Mutfaklar, yaşam alanlarının iç dekorasyonu hazırlanırken en çok dikkat edilen alanlardan birisidir. Vakit geçirmekten keyif alacağınız, birbirinden güzel ve sağlıklı yiyecekler hazırlayabileceğiniz bir alana sahip olmanız önemlidir. Özellikle yemeklerinizi mutfağınızda yemeyi düşünüyorsanız iç dizayna ekstra özen göstermeniz önerilir. Mutfak dekorasyonuna özen göstererek misafirleriniz ile paylaşabileceğiniz, kendi başınıza sakin kahvaltılar yapabileceğiniz, ailenizle akşam yemekleri yiyebileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz. 

Mutfaklarda beğenilerek tercih edilen ve samimi bir hava yaratan dekorasyon çeşitleri arasında, country yer alır. Country mutfak, doğal görüntüsü ve sıcak tonları ile beğeni kazanmış bir dizayndır. Modern ve vintage gibi farklı dekorasyonlar ile harmanlarak beraber kullanılabilen bir seçenek niteliğindedir. Eğer iç dekorasyonda countrye yer vermek ve mutfakların görüntüsünü değiştirmek isterseniz yazımızın kalanına göz atabilirsiniz. Country mutfak nedir gibi farklı soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Dekorasyon parçaları ve mobilyalar için öneriler bulabilirsiniz. 

Country Mutfak Ne Demek?

Doğal renklere, kasaba stiline ve sade bir dekorasyona yer veren iç dizaynlar, country mutfak ne demek sorusuna verilebilecek en basit yanıt niteliğindedir. Kır stili olarak da adlandırılan country dizayn, ahşap, krem, bej, beyaz gibi tonları içerir. Dekorasyonu hareketlendirmek için eklenen tonlar arasında, gökyüzü mavisi, yumuşak turuncu tonları, bal sarısı gibi seçenekler vardır. Country mutfak modelleri için kullanılan renkler genel olarak sakin ve dinlendirici bir enerjiye sahiptir. 

Bu dekorasyonun yükselişe geçmesinin nedenlerinden birisi, şehir yaşamının yoğunluğudur. Şehrin ortasında yaşarken karşılaştığınız stres, koşuşturmaca ve yorgunluk, evinize vardığınızda üstünüzden atmak isteyeceğiniz şeylerdir. Günün sonunda hazırlayacağınız akşam yemeklerini sakinleştirici bir enerjiye sahip mutfakta hazırlamak, oldukça keyif verici bir durumdur. Dekorasyonun genel havası, rahat ve sıcak bir enerji hissettirir. Evlerine vardıklarında şehir yaşamından kaçmak isteyenler için ideal bir iç dizayn seçeneğidir. 

Beğendiğiniz farklı dekorasyon tarzları varsa bunların countryle bir araya getirerek uyumlu dizaynlar elde edebilirsiniz. Yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi modern ve vintage dizaynlar uyumlu şekilde kullanılan alternatifler arasındadır. Country rustik mutfak modelleri, dekorasyonda ahşap renklerine daha fazla yer vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir kombinasyondur. Rustik dekorasyon, doğadan ilham alınan ve birden fazla ahşap tonuna yer verilen bir görünümdür. Country ile bir araya geldiğinde aileler için uygun, sıcak bir yaşam alanı elde edilmesini sağlar. 

Country Mutfak Avizesi Nasıl Seçilir?

Avize, mutfakların temel dekoratif parçalarından birisidir. Aydınlatmanın ana bileşenlerinden birisi olan avizelerin, country dekorasyon elde etmek için özenle seçilmesi gerekir. Country mutfak avizeleri seçimi sırasında birkaç temel noktayı göz önünde bulundurarak eviniz için ideal seçeneği bulabilirsiniz. 

  • Nötr tonlara öncelik verilmesi, dikkat edilmesi önerilen ilk noktadır. Beyaz country mutfak dekorasyonu için bej, krem tonları ideal etkiyi oluşturur. 
  • Şapkalı tarzda country mutfak avize modelleri kullanılabilir. Şapkalı tasarımlar hem dekorasyonu tamamlar hem de ışığın kırılmasına yardımcı olur. Böylece mutfağa yayılan ışık sert ve parlak değil, yumuşak ve samimi bir yapıdadır.
  • Rustik dekorasyona yer vermek istiyorsanız country tarzı mutfak dizaynında ahşap detaylarını içeren avizeler kullanabilirsiniz. Rustik tarzdan uzak durmak istiyorsanız kahve tonlarını minimum düzeyde tutmanız önerilir.
  • Eğer iç dizaynda kullandığınız diğer mobilyalar arasında ön plana çıkan ve tüm dikkatleri üzerine toplayan eşyalar bulunuyorsa sade avizelere yönelmeniz önerilir. Dekorasyondaki farklı eşyalar arasında bu dengeyi elde ederek uyumlu görünümler yakalayabilirsiniz. Gri beyaz country mutfak dekorasyonu için grinin farklı tonlarından avizeler seçebilirsiniz. Duvar renkleriyle benzer tonlardaki aydınlatma parçaları bulmanız sade bir görünüm yakalamayı kolaylaştırır. 

