Uzun süren bir yaz tatilinin ardından okula dönüş heyecanı başlamış durumdadır. Hem aileler hem de çocuklar aynı heyecanı paylaşır. Genel itibarıyla hazırlık sürecinde okul için satın alınması gereken malzemeler ele alınsa da çocuklarınızı bu sürece hazırlamak için de faaliyet göstermeniz gerekir. 

Her geçen yıl daha da gelişen çocuklarınız için yeni döneme başlamak oldukça zorlayıcı olabilir. Özellikle uzun bir tatil sonrası çocuklarınız okula gitmek istemeyebilir. Bununla birlikte, yeni okula başlayacak bir çocuğunuz varsa, bu durum daha zor bir hal alabilir. Çocuğunuzu okula hazırlamak için birkaç yöntem deneyebilirsiniz.

Okullar açılmadan önce çocuğunuzu okula götürerek orada vakit geçirmesini ve okula alışmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi büyük çocuklarınız için de kullanabilirsiniz. Okullar açılmadan önce okulun sahasında top oynamasını sağlayabilir ve ortama yeniden alışmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuzun uyku ve beslenme düzeninde de değişimler meydana gelir. 

Uzun bir tatil sonrası sabahları erken saatlerde uyanma noktasında zorluk çekmeleri mümkündür. Bu da kahvaltı saatinin değişkenlik göstermesine sebebiyet verir. Bunun için okullar açılmadan birkaç hafta öncesinden bu düzeni oturtmaya çalışabilirsiniz. Birkaç hafta öncesinden okul saatine uygun olacak şekilde çocuklarınızı uyandırabilir ve o saatte kahvaltı yapmasını sağlayabilirsiniz. 

Besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı ile çocuklarınızın güne enerjik başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha dinç bir vücuda sahip olmaları mümkündür. Aynı zamanda okullar açılmadan önce çocuklarınızın vitamin değerlerinin dengeli olup olmadığından emin olabilirsiniz. Okul açılmadan bir hafta öncesinden psikolojik olarak çocuklarınızı bu duruma hazırlamak son derece önemlidir. Aksi takdirde okulun ilk günü bir boşluğa düşebilir. Bu da arkadaşları ve öğretmenleri ile bağ kurmasının önüne geçebilir. 

İletişim kurma noktasında zorluk çekmemesi adına çocuğunuzu güvenli alanından çıkarmanız gerekir. İmkanınız varsa tatil döneminde okul arkadaşları ile vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle bu buluşmaları okul bahçesinde gerçekleştirmeniz halinde çocuğunuzu güvenli alanının dışına çıkarabilirsiniz. Bu sayede okulun ilk günü daha kolay bir şekilde adapte olması mümkündür. Bu gibi durumlara dikkat ederek, çocuğunuzun okulun ilk gününe daha kolay bir şekilde adapte olmasını sağlayabilirsiniz. 

Okula Dönüş Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Okulların açılması yaklaştıkça, çocuklarınızda kaygı bozuklukları meydana gelebilir. Okulun ilk günü ne yapacaklarından, okul için nasıl alışveriş yapacaklarına kadar pek çok farklı durum itibarıyla kaygılanmaları mümkündür. Bunun önüne geçmek ve onların kaygılarını hafifletmek için birkaç noktada yardımcı olabilirsiniz. Öncelikle okul alışverişi noktasında yardımcı olmakla başlayabilirsiniz. 

Her ne kadar öğretmenler bir liste çıkarmadan önemli eşyaları almak mümkün olmasa da çocuklarınız bu konuyu oldukça fazla önemser. Bu bakımdan siz de onun gerekli gördüğü eşyaları satın almayı deneyebilirsiniz. Bu noktada liste hazırlamakla başlayabilirsiniz. Çocuğunuz ile oturup ihtiyaçlarını listeleyebilir ve bu liste dahilinde bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz yeni okula başlayacaksa çanta eksiği olabilir. 

Aynı zamanda geçen sene kullandığı çantayı kullanmak istemeyebilir. Bu bakımdan öncelikle bir çanta almakla başlayabilirsiniz. Çocuğunuz ile alışverişe çıkabilir ve tüm yıl kullanacağı çantayı kendisinin seçmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayabilirsiniz. Seçim yapma şansı vermeniz halinde onun da bir birey olduğunu ve bazı şeylere kendisinin karar verebileceğini göstermiş olursunuz. Bununla birlikte, dilerseniz beslenme çantası da satın alabilirsiniz. 

Özellikle çanta ile beslenme çantasını takım şeklinde satın almayı deneyebilirsiniz. Beslenme çantasının içerisine yerleştirmek üzere beslenme kutusu tercihinde de bulunabilirsiniz. Bölmeli bir tasarıma sahip olduğu için besinleri ayrı ayrı yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde besinlerin birbirine karışmasının önüne geçebilirsiniz. Kalemlik gibi ürünleri de okul başlamadan önce satın alabilirsiniz. Çocuğunuzun zevkine uygun olacak şekilde dilediğiniz kalemliği tercih edebilirsiniz. 

