Ev dekorasyonu konusunda birçok kişi zevkle uğraşır ve büyük özenler gösterir. Her evin kendine has tarzı ve görünümü vardır. Tercih edilen eşyalar ve aksesuarlar evin bütün havasını etkiler. Kullanılan en küçük bir detay bile kişinin tarzını yansıtmasına yardımcı olur. 

Son dönemde yaygınlaşan ve çeşitliliği ile dikkat çeken el yapımı dekorasyon ürünleri oldukça revaçtadır. Değiştirme ve dönüştürme temalı malzemeler evin her köşesi için tasarlanabilir. Masa, koltuk, duvar aksesuarları ve konsol üstü ürünler gibi daha birçok yaratıcı ev dekorasyon fikirleri bulunur. 

Kendi evinde yaşayan kişiler dekorasyon konusunda sınırsız değişiklikler yapabilirken kiralık evde yaşayanlar için durum böyle olmayabilir. Bu da kişilerin istediği tarzda bir yaşam alanı kurmasında engeller teşkil edebilir. 

Kendin yap temalı ürünler tam da bu nokta kullanıcılarını büyük oranda memnun eder. Yaşadığınız alanı kendi zevkinize göre dizayn etmenize ve aynı zamanda mevcutta bulunan ürünlerinizin dönüştürülerek efektif bir kullanım sunmasına yardımcı olur.

Duvarlarınızı Tarzınıza Göre Dekore Edin!

Duvar süsleri denildiğinde akla ilk olarak çerçevelenmiş fotoğraflar ya da tablolar veyahut aynalar gelebilir. Klasik duvar görüntülerinden sıkılan kişiler için birbirinden yaratıcı aksesuarlar yapılabilir. Canlı veya kurulmuş bitkiler bunlara örnek olabilir. 

Bitkileri cam kenarlarında, balkonlarda ya da sehpa üzerlerinde kullanmak yerine küçük sukulentleri duvarınıza dikey bir şekilde monte ederek orijinal bir tarz yakalamanız mümkün. Bunun dışında duvara doğrudan asılan saksılar da enerji dolu görünümü ile tercih edilebilir. 

El yapımı makrome modelleri duvarları süsleyen ve ev tasarımına katkı sağlayan ürünlerdir. Estetik görünümü ve modern tasarımları ile yüksek malzeme kalitesi taşıyan bu aksesuar keten, sicim ve jüt gibi farklı iplerden yapılır.

Popülerliğini her daim koruyan makromeler mutfak, salon, balkon ve yatak odası gibi evin tüm alanlarında kullanılabilir. Şık ve tarz görünümleri ile ortama ferah ve hoş bir hava katar. Çeşitli renk kontrastları ile tasarlanabilen ürünler boncuk ve püskül detayları ile çeşitlendirilebilir. 

Tamamen el yapımı ile üretilebilen makromeler özel yöntem ve tekniklerle düğümleme oluşturarak tasarlanır. Bir başka el yapımı aksesuar ise duvara asılan tabaklardır. Kullanmadığınız ve dönüştürmek istediğiniz tabaklarınızı boyayarak duvarınıza asabilirsiniz. Salonunuzda veya evinizin koridorlarında tercih edebileceğiniz bu tasarım şıklığınızı yansıtmanızda yardımcı olur.

Birbirinden Tarz Salon Aksesuarları

Mart ayında ev dekorasyonu i̇çin yaratıcı DIY fikirleri sınır tanımayan çeşitlilik yelpazesi ile dikkat çeker. Elinizde mevcut olan her ürünü bambaşka materyallere çevirmeniz mümkün. Kullanmadığınız ya da görüntüsünden sıkıldığınız eşyalarınızı kendi imkanlarınız ile kolayca dönüştürebilirsiniz. 

Cam bir kavanozu silikon tabancası, sprey boya ve dilediğiniz miktarda dekoratif taşlar ile süsleyebilir bu sayede küçük dokunuşlar ile oturma odanızın en şık parçası haline getirebilirsiniz. Ağaç dalları, deniz kabukları, minik teneke kutuları ve hasır ipler gibi birçok farklı malzeme ile tasarlanabilen mumluklar elde edebilirsiniz ya da kullanmadığınız kahve fincanlarının içine ip koyarak üzerine renkli mum eriterek dekoratif bir ürün ortaya koyabilirsiniz. 

Kozalakları boyayarak düz bir zemine yapıştırabilir ve orta sehpa ya da şömine üstüne aksesuar olarak yerleştirebilirsiniz. Aynalarınızı silikon yapıştırıcı yardımı ile deniz kabukları, deniz yıldızı ve kum gibi ürünler ile süsleyebilir, orijinal tasarımı ile oturma odanızın en gözde aksesuarı haline getirebilirsiniz. 

Balon yardımı ile hasır iplerinizi istediğiniz şekilde yapıştırıp içine ampul yerleştirerek lambader elde edebilirsiniz. Yıpranmış mobilyalarınızı boya yardımı ile bambaşka bir görünüm sağlayabilirsiniz. 

