Bıçaklar, aşçıların en önemli yardımcıları… Bir yemeği hazırlarken malzemeler ne kadar önemliyse, kolaylık ve hız için de hazırlama gereçleri bir o kadar önemli. Bıçaklar, yemek hazırlığında baş rolü oynuyor ve farklı çeşitleriyle yemek hazırlığını kolay hale getiriyor.

Sebze bıçağı

Hem sebzeler hem de meyveler için kesme, doğrama gibi işlemlerde kullanılacak birkaç boy bıçağa ihtiyaç vardır. Yemek hazırlarken en çok doğranan soğan, domates gibi sebzeler için farklı uzunluklarda bıçaklar işinizi kolaylaştırır. 8 cm, 10 cm, 13 cm ve 21 cm gibi birbirinden farklı boylarla her çeşit sebzeyi soymak, doğramak ve dilimlemek için elinizin altında bulunacak bıçaklar çeşit çeşit… 

Ekmek bıçağı

Ekmeklerin uzunluklarına uygun olarak tasarlanan ekmek bıçakları, özellikle taze ekmeklerin kesilirken dağılmaması için gerekli hale geliyor. Ekmekleri muntazam şekilde dilimlemek, özellikle kahvaltı davetleri söz konusu olduğunda oldukça önemli. Kalın kabuklu ekmekleri düzgünce kesmek için de dişli ekmek bıçakları ön plana çıkıyor. Sofra hazırlamanın önemli bir aşaması olan ekmek kesme faslı için kaliteli bir ekmek bıçağı kullanmak en iyisi.

Aşçı bıçağı

“Şef bıçağı” ismi de verilen bu bıçak türü, elinizin altında sürekli bulunacak ve her türlü yemekte kullanabileceğiniz, sebze ve soğan doğramak ve sürekli yaptığınız yemek hazırlama işlemleri için kullanacağınız uygun boyda ve ergonomik bıçağınızdır. Aşçı bıçağı, hızlı doğrama yapan maharetli eller için genellikle kanallı olarak tasarlanır. Böylece doğranan yiyecekler bıçağın tamamına yapışmadan ilerlemek mümkün olur.

Et bıçağı

Yemek hazırlığı esnasında, kesimi nispeten güç olan etler için ayrı bir bıçak gerektiği bir çoğumuz tarafından biliniyor. Yeteri kadar keskin, ergonomik ve uygun boyda bir et bıçağı kullanarak en büyük boydaki etleri bile kasapların yaptığı gibi kolayca parçalara bölmeniz mümkün. Özellikle yağlı kısımları ayırmak ve çeşitli et yemekleri için etleri farklı şekillerde doğramak için iyi bir et bıçağı edinmek şart.

Soyma bıçağı

Salatalık ve patates gibi kabuğu soyulan sebzeler için üretilen soyma bıçakları artık bir çoğumuz için vazgeçilmez. Tencere yemeği veya taze salatalar hazırlamak için gereken süreyi adeta yarıya indiren bu bıçaklar sayesinde en acemi aşçılar bile sebzeleri düzgün şekilde doğrayabiliyor.

Peynir bıçağı

Peynir bıçağı, her şeyden önce zarif tasarımıyla dikkat çeken bir bıçak çeşidi. Peynirleri nazikçe kesmek için peynir tabağı yanında sunumlarınıza eşlik edebilecek şık peynir bıçakları, ince uçları ile peynir kesmeyi zevkli ve kolay hale getiriyor.

Mutfak makası

Bir bıçak seti satın alırken mutfak makası almayı da unutmamak gerek. Bazı bıçak setleri bu işi hallederek mutfak makasıyla birlikte sunuyor. Makaslar ince sebze ve otları doğramak için kullanılacağı gibi gıda ambalajlarını kolayca açmak için de mutfağın baş köşesinde bekliyor.