Hayatımızın en önemli günlerinde kurulan sofralar ve sunum masalarının olmazsa olmazı haline gelen jardinyerler her geçen gün daha çok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle söz, nişan, doğum günü, evlilik yıldönümü ve benzeri özel günlerde kurulan masalarda ve yapılan sunumlarda kullanılan jardinyer, farklı modelleri ve çeşitli bütçelere hitap eden fiyatlarıyla ön plana çıkıyor. Cam, ayna ya da farklı materyaller kullanılarak üretilen jardinyer modelleri, büyüklüğüne, tasarımına ve öne çıkan özelliklerine göre fiyatlandırılıyor. Özellikle aynalı jardinyer modelleri çoğu kişi tarafından şık görüntüsü sebebiyle tercih ediliyor.

Jardinyer Nedir?

Jardinyer genel olarak yabancı bir kelime gibi geliyor. Bu nedenle jardinyer ne işe yarar ya da jardinyer ne demek soruları sıklıkla soruluyor. Adı pek bilinmeyen jardinyer, görüldüğünde ise mutlaka hatırlanıyor. Peki, jardinyer ne için kullanılır? Son zamanlarda sık sık kullanılan, sofraları ve sunum masalarını çok daha şık hale getiren bu ürünler gösterişli tasarımlarıyla göz kamaştırıyor. Özel günlerde hazırlanan sofralar ve sunum masalarında kullanılan jardinyerler ya da jardinyer set çeşitleri sıklıkla kullanılıyor.

Jardinyer setleri, evinizin dekorasyonuna da şıklık katan tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. Özellikle cam olan modelleri normal zamanlarda bile dekorasyon amaçlı kullanılabiliyor. Çok farklı kullanımları olan jardinyerlerin ayrıca kullanışlı bir yapısı da bulunuyor. Çok sayıda tasarımı ve çeşidi olan jardinyerler, hem farklı bütçelere hitap eden fiyatlara sahip olması hem de dekoratif olarak da kullanılabilmesi nedeniyle son zamanların en çok beğenilen ürünleri arasında giriyor.

Jardinyer Modelleri

Jardinyerler her zevke hitap eden farklı tasarımlarla üretiliyorlar. Aynalı, camlı, kenarları işlemeleli, ferforjeli, tek parça, çift parça, üç parça, tek katlı, çift katlı ya da üç katlı olan jardinyerlerden kendi zevkinize göre olanı kolaylıkla seçebilir ve satın alabilirsiniz. Yuvarlak, kare, küp ya da dikdörtgen gibi farklı geometrik şekilleri olan jardinyerleri, masa tasarımınıza ya da evinizin dekorasyonuna uygun olarak da alabilir, evinizin dekorasyonunu da tamamlayabilirsiniz.

Jardinyer Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jardinyeri kullanım amacınıza göre satın almanızı tavsiye ediyoruz. Dekoratif amaçlı kullanacaksanız, en mantıklısı kullanacağınız alana göre ve alanda bulunan diğer dekoratif objelerle tamamlanan bir tasarım seçmeniz yönünde olacaktır. Eğer söz, nişan ya da nikâh gibi özel bir günde kullanacağınız sunum masası için bir jardinyer satın alacaksanız, masanın rengi, boyutları ve masada bulunan diğer dekoratif objelere göre bir seçim yapmanız mantıklı olur. Çünkü sunum masalarının şekli, tarzları ve boyutları jardinyer seçiminde direkt etkilidir.

Jardinyer Kullanım Alanları

Sunumlara ayrı bir şıklık kazandırmasının yanı sıra süs ya da dekoratif obje amacıyla da kullanılabilen jardinyerler, her sunum masasının ya da evin dekoruna ve tarzına uyum sağlayabilmesi için farklı modellere sahiptirler. Örneğin, yuvarlak yapıda üretilen jardinyerler genellikle metal malzeme kullanılarak yapılırlar. Yuvarlak model jardinyerlerin üst kısımlarında genellikle cam ya da ayna yerleştirilir. Bu şekilde tasarıma farklılık ve şıklık katılır. Bunun yanı sıra antika camdan üretilen jardinyer modelleri de vardır. Bu modeller, çeşitli işlemelere sahiptir. Özellikle evinizin dekorasyonu klasik tarzdayda, antika camdan üretilen ve kenarları ferforjeli olan jardinyerler, tasarım olarak evinize tam uyum sağlayacaktır.

Antika camdan üretilmiş ya da yuvarlak kesim aynalar kullanılarak tasarlanan jardinyer modellerinin yanı sıra oval şekilde olan jardinyer modelleri de dikkat çeker. Bu modeller de farklı kullanım şekilleri ve alanları konusunda tam anlamı ile ideal olan ürünler arasında yerini alır. Oval olanlar dışında kare jardinyer modelleri de bulunur. Hem tekli, hem çift hem de üçlü üretilen bu jardinyer modellerinin set halinde hazır şekilde üretilenleri de kolaylıkla bulunabilir. Set jardinyer modelleri kullanarak özel günlerinizde büyük bir titizlikle hazırladığınız sunum masalarınız olduğundan çok daha şık görünümlü ve güzel bir görüntüye sahip olabilir.  

Tüm modellerin yanında belki de en zarif ve en özel olan porselen jardinyer modelleri, üzerinde bulunan zarif desenleri ve işlemeleriyle ön plana çıkar. Porselen olanların üretimi zaman zaman tamamen el işliğiyle de yapılabilir. Bu şekilde üretilen jardinyerlerin fiyatları çok değerli olmaları nedeniyle standart olanlara göre çok daha yüksektir. Ancak evinize ya da sunum masanıza kattıkları hava diğer modellerle kıyaslandığında daha şık durur.

Jardinyer Nasıl Üretilir?

Öncelikle hangi malzemeden ve hangi ebattan yapılacağına karar verilen jardinyer, boş bir kasa üzerine koyulan farklı materyalleri olan bir parça ve alt kısmı birleşik kapalı ayaklardan oluşur. Kasa kısmı ferforjeden, mdf adı verilen malzemeden olabilir. Üzeri için kasanın boyutlarında özel bir cam, ayna ya da porselenle kaplanır. Bu kısım alt kısmı ile tamamen yapışık haldedir. Alt kısmı ferforje olan ürünlerde ise sunum yapılacak tepsinin altı da görülür. Peki, jardinyer nasıl kullanılır? Sunum masalarında ya da evinizin dilediğiniz yerinde bulunan bir konsol, büfe ya da vitrin içine koyularak üzerinde farklı eşyalarınız sergilenebilir. Özel günlerde örneğin nişan ve söz gibi organizasyonlar üzerine yüzükler ya da şık çikolatalar koyulabilir. Birden çok kullanım alanı olan bu özel ürünler aslında her evde bulunması gereken eşyalardan biri olarak da tanımlanabilir. Misafir geldiğinde de şekerlemeler, pastalar ya da kurabiyelerin sunumunu yapmak için de kullanılabilir.