Limon hem içecek hem de yiyeceklere lezzet katması için kullanılan vazgeçilmez besinlerden birisidir. Her evde yer alan temel besinlerden birisi olan limonları tam anlamıyla değerlendirmek için bozulmadan kullanmak gerekir. Sizler için hazırladığımız yazımızda, çoktan kullanılmış limonların nasıl değerlendirilebileceği başta olmak üzere birçok farklı sorunun yanıtına yer verdik. Sıkılmış limon suyunun nasıl saklanabileceği, limonlarla neler yapılabileceği gibi faydalı konulara da değindik. Yazımızın kalanına göz atarak bu lezzetli gıdaları maksimum verimle kullanmak için yapabileceğiniz aktiviteleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sevilen gıdanın hangi faydaları olduğu hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz. 

Kullanılmış Limonları Nasıl Değerlendirebilirim?

Mutfaklarda kullanılmış limonları nasıl değerlendirebilirim sorusu, sıklıkla merak edilen konuların başında yer alır. Sizlerle paylaşacağımız 3 farklı yol ile faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz: 

 • Limonlar, tatlılara aroma katmak için sıklıkla kullanılan yiyeceklerden birisidir. Tatlıların şekerli yapısını yumuşatan ve tat paletinin zenginleşmesini sağlayan bir lezzet niteliğindedir. Suyu sıkılmış bir limondan geriye kalan kabuk kısmı, tatlılar içerisine konularak değerlendirilebilir. Özellikle yumuşacık ve lezzetli keklere konularak tarifler değiştirilebilir. Kek içerisine limon kabuğunu eklemek için ilk olarak ince parçalar halinde rendelemeniz gerekir. Rendeleyeceğiniz kabuk miktarına karar verirken ne kadar keskin bir limon tadı istediğinizi ve yaptığınız kek hamur miktarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Limon kabuklarıyla hazırlanmış bu kek sayesinde tatlı sunumlarına, klasik kakaolu kekten başka lezzetleri de ekleyebilirsiniz.  
 • Limon kabuğuyla lezzetli çaylar yapmak da mümkündür. Limon kabuğuyla yapılan çayların vitamin bakımından zengin içerikleri bulunur. Ayrıca limonun ağız kokusunu engelleyici etkisini de göstermesini sağlar. Bu lezzetli çayları hazırlamak için tek yapmanız gereken kabukları sıcak su içerisinde bekletmektir. Kişisel zevkinize bağlı olarak ek tatlandırıcılar ile çayınızı geliştirebilirsiniz. 
 • Bu faydalı sebzelerin kendilerine has özel kokuları, herkesin evlerinde isteyeceği bir aromadır. Evlerinize bu kokuyu eklemek için yapabileceğiniz yöntemlerden birisi, bulaşık makinesini çalıştırmadan önce birkaç parça limon kabuğu eklemektir. Bulaşık makineleri, kullanım sonrasında istenmeyen bir koku yaratabilir. Bu koku, sürekli olarak yemek artıklarının konulmasından kaynaklanan bir durumdur. Elinizde suyu sıkılmış bir limon bulunuyorsa, kabuklarını büyük parçalar şekilde keserek bulaşık makinesinin farklı bölümlerine ekleyebilirsiniz. Bulaşık makinesinin çalışması bitip kapağını açtığınızda tüm mutfağınıza yayılan limon kokusunun keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sizlerle paylaştığımız 3 farklı yolu uygulamaya başladığınızda limonun hiçbir kısmını çöpe atmanız gerekmez. Tüm parçalarını verimli ve faydalı işlerde kullanmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. 

Sıkılmış Limon Suyu Nasıl Saklanır?

Limonata gibi içeceklerin yapılması, yemeklerdeki özel tariflerde kullanılması gibi birçok amaç için limon suyu sıkılır. Limon sıkacağı yardımıyla sıktığınız suyun fazla olduğunu görürseniz farklı yöntemler kullanarak muhafaza edebilirsiniz. Böylece tekrar ihtiyaç duyduğunuzda pratik şekilde kullanabileceğiniz limon suyunuz olur. Ayrıca bu faydalı sebzenin hiçbir kısmını boşa harcamamanın verdiği mutluluğu da deneyimlemiş olursunuz. Peki sıkılmış limon suyu nasıl saklanır?

 • Taze sıkılmış bir limon suyu ise oda sıcaklığında ortalama 3 gün kadar bozulmadan saklanabilir. 
 • Daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız limon suyunu buzdolabına koymanız gerekir. Hava geçirmeyen cam şişelere doldurulan limon suyu, buzdolabında 3 hafta kadar bozulmadan saklanabilir. Bu süre, limonun tazeliğine ve buzdolabının soğutma gücüne göre farklılık gösterebilir. 
 • Limon suyunu buzluğa koyarak çok daha uzun süreler boyunca saklamak da mümkündür. Buzlukta saklanan limon suyunun 12 hafta kadar bozulmadan kaldığı görülür. Kullanmadan bir- iki saat önce limon suyunu çıkararak doğal şekilde erimesini bekleyebilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız limon suyunu mikrodalga fırında da çözdürebilirsiniz. Buzluğa konulan limon sularında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir diğeri, buz küplerini limon suyuyla doldurmaktır. Küçük küpler şeklinde dolan limon suları, kullanmak istediğinizde oldukça pratik olur. 

