Kış aylarında seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Özellikle çadır ya da karavan kampı yapacaksanız en önemli şey mevsimine uygun olan malzemeleri ve ekipmanları temin etmek olur. Soğuk bir gece çadır ve karavan kış kampı kabusa dönüşebildiğinde soğuk bir geceden sonraki günün verimsiz olması çok muhtemeldir. Kamp alanlarının kar ve sel baskınlarından korunması oldukça önemlidir. Karlı bir ortamda çığ düşmesi ya da çok yağmur yağan bir yerde ıslanmak gibi durumlara karşı önlem almalıdır. Hayatınız için tehlike olabilecek alanlarda kamp yapmaktan kaçınmalısınız. Herkesin aklında kış kampı nasıl yapılır sorusu yer edinmiş olabilir. Bu soruya yanıt bulmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaz kamplarına göre daha fazla özen gerektiren kış kamplarından önce, kış öncesi kamp hayatını deneyimlemek için mutlaka bazı püf noktaların bilinmesinde fayda vardır. İlk kamp gezinizi zorlu koşullarda yapmak, iyi donanıma sahip olsanız bile oldukça güç olabilir. Bu nedenle ekipmanı iyi bilmek ve doğru şekillerde kullanmak kış kampının verimini arttırır. Yanlış bir şekilde kurulmuş bir çadır, yanlış boyutta alınan uyku tulumu, kalitesiz mat tercihi gibi hatalar yapmak sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kış kampı malzemeleri ve onların kullanımını iyi bilmek tatilinizden keyif almanız için çok önemlidir.

Kamp yaparken  dikkate alınması gereken önemli olan başka bir şey de vahşi yaşamdır. Hedef bölgedeki vahşi hayvan çeşitliliğinin bilinmesi güvenliğinizi sağlama noktasından faydalı olur. Hayvanların uğrak yeri olan dere gibi yerlerden, dinlendikleri ormanın iç kenarlarından, kullandıkları yollardan uzakta kamp yaparsanız kendinizi koruyabilirsiniz. Yabani hayvanların dikkatini çeken kokuların yayılması kesinlikle engellenmelidir. Bunun için kokulu yiyecekleri çadırınızda tutmak yerine dışarıdaki bir ağaç dalına asabilirsiniz. 

Kışın Doğru Kamp Yeri Nasıl Seçilir? 

Kış kamp malzemeleriniz ne kadar dayanıklı olursa olsun, şiddetli hava koşullarının etkilerini en aza indirmek için nerede kalacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Yabani hayvanlardan kaçınma ve çığ riski gibi belirli kriterlerin yanında kamp yapacağınız yani uyku alanınızın konumu da çok önemlidir. Kış kampı çadırı ne kadar zor koşullara uyum sağlayacak şekilde de olsa da bazı şartlar karşısında güvenli olmayabilir. Çadır su seviyesinin üstünde yer alacak bir şekilde bölgeye yerleştirilmelidir, çünkü şiddetli bir yağmur sonrası akıntı ile yükselen dere veya ırmağın su seviyesi de yükselir. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek çadır kurabilirsiniz. 

 •  Çadırınızı nehir ve dere kıyılarına kurmamanız önemlidir. 
 •  Kar yağışlı olan havalarda zemini sertleştirmeyi unutmayınız. 
 •  Karlı havada ağaçların altındaki bölgede çadır kurulmaması gerekir. 
 •  Çadırınızın mümkün olduğunca az rüzgar aldığından emin olmalısınız. 
 •  Çadırınızı Güney yamaçlarına kurabilirsiniz. 
 •  Göllerden ve akarsu yakınlarından uzak bir yere çadır kurabilirsiniz. 

Kış Kampı İçin İhtiyaç Duyabileceğiniz Ekipmanlar Nelerdir?

Kış kampı için gerekli malzemeler her zaman zorlu koşullara uyum sağlayacak nitelikte olmalıdır. Kış kampı ekipmanları kolay ulaşabileceğiniz bir çantada yer almalıdır. Dayanıklı ve sağlam hammaddelerden üretilen bu ürünleri zorlu koşullarda güvenle kullanabilirsiniz. Her kış kampı için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Outdoor çadır
 • Uyku tulumu
 • Çadır içi fener
 • Çadır içi soba
 • Kafa lambası
 • Tulum içliği
 • Mat
 • Bıçak
 • Kibrit
 • Mutfak kiti
 • İlk yardım kiti
 • Termos
 • Polar kıyafetler
 • Eldiven
 • Outdoor bot
 • Harici şarj istasyonu

Kış Kampının ve Kamp Malzemelerinin Püf Noktaları?

