Temizlik deyince aklınıza ne gelir? Tabi ki evi güzelce silip süpürmek… Ev temizliğinde süpürgelerin ne kadar önemli bir yeri olduğunu inkar edemeyiz. Tozlar, kirler kısacası iyi bir yüzey temizliği için iyi çalışan bir süpürge şarttır. Özellikle evinizde küçük çocuğunuz, evcil hayvanınız varsa her gün süpürge açmak neredeyse kaçınılmazdır. Bunun için en büyük yardımcınız olan elektrik süpürgeleri ise her an elinizin altında olmalıdır. Ancak her zaman elektrikli süpürgeler pratik olmayabilir. Günlük temizliklerde artık daha pratik ve hafif oluşu, priz aramaya gerek bırakmaması nedeniyle dikey şarjlı süpürgeler pek çok kişinin favorisi haline geldi.

Her an elinizin altında bulunan, evinizi rahatça süpürebileceğiniz dikey şarjlı süpürgeler her geçen gün yenilenen teknik donanımı sayesinde günlük temizliği oldukça kolaylaştırdı. Bu yazımızda sizlere dikey şarjlı süpürge alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatarak, ihtiyaçlarınıza en uygun özellikteki süpürgeyi seçmenize yardım edeceğiz.

Nasıl Seçmeli?

Şarj süresi

Amacınız bütün evi süpürmek mi yoksa zaman zaman belli bölgeleri temizlemek mi? Eğer; ‘’her gün tüm evi süpürmek istiyorum’’ diyorsanız uzun süre dayanan bir süpürge seçmeniz gerekir. Evinizin metrekaresini de göz önünde bulundurarak 40 hatta 60 dakika dayanabilen şarjlı süpürgeler sizin için idealdir. Tabi ki süpürgelerin çekim gücü, şarjının dayanma süresi fiyatına da yansıyacaktır. Ancak ‘’nasılsa bir kere alıyorum en iyisini alayım’’ anlayışındaysanız uzun süre dayanan şarjlı süpürgelere bakmanızı öneririz.

Çekim gücü

Bazı dikey şarjlı süpürgelerin çekim gücü normal elektrikli süpürgelerden bile kuvvetli olabilir. Böyle olması sizin işinizi kolaylaştırır ve zamandan kazandırır. Alırken mutlaka çalıştırılmasını isteyerek süpürgeyi deneyin. Özellikle halıların süpürülmesinde çekim gücü çok önemlidir. Böylece toz, hayvan tüyleri, saçlar gibi pek çok istenmeyen kiri halılarınızdan söküp atabilirsiniz. Ayrıca birden fazla çekim modu var mı? Hangisi ne kadar şarjın ömrünü azaltıyor? Bunları da göz önünde bulundurmalısınız. Bazı süpürgelerin çekim gücü çok iyi olabilir ama şarjı çok kısa dayanır. Bu yüzden evinizin ihtiyacına göre karar vermelisiniz.

Ses Seviyesi

Temizlik yaparken kimse komşularını rahatsız etmek istemez. Bu yüzden de bir süpürgenin önemli özelliklerinden birisi de çalışırken fazla ses çıkarmamasıdır.

Süpürgelerin ses seviyeleri, süpürge modellerine göre değişiklik gösterebilir bu konudaki hassasiyetinizi alacağınız yere bildirerek size uygun bir model önermesini isteyebilirsiniz.

Başlıklar

Süpürgelerin farklı ihtiyaçlara yönelik birden fazla başlıkları olabilir. Sadece yüzeyi ve halıları değil, koltuk aralarını, sandalyelerinizi hatta arabanızın içini bile temizlemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle süpürgeniz ihtiyacınıza uygun başlıkları içeriyor mu? Bu başlıklar süpürgenin fiyatına dahil mi yoksa ayrıca mı almak gerekiyor? Bunları da gözden geçirmenizi öneririz.  

Hepa Filtre

HEPA filtreye sahip süpürgeler, çektikleri toz parçacıklarını tekrar havaya karıştırmama konusunda daha başarılı ürünlerdir. HEPA filtreli süpürgeler özellikle alerjisi olanlar tarafından tercih edilir. Eğer sizin de de toza, tüye karşı alerjiniz varsa HEPA filtreli süpürgeleri değerlendirebilirsiniz.

Temizlik

İşte en önemli konulardan biri… Bazen süpürgeniz çok iyi olabilir ancak temizliği kolay olmadığı için kullanmak bile istemezsiniz. Pek çok dikey şarjlı süpürgede toz torbası yok. Bu süpürge çeşitleri, tozu torbaya değil haznesine alır. Bu sayede süpürge torbasına ihtiyaç duymazsınız ve tasarruf sağlamış olursunuz. Hazne dolduğunda yerinden çıkarıp içindekileri direkt olarak çöpe boşaltabilirsiniz.