İş, evlilik ya da okul gibi sebeplerden dolayı herkes hayatında en az bir kere, aynı şehir içinde ya da farklı şehirde olan bir evden bir diğerine taşınmıştır. Ev değiştirirken eşyaları toplamak, kırılacak olanları ayrıca paketlemek, her şeyi kolay yerleştirilecek planlamak ise başlı başına bir iştir. Bu nedenle taşınma öncesinde ev taşırken nelere dikkat edilmeli diye bir araştırma yapabilir, pratik yöntemleri öğrenebilirsiniz. Pratik ev taşıma yöntemlerini önceden öğrenmek ve uygulamak için planlama yapmak taşınmanızı daha kolay ve düzenli hale getirirken, yeni evinize yerleşme ve alışma sürecinizi kolaylaştıracak. Biz de taşınacaklar ve taşınmayı düşünenler için pratik taşınma önerileri hakkında biraz bilgi vermek istedik.

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak iyi bir planlama yapmanızı öneriyoruz. Taşınmanızı oda oda planlamanızı, eşyalarınızı ayrı ayrı toplamanızı tüm bunları bir plan dahilinde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle nereden toplanmaya başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Evde sıklıkla kullanmadığınız eşyaların bulunduğu ardiye ya da yüklük gibi bir bölüm varsa öncelikle buradaki eşyaları toplayabilirsiniz. Bunun için ne kadarlık bir taşıma alanına yani kutulara ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Taşınmak için kutuları dilerseniz sadece bu iş için kiralama yapan şirketlerden kiralayabilir ya da uygun fiyatlı koli satan mağazalara giderek alabilirsiniz. Kolileri aldıktan sonra yüklük yada ardiyede bulunan eşyalarınızı kolileyin ve kolilerin üzerine içinde ne olduğunu anlatan yazılar yazın.

Sonrasında evde kitaplık ya da vitrininiz varsa burada bulunan eşyaları ve kitapları kolileyerek devam edebilirsiniz. Evin sürekli kullanılan odalarını en sona bırakmak, evde taşınma sürecinde de yaşamaya devam ederken oluşması muhtemel kaosu engelleyecek ve karışıklığı önleyecektir. Sürekli kullandığınız mutfak, banyo ve yatak odası gibi alanlarda ise sürekli kullanmadığınız eşyaları kolileyebilir işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Elinizin altında olması gereken, sürekli ihtiyaç duyacağınız su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi, banyo ekipmanları ve temizlik malzemeleri gibi eşyalarınızı toplamayı en sonra bırakmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca değerli eşyalarınızı mutlaka yanınızda taşımanız ve asla kolilerden birine koymamanız konusunda da sizi uyarmak isteriz.

Ev Taşırken Kıyafetler Nasıl Toplanır?

Kıyafetler ev taşırken en kolay toplanan eşyalarında başında gelir. Tüm kıyafetlerinizi kullanım sıklıklarına göre ayırdıktan sonra kolileyebilirsiniz. Bunu yaparken sürekli giymediğiniz ya da artık ihtiyaç duymadığınız üzerinize küçülen ve zamanla değişen zevkinize uymayanları da ayırıp ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Böylece fazlalık olan kıyafetlerinizi de yeni evinize götürmemiş olur ve taşınacak daha az eşyaya sahip olursunuz. Bu da taşınma sürecinizde size ayrıca avantaj sağlar. Kıyafetlerinizi kışlıklar, yazlıklar, iç çamaşırları, dış giyim kıyafetler gibi ayırıp sınıflandırırsanız, bu şekilde koliler, paketler ve düzenli bir şekilde üzerine isimlerini yazarsanız yeni evinizde kıyafetlerinizi yerleştirirken de kolay şekilde yerleştirebilirsiniz.

Ev Taşırken Bardaklar Nasıl Toplanır?

Ev taşırken mutfak eşyalarını toplamak başlı başına ayrı bir iş. Küçük gibi görünen mutfaklar ise aslında evde en çok kolinin yapıldığı yerler. Mutfakta bulunan hemen hemen her eşya kırılabilecek kategorisinde olduğundan çok daha dikkatli şekilde paketlenmesi gerekir. Özellikle bardaklar gibi cam malzemelerin paketlenmesinde özel kâğıtlar ya da baloncuklu naylonların kullanılması taşıma sırasında malzemenin zarar görmesini engeller. Bunun için öncelikle taşınmada kullanılan paketleme kâğıtlarından satın alabilirsiniz. Çok özel olan parçalar için baloncuklu naylonlardan alabilirsiniz. Özel olan parçaları önce kâğıtlara sonrasında da baloncuklu naylonlara sarabilirsiniz. Ayrıca kutulama yaparken birbirine baskı yapmayacak şekilde yerleştirdiğinize emin olmanız gerekir. Bardakları birbirine baskı yapmayacak şekilde yerleştirmek taşıma sırasında istenmeyen kazaları engelleyecek ayrıca yeni evinizde kutuları açarken hoş olmayan sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırır.

Ev Taşırken Pratik Çözümler Nelerdir?

Ev taşırken hem taşınma sürecinizi hem de hayatınızı bazı pratik çözümlerle kolaylaştırabilirsiniz. Taşınma sırasında uygulamanız için tavsiye edilen pratik çözümler ise şöyle sıralanır:

Taşınma Öncesinde Liste Yapın

Taşınmadan önce kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Bu listede ne zaman ne nasıl taşınacağınızı, yapmanız gereken, unutmamanız gereken işler listesini net şekilde sıralayın. İşleri bir düzene koyun ve önem sırasına göre yapılacak şekilde yazın. Ayrıca bu işler için bir tarih aralığı da belirleyebilir, belirli bir takvime göre hareket edeceğiniz şekilde bir planlama yapabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Tüm Malzemeler Kolay Ulaşabileceğiniz Yerde Olsun

Taşınırken sürekli şekilde ihtiyaç duyacağınız malzemelerin tamamını bir yerde tutun. Ayrı ayrı yerlere koymanız durumunda nereye koyduğunuzu unutabilir ya da karışıklıkta kaybedebilirsiniz. Bu nedenle taşınırken kullandığınız tüm eşyalar ve ekipmanları, örneğin değişik boyutlarda satın aldığınız boş koliler, koli üzerine yapıştırmanız ve içinde ne olduğunu yazmanız için kullanacağınız etiketler, taşınma kâğıtları, baloncuklu naylon rulosu, kalem, koli bandı, çöp torbası, makas, tornavida, alet kutusu ve benzeri malzemeleri bir arada tutun.

İşleri Yarım Bırakmayın

Öncesinde hazırladığınız listede olan işlerin birini tamamlamadan diğerine geçmeyin ve işleri yarım bırakmamaya özen gösterin. Bir işi bitirmeden diğerine geçmek zaten karışık olan ev ortamını daha karışık hale getirir. Ayrıca yarım bırakılan işler, iş listenizde bulunan işlerin tamamlanamamasına neden olur. Bu nedenle listeye uygun şekilde gitmek, işleri yarım bırakmamak, bir koliyi tamamlamadan bir diğerine geçmeden taşınma planlamanızı yapmak size ayrıca konfor sağlayacak ve işleriniz kısa zamanda bitecektir.