Banyo tadilatı, yalnızca fayans gibi tek bir bölgenin değişiminin yanı sıra alanın tüm elemanlarının yenilenmesini de kapsayan çok tanımlı bir faaliyettir. Tadilat öncesinde hangi bölgeleri değiştirmek isteyeceğinizi belirleyerek yenileme sürecinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Banyolar, evlerde kişilerin günün yorgunluğunu attığı ve temel ihtiyaçlarını giderdiği önemli alanlardan biridir. Zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir tadilat işlemi ile huzur dolu bir alana sahip olmak ise bir o kadar kolaydır. 

Tadilatın gerektirdiği işlemlere bağlı olarak bu süreci kendiniz de yönetebilir, mobilya değişimi, tesisat gibi konularda bir uzmandan yardım alarak etkin bir tadilat süreci elde edebilirsiniz. 

Banyonuzun yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu mu düşünüyorsunuz? Banyo için gereken ekipmanların nasıl özellikler taşıdığı hakkında daha detaylı bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Gelin, sizler için hazırladığımız banyo tadilatı ve yenileme hakkında dikkat edilmesi gereken kriterleri derlediğimiz yazımıza birlikte göz atalım. 

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır?

Banyo yenileme işleminde ilk olarak hangi ekipmanın ya da bölgenin yenilenme ihtiyacını belirlemekte fayda var. Örneğin fayans değişiminde mutlaka alanın kaplanacağı yeni fayansların su geçirmez özellikli olduğuna dikkat etmeniz gerekir. 

Banyoların görselliğinin yanı sıra işlevsel bir yapıya sahip olması da kullanımı açısından önemlidir. Çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda sunulan depolama ürünleri ile banyonuzda düzenli bir görünüm elde edebilir, ihtiyacınız olan ürüne elinizi attığınız an kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Sıfırdan yenilenen banyolarda su eğimine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde duş esnasında su dışarıya sızarak zeminde yoğun bir ıslaklık meydana getirebilir. Bu sebepten dolayı tesisat işlemlerinde bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

Fayans ve Duvarlar İle Başlayın

Evin her odasında olduğu gibi duvarlar da mekanın atmosferini belirlemede önemli bir role sahiptir. Küçük renk hilelerini kullanarak mekanda büyük etkiler yaratmanız mümkündür. Örneğin parlak yansımalı fayanslar, küçük banyolara daha geniş bir görünüm kazandırılmasına yardımcı olur. 

Zeminde kullandığınız fayansların renk ya da karo boyutlarına uygun duvar fayanslarını lavabo kenarlarında ya da duvar köşelerinde kullanarak bütün bir görünüm elde edebilirsiniz. Mint yeşili, bebek mavisi ve bej gibi açık kahve tonları, banyolarda en çok tercih edilen tonlar içerisinde yer alır. 

Dilerseniz fayansları sıfırdan değiştirmek yerine daha ekonomik bir yol olan fayans boyama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Epoksi gibi su geçirmez özellikli malzemeler kullanarak boyayı fayans aralarına değdirmeyecek şekilde fayanslarınıza dilediğiniz renkleri vererek banyonuzda yepyeni bir görünüme sahip olabilirsiniz. Fayans boyama ve yenileme işlemlerinde dilediğiniz sonucu elde etmek adına büyük bir titizlikle çalışmanız gerektiğini unutmayın. 

Depolama Alanlarına Yer Verin

Banyo içerisinde saklanması gereken birçok eşya bulunur. Duş ürünleri, kişisel bakım eşyaları, kozmetikler, gündelik kullanılan ve misafir havluları gibi eşyalar, banyoda sıkça yer verilen ürünlerden birkaçıdır. 

Banyoda depolama alanı için kullanabileceğiniz birçok alan vardır. Çamaşır ya da kurutma makineniz banyo içerisinde yer alıyorsa, kirli sepetini makineye denk gelen bölgenin üst kısmına monteleyerek veya makine üzerine yerleştirebilirsiniz. Kişisel bakım ürünleri ve kozmetikler için lavabonun sağ ve soluna çok bölmeli dolaplar tercih edebilirsiniz. 

El havluları için lavabonun alt bölgesinde enlemesine bir çekmeye ver verebilir, dik tasarımlı birkaç bölmeden oluşan kare dolaplar ile köşe bölgeleri en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Minik rafları ağız temizliği ürünlerini ve günlük bakım rutininizde kullandığınız malzemeleri düzenli bir şekilde saklamak adına lavabo çevresine dilediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Batarya, Lavabo ve Duş Başlığı Seçimlerinin Üzerinde Durun

Komple banyo tadilatında banyo içerisinde tüm ekipmanlar tamamen yenilenir. Bu sebepten dolayı batarya, lavabo ve duş başlıklarının da değiştirilmesi öngörülen bir durumdur. Yuvarlak, kare, mermer desen… Özellikle batarya ve lavabolarda birbirleri ile uyumlu birçok alternatife rastlamak mümkündür. 

Lavabonuzu küvet ya da duş kabini ile uyumlu hatlara sahip olan bir modelde tercih ederek banyonuzda bütün bir görünüme sahip olabilirsiniz. Batarya ve duş başlığı seçimlerinde ise tasarruflu su tüketimi sunan modelleri kullanarak çevre dostu bir kullanım elde edebilirsiniz. 

Tazyikli, yağmur damlalı, masaj seçenekli ve geniş başlıklı gibi birçok farklı seçeneği bulunan duş başlıkları içerisinden duş alma rutininize hitap eden bir model seçerek banyo keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz. 

Dekorasyon ve Aydınlatmayı Unutmayın

Tadilat işlemlerini tamamladıktan sonra geriye dekorasyon ve aydınlatma eşyalarının seçimi ve doğru alana konumlandırılması kalır. Renkli havlu ve peştamal çeşitleri ile istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Banyoların makyaj gibi kişisel bakım uygulamalarının gerçekleştirildiği alan olduğu düşünüldüğünde, bu alanda aydınlatma büyük bir role sahiptir. 

Banyonuzda genellikle salonlarda yer verilen büyük avizeler yerine minimal tasarımlı avizelere yer verebilirsiniz. Etkili bir aydınlatma için, ayna köşelerini LED şerit lamba ile çevreleyebilir, lavabonun iki yanına banyonun tasarım öğelerine uygun tarzda duvar aplikleri yerleştirebilirsiniz. 

Lavabo tezgahını değerlendirmek için, bambu çubuk oda kokularından yardım alabilirsiniz. Banyonun hoş kokularla sarmalanması, duş almanın ya da bakım rutinlerinin getirdiği rahatlama hissiyatının ikiye katlanmasına yardımcı olur.