Duvar Boyası Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarınızın özel ve güzel olması büyük bir öneme sahip olur. Güzel bir vakit geçirmek istemeniz halinde bulunduğunuz ortamın ferah ve etkileyici olması ise önemli bir role sahip olur. Vakit geçirilen alanın aydınlık olması, günün dinç ve aktif bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Aksi halde koyu tonlar çoğu insanda yorgunluk ve halsizlik durumu ile birlikte uyku ihtiyacını artırır. Ancak zevkler ve renklere bağlı olarak bu süreçler değişkenlik gösterir.

Yaşam alanlarının dizaynı, kullanılan eşyaların model ve renkleri, duvarların renkleri ve dekoratif ürünleri yaşam tarzınızı yansıtarak sizlerde mutlu bir his uyandırır. Genel olarak bakıldığında yaşam alanlarında yapılacak olan dizayn süreçleri, duvarların rengine bağlı olarak karar sürecine konu olur. Duvar renklerinin çeşitliliği oldukça fazladır. 

duvar boyama

Duvarların rengine bağlı olarak seçilecek mobilyalar da büyük bir ürün yelpazesini beraberinde getirir. Dizayn öncesinde ilk karar verilmesi gereken konu duvar rengi olur. Duvarların ilgi uyandıran ve beğenilen renklere sahip olması sonrasında dekorasyona devam etmek sizler için büyük bir kolaylık sağlar. 

Duvar boyası seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Öncelikle boyamanın yapılacağı alanın hangi amaçla kullanılacağına karar verilir. Örneğin ilgili oda, çalışma odası olarak kullanılacaksa ilgili konsepte uygun renklerin tercih edilmesi önemli bir rol oynar. 

İstenilen atmosferin sağlanmasında boya seçimi önemli bir aşama olarak öne çıkar. Ardından duvar boyası yapımı için uygun koşullar sağlanır. Keyifli bir boya badana yapabilmeniz için birçok teknik ve gereç, bu süreçte sizlere eşlik eder. Kendi kendinize boya yapmak oldukça mümkündür. Bunun için birçok farklı teknik bulunur. Kolay ve hızlı bir şekilde duvarları boyamak için çeşitli malzemeler de sizlere eşlik eder.

duvar boyası seçimi

Duvar Boyaması için Gerekli Ön Koşullar

Duvar boyaması öncesinde dikkat edilmesi gereken ve atılması gereken bazı adımlar bulunur. Bunlardan bir tanesi duvar eğer boyamaya uygun bir yapıda değil ise eşit bir yüzey elde edilmesini sağlamaktır. Duvarda delikler var ise kapatılmalı, kabarık alanlar var ise bir zımpara ile yüzey pürüzsüz hale getirilmelidir. 

Zımparanın yeterli olamayacağı durumlarda öncelikle ilgili yüzeylerin düzleştirilmesi ve kabarcıkların kazınması için spatuladan da yardım alınabilir. Kapanmayan delikler olması halinde ilgili alanlar bir alçı yardımı ile doldurulabilir. Boyamanın daha iyi tutması ve duvarda yer alan pürüzlerin başarıyla kapatılması için astar kullanımı gerekebilir. Bu durumda astarlı yüzey üzerine yapılan boyama daha başarılı bir sonucu da beraberinde getirir. 

ev boya hazırlığı

Evde duvar boyama yapılması esnasında bu malzemelerin temini oldukça kolaydır. Hemen her boya badana malzemesini kolaylıkla bulabilir ve temin edebilirsiniz. Yüzeyin istenilen kıvama getirilmesinin ardından ise tercihinize bağlı olarak duvar boyası alımı yapabilirsiniz. Duvar boyasına karar verme esnasında duvar boyası rehberi üzerinden destek alabilirsiniz. 

Duvarlarınızın hangi renkte nasıl görüneceğini önceden planlayabilir, en yakıştırdığınız ve içerisinde en huzurlu hissedeceğiniz rengi kolaylıkla seçerek boya alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ardından süreciniz boyama işlemine başlamaktan geçer. Boyama işlemine başlamadan önce tüm bu süreçlerin tamamlandığından emin olmanız gerekir. Aksi halde duvarda yer alan bir kabarıklık, bir delik, farklı bir duvar hasarı boyanın istenilen şekilde tutmaması ve pürüzsüzlüğün elde edilememesi sürecini beraberinde getirir.

duvar boyama

Duvar Renkleri Nasıl Seçilir?

Yaşanılan alan yalnızca evden ibaret değildir. Gerek evleriniz gerek iş yerleriniz gerek hobi alanlarınız gibi tüm mekanların dizayn ve dekorasyonu sizin ruh halinizi yakından etkiler. Yeri geldiğinde evlerinizden daha çok iş yerlerinizde vakit geçirebilirsiniz. Bu aşamada iş yerinizin sizin olması halinde dekor ve dekorasyon süreçleri için karar verme aşamasına dahil olursunuz. 

