Neden Güneş Koruyucu (SPF) Kullanmalıyız?

Yaz geldiğinde hemen herkesin aklına gelen ilk ürünlerden biri güneş koruyucu kremlerdir. Peki, güneş koruyucu neden önemli? Çünkü cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş koruyucu önemli bir rol oynar. Koruma özelliğinin yanı sıra nemlendirici özelliği ile de ön plana çıkar. Böylelikle cildinize ışıltı katar. Ayrıca, pırıl pırıl bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Sadece koruma sağlamakla kalmaz aynı zamanda bol güneşli yaz günlerinin de eşlikçisi olur. 

Güneş koruyucuları, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyarak güneşin cildinizde açtığı hasarı minimuma indirgerler. Bu sayede yaşlanma belirtilerini geciktirir. Genellikle losyon ve krem formunda olan ürünler daha çok tercih edilir. Ancak son zamanlarda sprey formunda olan ve pratik kullanımı ile ön plana çıkan güneş koruyucuları, popüler ürünler arasında yer alır. 

UV ışınlarının ciltte yol açtığı yanıkları, erken yaşlanma belirtilerini azaltır ve cilt kanserini önler. İki farklı UV ışını bulunur: UVB ve UVA olmak üzere. UVA ışınları, cildin derin katmanlarına nüfuz eder, UVB ışınları ise cildin üst yüzeyine etki eder ve yanıklara yol açabilir. Dolayısı ile güneş koruyucuları, her iki ışına da etki edecek şekilde bir formül kullanılarak üretilir. 

Cilt tiplerine göre güneş kremleri farklılık gösterir. Kuru cilde sahip olanlar için ekstra nemlendirme sağlayan kremler ve yağlı ciltler için su bazlı ve yağsız formülle üretilen kremler de mevcuttur. Deniz ya da havuz kenarında güneş kremi kullanacaksanız suya dayanıklı bir güneş kremi seçmek gerekir. Çünkü suya dayanıklı formülleri ile havuz ya da denizde de rahatlıkla kullanılır. Sık sık güneş kreminizi tazelemek zorunda kalmazsınız. Güneşin en yoğun olduğu saatlerde, genellikle 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmaktan kaçınılır ve her iki saatte bir güneş koruyucu yeniden sürülür. Cilt sağlığınızı korumak için iyi bir güneş koruyucuyu cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. 

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır ve Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneşin sıcağından kaçmak çok mümkün değildir ancak cildimizi zararlı ışınlarından korumak istediğimiz anlarda güneş koruyucuları adeta imdadımıza koşar. Güneşin zararlı ışınlarına karşın cildi bir kalkan gibi korur. Güneş kremi doğru kullanılmadığında veya yanlış şekilde uygulandığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. 

Güneş kreminin koruyuculuğu, cildinize doğru uygulanması ile artar. Genellikle koruma sağlayan kremleri güneşe çıkmadan vücudunuza 15 ila 30 dakika önceden sürmeniz gerekir. Böylelikle güneş ışınlarına karşı tam koruma sağlarsınız. Uygulama miktarı da kullanım şekli gibi çok önemlidir. Geç sürülen kremlerin vücutta emilim süreleri de geç olacağı için cildinize etkileri bir o kadar geç olur. Kremin geç reaksiyon göstermesinden dolayı cildinizde istenmeyen hasarlar meydana gelebilir. 

Cildin gözeneklerini örten güneş koruyucularının, vücudun farklı bölgelerine farklı miktarlarda sürülmesi gerekir. Örneğin yüzey alanı büyük olan sırtınıza kullandığınız güneş kreminin miktarının çok olması gerekir. Böylelikle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz. 

Kullandığınız güneş kreminin kalitesi kadar cildinize uyum sağlayıp sağlamadığı da oldukça önem arz eder. Ancak birçok seçenek arasından karar vermek ve doğru güneş kremi seçimi yapmak zor olabilir. İşte uygun ürünü seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta: öncelikle cilt tipinizi belirleyip ona uygun bir krem seçmeniz gerekir. Böylelikle cildinizi korumanın en temel adımını atmış olabilirsiniz. Hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı etkili bir ürün seçmek, uygun SPF’e sahip ürünler tercih etmek, ürünün suya dayanıklı olduğundan emin olmak ve kullanımı pratik bir güneş kremi tercih etmek de dikkat edilmesi gereken unsurlar olarak sıralanır.. 