Aynı zamanda her gün pet şişeden su içmesinin önüne geçmek adına su matarası da satın alabilirsiniz. Rengarenk su mataraları çocukların dikkatini oldukça fazla çeker. Bu bakımdan çocuğunuzun beğeneceği bir su matarası satın alabilir ve sağlıksız şişeleri kullanmasını önleyebilirsiniz. Okul başlamadan önce resim çantası ve flüt gibi ürünleri de satın alabilirsiniz. Genel itibarıyla ihtiyaç duyulan parçalar olduğu için önceden satın almak oldukça mantıklıdır. 

Okula Dönüş İçin Kırtasiye Alışverişi 

Okula dönüş hazırlığı içerisinde olmazsa olmaz noktalardan bir tanesi kırtasiye alışverişidir. Çocuklar kırtasiye alışverişi noktasında oldukça heyecanlı olabilirler. Bu bakımdan kırtasiye alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkabilirsiniz. Özellikle ihtiyaç dahilinde olan malzemeleri satın almakla başlayabilirsiniz. 

Çizgili ve kareli defter seçenekleri arasından ders sayısına uygun olacak şekilde satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, dilediğiniz kalem seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada kurşun kalem tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. Aynı zamanda farklı renk tonlarına sahip kurşun kalem seçeneklerini de alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Kalemden bahsetmişken, boya kalemlerini de alışveriş sepetine ekleyebilirsiniz. 

Resim defteri, sulu boya, fırça ve benzeri gibi resimle ilgili diğer malzemeleri de satın alabilirsiniz. Bununla birlikte defter ve kitap kaplama kağıdı da alabilirsiniz. Bazı öğretmenler bunu ihtiyaç listesinde belirtebilir. Bu bakımdan ön hazırlık amaçlı satın alabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun kitap ve defterlerinin yıpranmasını istemiyorsanız da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde oldukça uzun süreli kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Defter kaplama kağıdı ile birlikte etiket de satın alabilirsiniz. 

Etiket özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için oldukça gereklidir. Neredeyse tüm çocuklar aynı eşyaları kullandıkları için bu eşyaların karışması mümkündür. Bu sorunu etiket ile ortadan kaldırabilirsiniz. Çocuğunuzun sahip olduğu tüm eşyalara etiket yapıştırabilir ve karışmalarını önleyebilirsiniz. Bununla birlikte hijyen açısından da bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Mutlaka çocuğunuzun çantasında dezenfektan, kolonya, ıslak mendil ve peçete gibi malzemelerin bulunduğundan emin olmanız gerekir. 

Çocuklar gün içerisinde pek çok farklı yere dokunabilir. Bu da hijyen açısından hiç iyi bir şey değildir. Özellikle okulda bir çocuğun hasta olması halinde, bu hastalığın zamanla tüm sınıfa yayıldığını görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzun temizlik kurallarına dikkat etmesini sağlayabilirsiniz. Yeni dönem başlangıcından itibaren bu konuları çocuklarınıza öğretebilir ve hasta olma riskini düşük seviyeye indirebilirsiniz. 

Okullar Açılmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Okullara öğrenci dönüşü gerçekleşmeden önce çocuklarınızın pek çok yönden buna hazır olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çocuklarınızla ne kadar ilgili olursanız, hayatta ve okul alanında oldukça fazla başarı elde ederler. Öncelikle çocuklarınızın okula dönüş için endişeleri varsa bunu gidermek için çaba gösterebilirsiniz. 

Özellikle okulun ilk günü onunla birlikte okula gidebilir, arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim kurması noktasında yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, çocuklarınızın okulun başlamasını dört gözle beklemesini istiyorsanız, onun için heveslenebileceği bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bu noktada güzel bir çalışma masası  tercihinde bulunabilirsiniz. Özellikle yeni bir çalışma masası almayı deneyebilirsiniz. 

Çocuğunuz yeni alınan çalışma masasında vakit geçireceği için okulun hemen açılmasını ve çalışma masası üzerinde ödev yapmayı isteyebilir. Aynı zamanda kitaplık ve lamba gibi başka ürünlerle de ekleme yapabilirsiniz. Çocuk odasını çocuğunuzun zevkine göre yeniden dekore etmeniz halinde, tüm gününü bu alanda geçirmek isteyebilir. 

Özellikle bu eşyaları seçerken seçim sürecini çocuğunuza bırakabilirsiniz. Bu şekilde kendi tasarladığı bir alanı daha fazla benimsemesi mümkündür. Hem maddi hem de manevi olarak çocuğunuza destek olmanız halinde, onun okula daha kolay bir şekilde adapte olmasını sağlayabilirsiniz.