Hayatınızı düzene sokmak için öncelikli olarak zaman yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Zamanınızı iyi yönetemediğiniz takdirde gün içerisinde yapmanız gereken işleri tamamlamanız mümkün olmayabilir. Özellikle öğrenciler için bu durum oldukça önemlidir. İster lise isterseniz üniversite öğrencisi olun, zamanınızı iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Genel itibariyle okul, ödev ve sınavlar zamanınızın büyük bir kısmını işgal eder.

Doğru bir yol izlemezseniz sosyal hayatınız noktasında sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu noktada öncelikli olarak nelere önem vermeniz gerektiğine karar vermeniz gerekir. Özellikle okuldan geldikten sonra biraz dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu süreyi uzun tutmamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde tüm gününüz heba olabilir. Bunun için kendinize bir süre belirlemeyi deneyebilirsiniz. Dilerseniz alarm kurarak bu süreyi daha bilinçli yönetebilirsiniz.

Dinlenme sürecinden sonra görevlerinizin tümünü yerine getirerek geriye kalan zamanı kendinize ayırabilirsiniz. Öncelikle aciliyeti bulunan ödevlerinizi yapmakla başlayabilirsiniz. Aciliyet gerektiren işler hem zihninizi hem de bedeninizi yorar. O işi halledene kadar kendinizi tedirgin hissedebilir ve başka bir işle uğraşma noktasında zorluk çekebilirsiniz. Bu bakımdan öncelikli olarak bu ödevleri aradan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu süre zarfında ara ara dinlenmeyi unutmamanız gerekir.

Dinlenmeden tüm işleri yapmak istediğinizde, günün sonunda tükenmiş ve geriye kalan işleri yapma noktasında isteksizlik hissedebilirsiniz. Bunun için belirli bir süre olacak şekilde ara verebilirsiniz. Dinlenme süresini uzun tutmamak son derece önemlidir. Bu süreyi uzun tutmanız halinde diğer işleri yetiştiremeyebilirsiniz. Bununla birlikte gün içerisinde yapmanız gereken işleri bir kağıt üzerine not almayı deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken işleri zihninizde tutmanız halinde unutabilir veya motive olma noktasında zorluk çekebilirsiniz. Gözünüzün önünde bulunması sizi motive edebilir. Özellikle yaptığınız her görev sonrası yanına bir işaret koyarak, diğer işleri yapmak için kendinizi motive edebilirsiniz. Dilerseniz yapmanız gereken her işin yanına bir zaman aralığı da koyabilirsiniz. Bu şekilde gününüzü daha iyi yönetebilir ve bırakacağınız saate odaklı olabilirsiniz. Sadece ödevlerinizin veya sınavınızın olduğu günlerde değil, her gün bu işlemi yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için kendinize bir adet ajanda satın alabilirsiniz. Genel itibariyle ajandalar bazı bölümlere ayrıldığı için yapmanız gereken işleri daha güzel bir şekilde not edebilirsiniz. Özellikle büyük harflerle yazmayı deneyebilirsiniz. Ajandayı her açtığınızda gözünüzün önünde yapmanız gereken işler çıkacağı için daha kolay bir şekilde motive olabilirsiniz. 

Öğrenci İçin Zaman Yönetiminin Püf Noktaları 

Öğrenci için zaman yönetimin son derece zor olduğunu söylemek mümkündür. Tüm gün okula gitmek, okul sonrası ödevleri yapma noktasında isteksizliğe sebep olabilir. Bunun için de bazı püf noktalara odaklanmayı deneyebilirsiniz. Kendinize bir çizelge hazırlamak, gün içerisinde yapmanız gereken işleri göz önünde bulundurmanızı sağlar. Bu sayede daha istekli bir şekilde ödev yapabilirsiniz. Bu noktada kendinizi motive etmek için bir hedef koymanız gerekir. Bir amaç doğrultusunda iş yapmak daha istekli olmanızı sağlayabilir. Özellikle dersler ve ödevler noktasında oldukça isteksiz hissediyorsanız, öncelikle basit olanlardan başlayabilirsiniz. Bir işi kısa sürede bitirmeniz halinde diğer işleri yapma noktasında daha istekli olabilirsiniz. Öncelikle uzun sürecek bir işten başlamanız halinde motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Bu da tüm gününüzün kötü geçmesine sebep olabilir.

Bununla birlikte ödevlerinizin olduğu günlerde sosyalleşmeyi bir kenara bırakmanız gerekir. Özellikle arkadaşlarınız sizi bir yerlere davet ettiğinde, bu teklife olumsuz bir yanıt vermeyi öğrenmeniz gerekir. Küçük bir kaçamak gibi görünse de zamanınızın büyük çoğunluğuna bedel olabilir. Aynı zamanda yapmanız gereken işleri bir kenara bırakıp arkadaşlarınızla vakit geçirmek sizi mutlu etmeyebilir. Sorumluluk gerektiren bir işiniz olduğu zamanlarda o işi geciktirmek kendinizi kötü hissetmenize sebep olur. Bu bakımdan gezintiye çıkmak sandığınız kadar keyif verici olmayabilir. Tüm işlerinizi hallettikten sonra rahat ve keyifli bir şekilde o gezintiye çıkabilirsiniz.

