınız bir dekor da işinizi görür. Bunun için pipetlerin ucuna fiyonk bağlamayı deneyin ve yuvarlak şekil verdiğiniz yiyeceğe batırıp ters şekilde dizin. Özellikle çocukların doğum günlerinde bu tarz süslemeleri beraber yapmak hem eğlenceli hem de pratiktir. 

Cam kavanoz ve küçük boy cam vazolara çiçekler, kurabiyeler ve şekerlemeler doldurun. Rengarenk olmaları göze hoş bir görüntü sağlar. Bunlarla uyumlu renklerde renkli taşlar veya boncukları masaya serpiştirin. Tatillerde topladığınız deniz kabukları varsa bunlar bile kullanılabilir. Evde olan hangi süslemeleri kullanabileceğinizi düşünün. Ardından bir tepsiye benzer ürünleri yatay şekilde dizin ve diğer köşeye koyun. Görüntüyü dekoratif bir vazoda çiçeklerle veya şamdanlarla tamamlayın.

Sade ve şık kutlamaları sevenlere

Yoğun geçen günlük hayatta doğum günü ve evlilik yıl dönümü gibi özel günler için hazırlık yapmaya vaktiniz olmayabilir. O özel gün geldiğinde birkaç küçük hazırlıkla da hoş bir ortam meydana getirebilirsiniz. Bir pasta, birkaç süsleme ve birkaç çiçek… Birbirine uyumlu renklere sahip süslemelerin bolca kullanımı, zarif ve göz dolduran bir masa ile unutulmayacak bir doğum günü masası kurmak mümkün. Pastayı merkeze alın ve süslemeleri bol miktarda, bir sanatçı edasıyla yerleştirin. Şık bir sunum setiniz varsa zaten işiniz kolaydır. Şık bir vazo, taze çiçekler, birkaç dekoratif mum ile kolayca bir kutlama ortamı sağlayabilirsiniz.

Doğaçlama sunumlar

Cam kavanozları patlamış mısırlar veya bisküvilerle doldurun. Bir demet taze çiçeği şık bir vazoya koyun veya dekoratif saksı bitkilerinizden birini masaya yerleştirin. Eşyalarınızı toparlamak için kullandığınız dekoratif kutulardan birini boşaltın ve ters çevirin. Üzerine sunumlarınızı yerleştirin. Doğaçlama bir şekilde, fazla iddialı olmayan ancak sıcak ve samimi bir sunum masası, davet büfesi hazırlamak işte bu kadar kolay!

İçecekler için işe yarar seçenekler

İçeceklerin sunumu ayrı bir özeni hak eder. Bunun için artık oldukça güzel bir ürün seçeneği var: Şerbetlik. Eski zamanların en sevilen içecekleri için kullanılan cam şerbetlik, artık evlerde de kullanılabilecek çeşitleriyle davet masalarının adeta onur konuğu. 2 litreden 8 litreye kadar çeşitli hacimlerde üretilen, musluklu olarak içecekleri servis etmeye yarayan şerbetlik ve fıçılar doğum günü partisi veya bebek mevlidi gibi özel günlerin baş köşesini alıyor. Aklınızda olsun; lohusa şerbeti servis etmek için hastane odasında da oldukça işe yarar!