Mum sevmeyen var mıdır? Eskiden bir aydınlatma aracı olarak kullanılan mumlar artık günümüzde dekorasyon amaçlı evlerimizi süslüyor. Romantizm denince de akla ilk olarak mum geliyor. Ortama loş bir ışık vererek kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmenizi sağlıyor. Özellikle aromatik yağlarla zenginleştirilmiş kokulu mumlar ise pek çok kişinin tercihi… Portakal, çilek, kahve, vanilya, çikolata, tarçın, gül gibi kokularla zenginleştirilen mumlar kokularının yanı sıra renkleriyle de son derece cezbedici…

Peki, kendi mumunuzu yapmaya ne dersiniz?

Nasıl bir mum yapmak istiyorsunuz?

Mum yapımında parafin ve stearin kullanılır ancak bu maddeleri kullanmak istemiyorsanız pratik mum yapımı için bakkal mumundan yararlanabilirsiniz. Bakkaldan alacağınız birkaç mumu erittikten sonra uygun bir kalıba dökerek de mum yapmanız mümkündür. Ancak bakkal mumları devrilmeye müsait olan ince yapıları nedeniyle çok güvenli değildir ve bu nedenle geniş tabanlı bir kalıp kullanmak daha doğru olur.

Mum yapımı için malzemeler

  • Margarin
  • Mumu koymak için kap, şişe ya da kavanoz
  • Mum boyası
  • Somun
  • Mum ipi veya tamamı pamuk iplik ( %100 pamuk olan ipler daha iyi yanar )
  • Tercihe göre koku esansı

4 adımda mum yapın

  1. İyice yıkadığınız ve kuruladığınız kabınıza üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde katı yağı koyun. Mikrodalgada ya da benmari usulü olarak yağınızı eritin. Eğer mikrodalga tercih ettiyseniz çok ısınmamasına dikkat edin. 2 dakikalık süre yeterli olacaktır.
  2. Margarin eridikten sonra kavanoz üzerinde yeterince boşluk kalacaktır. Öte yandan Başka bir kapta mum boyalarınızı eritin. Mikrodalga fırın kullanabilir veya ocakta direk eritebilirsiniz.
  3. Eriyen boyaları mum kabının çerisine ekleyin ve erimiş yağ ile karıştırın. Mumunuz istediğiniz rengi almış olur. Yağ henüz donmadan bir tatlı kaşığı kadar tercihinize göre koku esansı ekleyebilirsiniz. (Gül, vanilya, çeşitli meyve kokuları) Meydana gelen karışımınızı tekrar karıştırın. Artık mum içeriğiniz hazırdır. Kavanoz boyundan biraz daha uzun kestiğiniz mum ipinin ucuna birkaç somonu üst üste getirip bağlayın ve ipin somon bağlanmış tarafını mumun içerisine atın.
  4. Somon ağırlık yapacağı için ipin ucu dibe çökecektir. Bu işlem için yağın donmadığından emin olun. İpin yukarıda kalan kısmını bir çubuk veya kalem yardımı ile kabınıza sabitlerseniz ipiniz daha düzgün duracaktır. Mumunuz yaklaşık 1 saat içinde donacaktır. Donma işlemi gerçekleştikten sonra ipin uzun kalan kısmını kestikten sonra mumunuz hazırdır. Dışını istediğiniz gibi çiçeklerle ya da çubuk tarçınlarla süsleyerek, kullanmaya başlayabilirsiniz.