Sırtınızda bir çadır taşıyorsanız nitelikli çadırınız da küçük ve hafif olmalıdır. Çadırın kalitesini ve fiyatını doğrudan etkileyen en önemli iki faktördür. Ek olarak, çadırın hacmi ve sırtınızda oluşturduğu ağırlık minimum olmalıdır. Çadırlarınız minimum ağırlık ve boyut, maksimum verimlilik sunarsa daha iyi bir kullanım performansı elde edebilirsiniz. Seçeceğiniz çadır direkleri sağlam olmalıdır. Kolay kırılmayan esnek alüminyum direkler, hasar sonrası elle tamir edilebilecek bir tasarımdadır. Kış kampları için çadır rengi seçimi de çok önemlidir. Bütün yağmurlu bir günü çadırdan çıkmadan geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Koyu ve kasvetli renklere sahip bir çadırda böylesine kapalı bir atmosfer geçirmek iç karartıcı ve bunaltıcı olabilir.

Bir yamaçta kamp yaparken, güneş ışınlarının doğrudan görünürlüğü kuzeye göre daha uzundur, çünkü güneş güneyde daha uzun süre görülebilir. Bu şekilde sabah gün ışığının sıcağından oldukça faydalanabilirsiniz.

Karlı havalarda çadırınızı kurduğunuz zemini mümkün olduğunca sıkıştırmanız ve çadırınızın havalandırmasını etkileyebilecek karı temizlemeniz gereklidir. Alt kısımların kapalı olması ve çadırın hava alamaması çok tehlikelidir. Çadırın üzerindeki yükü azaltmak için çadırı sallayarak biriken karın çadırdan düşmesine izin verebilirsiniz. Karlı bir fırtına  varsa, rüzgara karşı veya çadırın etrafına kardan bir duvar yapabilirsiniz. Tabii ki vücut ısısının kaybolmaması için doğru zamanda yapılması çok önemlidir. 

İyi bir uyku tulumu kışın kamp yaparken hayat kurtarabilir. Soğuk bir vücudu ısıtmak için kaz veya ördek tüyü ile dolu bir paltoya ihtiyacınız vardır. Bir nedenden ötürü uyku tulumunuzdan çıkmanız gerekiyorsa, örneğin tuvalete gitmeniz gerekiyorsa, ısı kaybını en aza indirmek için tulumunuzu çıkardıktan hemen sonra fermuarını kapatmalısınız. O anda kaz veya ördek tüyünden yapılmış bir uyku tulumu döndüğünüzde sizi sıcak bir şekilde karşılar, çünkü dışarı çıktığınızda bile sizi sıcak tutar. İyi bir uyku tulumu kullansanız bile sıcacık gecelerin baş kahramanı şüphesiz kullandığınız halının kalitesidir. Çünkü yerden gelen soğuğa karşı bir uyku tulumunun yeterli olması imkansızdır. Bu noktada iyi bir izolasyona sahip şişme mat, kaliteli uykuyu desteklerken uyku tulumu bütçenizi bir nebze de olsa azaltmanıza olanak tanır.

Ocağınız ve tencere setiniz varsa, kendinize veya kampçılarınıza sıcak bir yemek yapabilirsiniz. İyi ve uygun bir tencere ile çok lezzetli kamp yemekleri hazırlayabilirsiniz. Kış koşulları kötüleştikçe, yüksek kalorili yiyecekler ve mevsim meyveleri yemeye dikkat etmekte fayda vardır. Ayrıca soğuk havalarda içilen sıcak kahve vazgeçilmeziniz olabilir, bu yüzden yanınızda bir termos bulundurabilirsiniz.  

Termal iç giyim, kürk, yağmur geçirmez ceket ve pantolon, bere, yaka gibi teknik donanımlar kış kampı aktivitelerini kolaylaştırmakla kalmaz, eğlenceyi de arttırır. Ancak yedek kıyafetleriniz varsa işiniz çok daha kolaydır. Kış kampı için tavsiyeler ışığında doğru ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kışın Çadır Nasıl Isıtılır?

Kamp yapmak ne kadar eğlenceli bir aktivite de olsa soğuk mevsimlerde ısınma nokatsında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Pek çok kişinin aklına kışın kamp çadırı nasıl ısıtılır sorusu gelebilir. Bu soruya verilecek çok farklı yanıtlar olabilir. Fakat en kolay ve hızlı çözüm bir kamp sobası kullanmak olur. Kamp sobaları pek çok farklı şekillerde çalışabilir. Kış kampı çadır içi ısıtma ürünleri oldukça çeşitlidir. Kimi modeller kömür veya odun yakarak, başka diğerler modeller ise kartuş kullanılarak yanabilir. Çadırda odun veya kömür sobası kullanmak için çadırın boru çıkışı olması gerekir, ancak kartuşlu sobalarda böyle bir zorunluluk yoktur. 

Ayrıca kömür sobaları, çadırı kartuşlu sobalardan çok daha iyi bir şekilde ısıtabilir. Sıhhi tesisatlı büyük çadırlarda soba daha mantıklı bir seçimdir, küçük çadırlarda ise kartuş çadırlı ocaklar çok daha kullanışlı olabilir.