Ödül niteliğinde olduğu için sizi oldukça fazla tatmin eder. Bununla birlikte uyku düzeni de son derece önemlidir. Uykunuz olduğunda iyi bir düşünce sistemine sahip olmayabilirsiniz. Bu da yaptığınız işleri düzgün bir şekilde yapmanızı engeller. Özellikle gece geç yatıp sabah erken kalktıysanız, okul dönüşü kısa bir uyku süreci geçirmeniz gerekir. Bu süreyi uzun tutmamaya önem verebilirsiniz. Aksi takdirde gün içerisinde uykunuzu aldığınız için gece uyuma noktasında zorluk çekebilirsiniz.

Fakat dengeli bir uyku süreci geçirmeniz halinde kendinizi dinç hissedebilir ve gün içerisinde yapmanız gereken işleri daha odaklı bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda oturma odasında uyumak yerine yatak odasında uyumayı tercih edebilirsiniz. Böylece dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz. Bununla birlikte ödevlerin tüm gün sürebileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun bilincinde olarak masa başına oturmanız gerekir. Ayrıca yapmanız gereken ekstra işler de çıkabilir. Bunları göze almanız halinde ekstra çıkan işleri yapma noktasında daha istekli olabilirsiniz. Bu noktada gerçekçi olmak son derece önemlidir. Kendinizi kandırmamanız halinde kolaylıkla tüm görevlerin altından kalkabilirsiniz. 

Aktivitelere Vakit Ayırmak İçin Etkili Zaman Yönetimi Yöntemleri 

Arkadaşlarınızla veya ailenizle yapmak istediğiniz aktiviteler sizin için oldukça caydırıcı olabilir. Fakat bunu sizin için bir artıya dönüştürebilirsiniz. Bu aktiviteleri kendinize bir hedef olarak koyabilirsiniz. Yapmanız gereken görevleri yerine getirmeniz halinde bir ödül olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede motive olabilir ve yaptığınız işlerden daha fazla keyif alabilirsiniz. Bununla birlikte ödev yaparken keyif alabileceğiniz mekanları tercih edebilirsiniz. Özellikle ev ortamında ders çalışmak son derece zorlayıcı olabilir. Çalışma masası yerine yatakta vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Bu bakımdan dışarıda ders çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Evinizin yakınlarında kütüphane varsa orada çalışmayı deneyebilirsiniz. Kütüphanede caydırıcı bir şey bulunmadığı için tüm dikkatinizi derslerinize vermeniz mümkündür. Kütüphanede bulunan herkesin çalıştığını görmek sizin de çalışmaya istekli olmanızı sağlayabilir. Bu sayede tüm güne yayılabilecek bir ödevi dahi kısa sürede bitirebilir ve kalan zamanı kendinize ayırabilirsiniz. Aynı zamanda evde ödeve başlamak için hep bir bahane bulabilirsiniz. Fakat evden kütüphaneye gitmek için çıktığınızda dahi ödeve başlamış sayılabilirsiniz.

Kütüphane ortamı size pek hitap etmiyorsa bir kafede çalışmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda pek çok bireyin kafelerde çalıştığını görebilirsiniz. Gittiğiniz herhangi bir kafede dahi bilgisayarı ile birlikte çalışmaya gelen birçok insana denk gelebilirsiniz. Bu bakımdan kafeler de motive olabileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Yanınızda çalışma noktasında istekli birilerini görmek sizi de istekli hale getirebilir. Aynı zamanda güzel bir kahve eşliğinde ders çalışmak yaptığınız işten keyif almanızı da sağlar.

Öğrenci zamanı oldukça kısıtlı gibi görünse de doğru planlamalar ile her şeye vakit ayırmanız mümkündür. Özellikle tüm işleri kısıtlı bir süreye sığdırmaktan vazgeçerek başlayabilirsiniz. Zamanında yapmanız gereken küçük işler yapılmadığı takdirde bir dağ halini alır. Bu da gün içerisinde yetiştirmeniz gereken işlerin artmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda küçük işlerin unutulması mümkündür. Dilerseniz bunları not almayı deneyebilirsiniz. Gün içerisinde not defterinizi sık sık kontrol ederek yapmanız gereken işleri zamanında yerine getirebilirsiniz. Böyle küçük detaylar ile zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilir ve günün geri kalanını sevdiklerinizle geçirebilirsiniz. Dilerseniz günün geri kalanında dinlenebilir ve yeni güne daha dinç başlayabilirsiniz.