Özgür tasarım anlayışı ile klasik görünümde olan salon gruplarını tercih etmeyen kişiler mobilyalarını kendileri tasarlayabilir. Büyük bir varil üzerine cam kestirilerek orta sehpa elde edebilirsiniz. Bununla birlikte geniş ve ahşap bir sandığı da aynı işlevde kullanabilirsiniz.

Balkon ve Teras Şıklığı

Diy ev dekorasyon fikirleri gün geçtikçe gelişir ve evin her bölümüne entegre edilebilir. Kendine şık ve konforlu bir yaşam alanı yaratmak isteyen kişiler her detayı en ince ayrıntısına kadar düşünür. Bunlara balkon, teras ve kış bahçesi de dahildir. Her mevsimde ayrı bir keyfi bulunan bu mekanlar birçok ev sahibinin en sık vakit geçirdiği alanlardan biridir. Keyifle sohbet edilen ve kaliteli zaman geçirilen evin bu bölümünün dekorasyonu da en az diğer odalar kadar önemlidir. Balkon veya teraslar için birçok mobilya seçeneği bulunur. Bunların yanı sıra kişinin kendi emeği ile pratik bir şekilde tasarımlar yapması mümkündür. 

Örneğin, oturma alanı olarak klasik bahçe mobilyaları yerine palet üstüne minderler oldukça modadır. Sandık, kasa, ağaç kütüğü gibi çeşitli eşyaları masaya dönüştürmek kolay hale gelir. El örmesi kilimler ortamın tamamlayıcı ürünlerinden biri olur. Bunların yanı sıra renkli minderler hem gelen misafirlere daha çok alan yaratır hem de ortamın renk kontrast uyumuna olumlu yönde katkıda bulunur. 

Makromeler, aynalar, duvar bitkileri ve tablolar bunlara sadece birkaç örnektir. El yapımı ile de yapılabilen bu ürünler satın alma seçenekleri de sunar. Herkesin evi kendi tarzını, zevkini ve şıklığını yansıtır. Yaptığınız en minik dokunuşlar bile evinizin bütün havasını etkiler.

Balkon veya terasında şömine bulunanlar için birbirinden orijinal dekorasyon fikirleri bulunur. Odunları koyabileceğiniz hasır sepetler ortamda oluşan samimi havayı destekler. Kış aylarında şömine önüne yapılan oturma alanları da birçok kişi tarafından beğenir toplar. Vakit geçirilmesi sevilen bu ortam için yere serilen post halılar tamamlayıcı parça görevini üstlenebilir. Balkon ve teras dekorasyonu denildiğinde duvar tasarımı olmazsa olmaz detaylardan biridir.

Kendi Farkını Ortaya Koyan Ev Dekorasyon Ürünleri

Herkes evinde orijinal bir tarz yakalamayı hedefler. Kendi zevkine göre mobilya ve eşyalar seçen kişiler aksesuarlar ile yakaladığı bu havayı daha yukarı taşımayı amaçlarlar. Avangard tarzı daha gösterişli hale getiren ya da sade bir tarzı daha zarif hale getiren şüphesiz dekoratif ürünlerdir. 

Birçok çeşitte aksesuarlar oda fark etmeksizin evin hemen hemen her bölümünde kullanılır. Genellikle salonda ya da oturma odasında tercih edilen dekoratif ürünler zamanla mutfak ve banyolarda da tercih edilir. Çeşitli tasarım mumlar, hasır iplerden süsler, dönüştürülen cam kavanozlar bunlardan bazılarıdır. 

İnce bir ağaç kütüğüne demir ayaklar monte edilerek harika bir zigon sehpa ortaya çıkarabilirsiniz. Hem oturma odanızda hem de yatak odanızda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürün sıcak bir görünüm sağlar. Ahşabın bir odadaki etkisi bu kadarla sınırlı değildir.

Çeşitli iplerle de destekleyebileceğiniz ahşap raflar evin her yerinde yerini kolaylıkla alabilir. Özellikle banyolarınızda tercih edebileceğiniz bu ürün ortamın kalabalıklığını azaltmanızda sizlere yardımcı olabilir. Bir diğer çok kullanılan ürün ise düz formda doğal taşlar. 

Düz bir keçe üzerinde yapıştırıldığında nihale olarak kullanılabilen bu taşlar, estetik görünümlü bir tahtaya yapıştırıldığında çok şık duvar aksesuarı haline gelebilir. Bir tabak üzerine serpiştirilen bu taşlar her ortamı mistik bir havaya büründürebilir. Ahşap meyve kasalarının oldukça efektif bir tasarım alanı olduğunu söylemek mümkündür. Eşya depolamasının yanı sıra odalarınızda sandık görüntüsü ile farklı bir tarz yakalamanıza yardımcı olur.