Geçmişten günümüze işlevi aynı kalarak gelmiş cam önü sedirler yaşam alanlarınıza girdiğinde birçok avantajı da beraberinde getirir. Kullanım avantajları çok yönlü olan sedirler depolama, oturma alanı ya da masa arkası alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Sedirlerin işlevselliğinin birçok kullanımda keşfedilmediğini görebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde sedirleri nasıl ve nelerle kullanabileceğini ayrıntılı bir şekilde öğrenerek konforlu alanlara kavuşabilirsiniz.

Cam Önü Sedir Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Modern sedir cam önü sedir veya divan olarak adlandırılan ve özellikle boş kalan cam önlerini mükemmel bir şekilde dolduran sedirler adeta bir dekorasyon harikasıdır. Geçmiş senelerde tamamen oturma alanı olarak tercih edilen sedirler zaman içerisinde kullanım alanı olarak değişiklik gösterir. Şimdilerde daha çok modern bir köşe oluşturmak için kullanılıyor olsa da temelde aynı işlevi görür. Daha çok cam önünde kullanılan sedirlerin pek çok yanlış kullanımına da şahit olunur. Peki cam önünde sedir kullanımı nasıl olmalıdır?

 • Sedirlerin kullanımı için en sık tercih edilen mutfak cam önü sedir için gerçekten en uygun mekanlardan birisidir. Bunun başlıca sebebi hem oturma alanı, hem gün içerisinde çokça vakit geçirilen yerlerin başında gelmesidir. Mutfağınızda sedir kullanmak istiyorsanız önüne bir masa veya sehpa koymak akıllıca bir hareket olur. Burada dilediğinizce vakit geçirebilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz.
 • Sedirler duvara bitişik olarak konumlandırılır. Çünkü sırtınızı yaslayabileceğiniz bir arkalığı yoktur. Bu sebeple sedirinizi konumlandıracağınız yer düz bir arkaya sahip olursa daha konforlu bir alan elde edebilirsiniz. Düz bir arkaya sahip herhangi bir köşeniz yoksa bolca kırlent ve minder kullanarak da yine rahat edebileceğiniz bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Günümüzde sedirler birçok tasarıma sahiptir ve sıklıkla çekmeceleri bulunur. Çekmeceler ve dolaplar gibi depolama alanı olan sedirler tercih etmeniz gereksiz eşyalarınız için ekstra bir alana sahip olmanız anlamına gelir. Bu sebeple yalnızca rengine, dokusuna, desenine ya da boyutuna değil, tasarımına da dikkat etmeniz faydanıza olur. Cam önü sedir fiyatları da boyut, renk ya da doku gibi farklılıklara göre değişiklik gösterir. Bütçenizi belirleyerek hoşunuza gidecek bir modele sahip olabilirsiniz.
 • Cam önü sedir kullanmaya karar verdiyseniz güneş ışığının sedirinize bolca temas edeceği gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bunun için pencerelerinize güneş ışığını engelleme açısından güçlü perdeler alabilirsiniz. Diğer yandan sedirinizde kullanacağınız kumaşların da kaliteli olmasına özen gösterirseniz güneş ışığının soldurma derecesini de en aza indirebilirsiniz.
 • Sedirinizi seçmeden önce yüksekliğini de ayarlamanız önemlidir. Gövdesi yüksek bir sedirin üzerine yine yüksek bir minder kullanırsanız bu defa adeta tırmanmanız gerekebilir. Sedirinizi almadan önce nasıl bir minder tercih ettiğinizi önceden belirlemeniz daha doğru seçimler yapmanızda size yardımcı olur.

Cam Önünde Kullanabileceğiniz Sedir Modelleri

Cam önü sedir modelleri birçok avantaja ve çeşide sahip olmasıyla çok tercih edilen dekorasyon ürünlerindendir. Aynı zamanda yalnızca dekoratif olarak kullanıldığında bile konforlu bir alan oluşturur. Tercih edebileceğiniz birçok model vardır. Hepsini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek aklınızdaki tasarıma sahip olabilirsiniz.