Country Mutfak Masa Takımı Nasıl Olmalı?

Country mutfak masası takımı seçimi, dekorasyonu hangi noktaya çekmek istediğinizi düşünerek karar vermeniz gereken bir detaydır. Örneğin modern country mutfak görünümü için temiz bir yüzeye, parlak materyale ve beyaz tonlarına sahip masa takımlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz ve parlak materyallerden yapılmış masalar, modern dokunuş için ideal seçenekler arasındadır. Vintage country mutfak modelleri elde etmek için eskitilmiş yüzeylere ve sıcak renklere sahip masa modellerini bulabilirsiniz. Eskitme ahşap görünümü bu dekorasyonda popüler olarak tercih edilen seçeneklerdir.  

Country mutfak masası, ailenizle samimi yemekler yenmesi ve misafirlerin ağırlanması için kullanılabilir. Pratik yapısı sayesinde kendi başınıza da keyifli yemekler yemeniz için gerekli alanı sunabilir. Mutfak masası country dekorasyon için seçerken sandalye sayısını ve tasarımını da göz önünde bulundurmak gerekir. 2, 4 veya 6 tane sandalye yeterli olacaktır. Altıdan daha fazla sandalye takımları kalabalık bir görüntü yaratarak country dekorasyonun samimi havasını bozabilir. Country mutfak masa sandalye materyalinin masa yüzeyi ile uyumlu olmasını sağlayarak dekoratif güzellikler elde edebilirsiniz. 

Country Mutfak Dolapları Özellikleri

Odaya girildiğinde ilk fark edilen mobilyalar arasında, country mutfak dolabı yer alır. Direkt olarak göz hizasında bulunan bu eşyalar, mutfağın geniş bir kısmını kaplar. Country mutfak dolapları seçerken estetik duruşlarına olduğu kadar işlevsel yapılarına da özen göstermek gerekir. Böylece tüm mutfak eşyalarını düzenli şekilde muhafaza edebileceğiniz, yeterli alanı sunan dolaplara sahip olabilirsiniz. 

Country vintage mutfak dolabı, açık renklerde eskitilmiş ahşap materyale sahip olabilir. Vintage dekorasyon dokunuşu istiyorsanız bazı dolaplara açık raf sistemi ekleyebilirsiniz. Dolap kapağı olmayan bu sistem hem sürekli kullandığınız eşyalara kolayca erişmenizi sağlar hem de vintage tarzını ön plana çıkarır. 

Yuvarlak şekildeki country mutfak kulpları, yaşam alanlarına ekleyebileceğiniz görünümlerden birisidir. Country mutfak dolap kulpları seçerken hem renklerine hem de şekillerine dikkat etmeniz önerilir. Yuvarlak tasarımlar daha eski bir havaya sahipken standart kulp görüntüleri modern bir tarz yansıtır. Country mutfak dolap modelleri ile aynı renkteki kulplar fazla dikkat çekici bir görüntü sergilemez. Dolabın kendi materyaliyle karışarak göz ardı edilir. Ancak farklı ve hatta zıt renklerdeki kulpların seçilmesi, ilgi çekici bir parça olmalarına neden olur. Renk kontrastı yaratarak iç dizaynı hareketlendirmek isterseniz krem rengi dolapların üzerine siyah kulplar tercih edebilirsiniz. 

Country Mutfak için Seçebileceğiniz Şık Perdeler 

Yaşam alanı dekorasyonu denince göz ardı edilmemesi gereken parçalardan bir diğeri, perde modelleridir. Country mutfak dekorasyonu sırasında güneş ışınlarının ne kadar geldiğini de göz önünde bulundurarak perde seçimi yapmanız gerekir. Böylece ışık seviyesini konforlu şekilde ayarlayabileceğiniz ve tarz sahibi görüntülerinin keyfini çıkarabileceğiniz perdeleri bulabilirsiniz. 

Country mutfak perdesi seçerken stor modellerden kaçınmanız önerilir. Bu dekorasyonla zıtlık yaratan bir görünümdür. Bunun yerine ikili perde sisteminden yararlanabilirsiniz. Daha kalın ve koyu renkte bir perde takarak ışığı kesmeniz gereken zamanlarda bunu kullanabilirsiniz. İnce bir yapıya ve yumuşak renklere sahip perdeleri ise dekoratif güzellik için ekleyebilirsiniz. İnce yapıya sahip olan perdelerin kullanımı, mutfağın içine güneş ışınlarının akmasını sağlayarak country havasını güçlendirir. Güneş ışınları rahatsız etmediği sürece bu perdelerin özelliğinden yararlanabilirsiniz. 

Perdelerde düz renklerin yanı sıra desenleri de tercih edebilirsiniz. Nakış desenleri, çiçek baskıları gibi görünümler popüler olarak kullanılan seçeneklerdir. Desenli modelleri isterseniz çok karışık renkler ve parlak görünümlerden kaçınmanız gerekir. Krem tonlarının yavruağzı, bebek mavisi gibi renklerle uyumu ideal dekorasyonu elde etmenizi sağlar.