Limon Neye Faydalıdır?

Farklı yöntemlerle saklamak ve her parçasını kullanmak istediğimiz bu gıdanın faydaları da sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Limon neye faydalıdır sorusuna, her şeye, yanıtı verilebilir.

 • Vitamin ve mineraller bakımından zengindir. C vitamini başta olmak üzere birçok yararlı madde içerir. 
 • Vitamin açısından zengin olması, doğal antibiyotik olarak adlandırılan bir gıda olmasını sağlar.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Hazımsızlık sorununa iyi gelir. Yemek sonrası şişkinlik benzeri problemler yaşayanların rahatsızlık hissini azaltır. 
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücut için zararlı serbest radikal oranını azaltır. Bu özelliği dolaşım sistemi başta olmak üzere birçok sistem ve organ için faydalıdır. 
 • Alerjik hastalıklarda oluşan iltihabın kontrol altına alınmasında yardımcı olur. 
 • Kullanılmış limon kabuğunun faydaları arasında, cilt yüzeyine uygulandığında lekelerin azaltılmasına yardımcı olması vardır. Ancak limon kabuğuyla hazırlanan maskelerin ayda bir gibi bir sıklıkla uygulanması önerilir. Haftada bir veya her gün uygulanan limon cilt maskelerinin istenmeyen yan etkileri olabilir. 

Limonla Neler Yapılabilir?

Limonla beraber gelen tüm bu faydaları duyan kişiler, yaşamlarına düzenli olarak eklenmek ister. Düzenli limon tüketimi, tüm bu faydalardan ve çok daha fazlasından yararlanmanızı mümkün kılar. Bu noktada akıllara, limonla neler yapılabilir sorusu gelir. Bu gıdanın tüm faydalarına ulaşmak için yaşamın hangi kısımlarına katılabileceği merak edilir:

 • Limonata, bu gıdanın tüketilebileceği en basit ve pratik yollardan birisidir. İstediğiniz tüm öğünlerin yanına içecek olarak ekleyebileceğiniz limonatayı hızla yapabilirsiniz. Limon suyunu sıktıktan sonra istediğiniz yoğunluğu elde edene kadar su ekleyebilirsiniz. Ardından kişisel tercihlerinize göre şeker gibi bir tatlandırıcı ekleyebilir veya eklemeyebilirisniz. 
 • Limonlu tart ve kekler, tatlı severlerin evde deneyebileceği tarifler arasındadır. Şekerli tatların limonun ekşi aromasıyla dengelenmesini sağlayan harika lezzetlerdir. 
 • Limonun kullanım alanları arasında, balık gibi deniz ürünlerinin tüketimi yer alır. Beyaz etler arasında bulunan balıklar, yapısında bulunan omega 3 gibi faydalı yağ asitleri nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi önerilen yemeklerdir. Limon suyu, balık üzerine eklenerek lezzet katan seçeneklerden birisidir. 
 • Tavuk yemeklerini sulu ve lezzetli hale getirmek için çeşitli soslar hazırlanır. Baharatlar, yoğurt, zeytinyağı gibi birçok farklı malzemeyi içeren bu sosların yapısına limon suyu da eklenebilir. 
 • Bazı insanların severek tükettiği ve bazıların nefret ettiği lezzetler arasında, çorba üzerine limon sıkılması vardır. Eğer çorbanızı tüketirken üstüne limon sıkmayı seviyorsanız bu yöntemi tercih etmeniz de mümkündür. 

Limon Nerede Muhafaza Edilir?

Limonların suyu sıkılmadan önceki hallerinin olabilecek en uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi herkes tarafından istenilen bir hedeftir. Limon nerede muhafaza edilir sorusunun yanıtını bilmek hem gereksiz atığı engellemeyi hem de bütçe tasarrufu yapmayı sağlar. 

Limon, güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir noktaya konduğu sürece buzdolabı dışındaki bir noktada muhafaza edilebilir. Kiler gibi alanlar, limonların saklanması için uygun şartları yaratır. Buzdolaplarının sebze ve meyve kısımları, standart olarak tercih edilen alanlar olarak görülür. Eğer buzdolabında sebze ve meyve kısımlarındaki yiyeceklerin ömrünü uzatan ayarlar bulunuyorsa limonları daha uzun süre muhafaza etmeniz mümkündür. Limonların bütün şekilde buzluğa atılması, çok uzun süreli muhafaza etmek istediğiniz besinler için uygun bir yöntemdir. Eğer buzluğunuzda yeterli alan bulunuyorsa birkaç tane limonu bu şekilde saklayabilirsiniz. Buzlukta donan limonları haftalar sonra çıkardığınızda bile ilk günkü tazeliğini sakladığını görebilirsiniz.