 • Sade modeller: Sade bir şekilde dizayn edilmiş sedirler dilediğiniz malzemeden desensiz bir şekilde üretilir. Depolama alanı olarak çekmece, dolap ya da bölmeler bulunabilir. Bunlar arasında da size en uygun olanı zevkinize göre seçebilirsiniz. Örneğin çekmeceli modeller malzemelerinizi doldurmanız için iyi bir seçenek olur. Dolaplar ise daha çok kırlent yüzlerinizi ya da gerekli malzemeleri düzenli bir şekilde yerleştirmeniz için idealdir. Plak koleksiyonunuzu ya da kitaplarınızı dizmek için ise bölmeli depolama alanı estetik ve düzen açısından oldukça şık bir görüntü sunar.
 • Düz modeller: Düz modellerde depolama alanı yoktur. Ağırlığı kaldırabilecek kadar güçlü bir zemin üzerine minder yerleştirilir ve sediriniz hazır olur. Bu modellerde depolama alanları genellikle etrafına yerleştirilir. Örneğin iki taraflı olarak kitaplık veya dolaplar döşenebilir.
 • Masa arkası modeller: Tüm sedirler masa arkasına yerleştirilebilir. Fakat bu arada dikkat edilmesi gereken nokta masa ile renk, boyut gibi uyumlar gözetilmelidir. Sedirlerde genellikle beyaz veya kahve renkleri tercih edilse de masanızın rengine göre de dekore etmeniz gerekebilir.
 • Salon için modeller: Salonda kullanıma uygun modellerde genellikle L tipi sedirler tercih edilir. Bu sayede hem cam önü doldurulmuş hem de oturma alanı genişletilmiş olur. İki duvar arasına yerleştirilmiş olması da huzurlu bir alan yaratabilmeniz için imkan sunar.
 • Yatak odası modelleri: Yatak odanızda kullanabileceğiniz sedirlerde de renk uyumunu gözetmeniz gerekir. Yatak örtünüz ile uyumlu kırlentler tercih etmeniz uyumlu bir ortam yakalayabilmeniz açısından gereklidir. Diğer yandan sedirinizin alanını ayırmak isterseniz mutfakta ya da salonda kullanıma uygun olmayan tül perdeleri yatak odanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızda kullanacağınız sediri yatak genişliğinde tercih ederek burada da uyuyabilirsiniz.
 • Köşeli ve oval modeller: Bu tarz sedirler pencerelerinizin konumuna göre tercih etmeniz gereken modellerdir. Oval veya köşeli pencere tasarımlarınız varsa sedirlerinizi de ona göre almanız gerekir. Aynı şekilde örneğin oval modellerle oval masalar kullanmanız da gerekir.

Sedirle Birlikte Kullanabileceğiniz Uyumlu Eşyalar

Sedirle birlikte kullanabileceğiniz eşyalar kanepelerle kullanabileceğiniz eşyalardan çok daha fazla seçeneğe sahiptir. Çünkü sedirler daha rahat ve doğal bir ortam sunar. Gelin sedirlerinizi nelerle dekore edebileceğinize, nasıl daha fazla fayda sağlayabileceğinize, hangi tamamlayıcı mobilya seçeneklerine sahip olduğunuza göz atalım.

1. Sehpa

Sedirlerle en uyumlu eşyalardan birisi sehpadır. Çünkü bu alanda kahve içebilir, kitap okuyabilir ya da yalnızca camdan gelen esintiyle kestirmek isteyebilirsiniz. Tüm bunlar için sedirinizin çevresinde malzemelerinizi koyabileceğiniz bir sehpa olması gerekir.

2. Masa

Sedirlerin en çok kullanıldığı alanın mutfak olduğunu düşünürsek masa şarttır. Burada misafirlerinizi rahatlıkla ağırlarken, kahvaltınızı yapabilir, yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca sedirin önüne masa yerleştirmek alandan da tasarruf etmenize olanak verir. Ekstra bir masa alanına ihtiyaç duymadan masanın etrafına 3-4 sandalye daha koymanız yeterli olur.

3. Puf

Sedirinizin önüne sehpa veya masa yerleştirdikten sonra etrafına tekli koltuk ve puf yerleştirerek de ortama canlılık ve hareket katabilirsiniz. Ayrıca bu puflar evinizin her köşesinde de kullanıma uygundur. 

4. Örtü

Battaniye veya şal gibi örtüler ile sedirinizi dinlenme köşesi haline getirebilirsiniz. Ufak kestirmeler için çok güzel ve konforlu bir alan oluşturmak için birkaç örtü yeterli olur. Cam önü sedir için örtü kullanmak esintiden üşüdüğünüzde çok iyi bir yardımcıdır.

5. Minder

Sedir zaten çok konforlu bir alan olsa da elbette çok daha konforlu olabilir. Özellikle dinlenme köşesi haline getirdiyseniz minderler çok işinize yarar. Misafir ağırlarken ya da sadece oturmak istediğinizde de arkanıza alarak sırtınızın rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Minderler konfor için emrinizdedir.

6. Sepet ve Kutu

Sedirinizin altında dolap, çekmece ya da bölmeler yoksa boş alana sepetler ve kutular alarak malzemelerinizi bu sepetlere ya da kutulara doldurabilirsiniz. Alanınızı renklendirmek için puflar gibi sepetler ve kutular da çok uygundur.

7. Lambader

Sedirinizin bir köşesine yerleştirebileceğiniz lambader ile yalnızca bulunmak istediğiniz ortamı aydınlatabilirsiniz. Kafanızı dinlemek için ışığı ayarlanabilir lambader kullanmak çok kullanışlı bir seçenektir.