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kırışıklıkların ve cilt lekelerinin oluşumunu asgariye indiren ya da geciktiren güneş kremi, küçük bir tüpün içerisinde bulunmasına karşın cildinizi zararlı ışınlardan korumakta oldukça başarılıdır. Güneş koruyucu faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Cildinizi güneşten korurken aynı zamanda da cildinize sağlıklı bir parlaklık katar. Erken yaşlanma belirtilerini önler. Kırışıklar ve lekeler ile savaşarak cildinizi güneşin olumsuz etkilerinden korur. 

Bu zararlı etkileri azaltmak için koruyucu uygulamayı asla ihmal etmemeniz gerekir. Sağladığı etki sayesinde cildinizi cilt kanserine karşı koruyabilir. Cilt tonu eşitsizliklerinden şikayetçiyseniz güneş kremi en iyi arkadaşınız olabilir. Her gün güneş kremi kullanmaya başladığınızda olumlu etkilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca sadece koruma sağlamakla kalmaz. Güneşe karşı cildinizi korurken aynı zamanda nemlendirme özelliğine de sahiptir. 

Makyaj bazı görevi de gören koruyucular, makyaj çantanızın vazgeçilmez bir parçası olmaya adaydır. Hassas bir cildiniz var ise güneşe çıktığınızda cildinizin güneşe maruz kaldıkça kızarması çok olasıdır. Ancak güneş kremi uygulandığında bu kızarıklar azalır ve cildinizi sakinleştirici özelliği bulunur. Eğer cildiniz hassas ise parfüm, alkol ve paraben gibi cildinize zarar verebilecek bileşenleri içermeyen güneş kremleri tercih etmek gerekir. 

Bu tarz ürünler hypoallergenic (alerjiye neden olma riski düşük) olarak adlandırılır. Doğal içerikli ve cilt dostu ürünler seçmek cildinizin sağlığını korur. Siz de güneşin tadını çıkarırken sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız güneş kremini yanınızdan ayırmamanız gerekir. Sadece yaz aylarında değil yıl boyunca uygulamanız tavsiye edilir. Doğru kullanımı ile cildinizin olumlu yönde gelişim göstermesi ve korunması mümkün olur.

Güneşten Korunmanın Sırrı SPF Nedir ve Ne İşe Yarar?

Güneş kremi alırken karşımıza sıklıkla çıkan terimlerden biri de SPF’dir. Peki bu içerik ne işe yarıyor ve anlamı nedir? Güneşten korunma yolları için başvurulan yöntemler arasındadır. SPF, Türkçe olarak ‘’güneş koruma faktörü’’ anlamına gelir. SPF kullanımı cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur ve bu faktör ne kadar yüksek ise cildinizi o kadar iyi koruduğu anlamına gelir. 

Cilt sağlığı için SPF oldukça önem arz eder. Güneş kremi, spreyin veya losyonunun üzerinde bulunan SPF değeri, o ürünün sizi güneşe karşı ne kadar iyi koruyacağını belirtir. Örnek olarak, SPF 20 olan bir krem veya losyon, güneşe karşı cilde koruma sağlama konusunda 20 kat daha etkilidir. Eğer ki çok kolay yanan bir cilde sahip değilseniz SPF 15 ya da SPF 20 tercih edebilirsiniz. 

Her iki ürün de çok uzun süre güneş altında kalınmayacak ise etkili bir koruma sağlar. Ancak daha beyaz tenli ve yanmaya müsait bir cildiniz var ise SPF 30 ve SPF 50 sizler için daha uygun olur. Çünkü her iki ürün de yüksek koruma sağlar ve uzun süre güneşe maruz kalacaksınız mükemmel bir seçenek haline gelir. Özellikle yaz için güneş koruyucu seçerken yüksek SPF içeriğine sahip olan ürünleri tercih etmeniz gerekir. 

Suyla temas edildiğinde ya da terleme olduğunda güneş kremini yeniden uygulamayı atlamamanız gerekir. Böylelikle güneşin altında güvenle günün tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca SPF içeren ürünler arasında bulunan güneş koruyucu lip balm ile dudaklarınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. Bu ürünlerin kendine has kokuları ile sıcak yaz günlerini yad edebilir ve kokusu ile kendinizi deniz kenarındaki mutlu anılarınızın içerisinde bulabilirsiniz.