Tüm alanların dekor ve dekorasyon süreçlerine başlamadan önce ise ilk karar verilmesi gereken durum duvar rengi seçimidir. Duvar rengi seçimi sırasında hangi alanın ne amaçla kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Ardından bu alana en uyum sağlayabilecek ve sizin zevkinize uygun olacak renk seçiminde bulunmanız gerekir. 

ev duvar boyama hazırlığı

Boya yapılacak olan oda eğer ışık almıyor ya da diğer alanlara göre daha karanlıkta kalıyorsa açık renkler ile odanın ışık dengesi sağlanabilir. Kusurlu bir duvar üzerinde boyama yapılacak ise bu aşamada daha mat renkler tercih edilerek kusurların örtülmesi sağlanabilir. Eğer mobilyalarına göre bir duvar seçiminde bulunacaksanız bu aşamada da mobilyalarla aynı renk tercihi yerine mobilyalarınıza uyum sağlayabilecek farklı bir renk tercihi yaparak ortamın havasına hava katabilirsiniz. 

Tüm bu koşullar ile birlikte duvar boyama ipuçları takip edilebilir ve karar aşamasına geçilebilir. Renk seçimi sonrasında alınan boyanın kalitesi, boya yapılacak yüzey üzerinde kalıcı ve güzel bir görünüm elde edilmesine destek olur. Kalitesiz bir boya kullanımı, boyanan yerin üzerindeki kusurların kolaylıkla görünmesine neden olur. 

Alınan kaliteli boya ve doğru renk seçimi sonrasında, doğru bir boyama yöntemi ile sürecinize devam etmeniz ise duvar boyasının ilgili ortama uyumunu kolaylaştırır. Doğru bir teknik ile sürecin tamamlanması halinde, ilgili alanda oluşacak auranın farklılığını gözleriniz ile görebileceksiniz.

duvar boyama malzemeleri

Duvar Boyası Nasıl Karıştırılır?

Duvarların boyanma aşamasından önce boyanın bir hazırlık süreci bulunur. Boyalar satıldığı kıvamda iken boyama işlemi için uygun olmayabilir. Boyanın performansını arttırmak ve istenilen görünüşün elde edilebilmesi için boyanın uygun kıvama getirilmesi gerekir. Her boyanın türüne göre hazırlanma süreçleri de değişkenlik gösterebilir. 

Boyaların istenilen kıvama getirilme sürecine boyanın inceltilmesi adı verilir. Bazı boyalar inceltmeye ihtiyaç duymadan kullanıma hazır olabilmektedir. Uygulama talimatları üzerinde yer alan aşamalara dikkat ederek inceltme aşamalarını da gözlemleyebilirsiniz. 

duvar boyası seçimi

Boyanın türüne ve özelliğine göre inceltilmesi gerektiğinde ise nasıl bir inceltme yapılacağı önem taşır. Su ile mi ya da tiner ile mi inceltileceği bilgisi boya ambalajının üzerinde yer alır. Doğru ölçüde malzeme kullandığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde boyanın katı kalması ya da olması gerekenden fazla inceltilmesi gibi durumlar görülebilir ve istenilen verim elde edilemeyebilir.

Ev boyama teknikleri içerisinde ilk aşamada boya kıvamı süreci yer alır. Bu kıvamın elde edilmesi sırasında bir su ya da tiner ile inceltme işlemi yapılması gerektiği için bir tahta çubuk ya da spatuladan destek alınabilir. İnceltme sürecinin tamamlanması için tüm boya verimli bir şekilde karıştırılır. Karıştırılma sürecinin tamamlanması sonrasında boyanın kıvam alabilmesi için birkaç dakika bekletilmeli ardından boya yapma sürecine başlanmalıdır. 

duvar boyası fırça seçimi

Boyamada yardımcı ürünlerin başında hangi tür fırça ile boyama işlemi yapılacağı gelir. Geniş alan boyaması yapılmak istenir ise rulo şeklindeki boya fırçasından destek alınır. Daha küçük ve dar alan boyaması ya da bir çizgisel boyama yapılmak istenmesi halinde fırça kullanmak doğru olur. 

İç mekan boyama teknikleri açısından boyanacak yüzeyin genişliğine göre malzeme seçimi önemli bir rol oynar. Örneğin geniş bir alan boyaması esnasında ince bir fırça ile boyama yapılması, etkin bir boyama sürecinin olmamasına ve zaman kaybına yol açar. Ancak rulo kullanımı bu süreçte sizlere etkin bir boyama ve zamandan tasarruf imkanı sunar. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak etkili ve göz alıcı duvar boyama sürecini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.