İstanbul’da Kamp Alanları

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için mükemmel bir seçenek olan kamp alanları, hafta sonu rahat bir nefes almak isteyen İstanbulluların ilk tercihleri arasında yer alıyor. İstanbulda kamp yapılacak yerler keşfedilerek keyifli bir kamp aktivitesi gerçekleştirmek mümkündür. Doğa ile iç içe olmayı ve şehrin stresinden biraz da olsa uzaklaşmayı sağlayan bir aktivite olan kamp, haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmak için harika bir seçenektir. 

Doğanın tadını çıkarıp huzur bulabileceğiniz İstanbul’a yakın oldukça güzel kamp alanları bulunur. Siz de rotanızı hafta sonu bu alanlardan birine çevirebilirsiniz. Çadırınızı kurup mis gibi havanın tadını çıkarırken yeşilliğin içerisinde derin bir nefes alabilirsiniz. Ayrıca kamp sırasında fiziksel aktivite artacağı için bu etkinlik vücudunuza da iyi gelir. Böylelikle şehrin telaşından ve karmaşasından birkaç saatliğine ya da birkaç günlüğüne de olsa kaçma fırsatı elde edebilirsiniz. 

çadır kampı

Kuş sesleri ile güne başlamak ve gün doğumunu seyretmek, ruhunuza ayrı bir huzur katabilir. Akşam olduğunda ise gün batımına tanıklık edebilir, gün sonlanırken gökyüzünde oluşan harika renkler ile stresten arınabilirsiniz. Doğada vakit geçirme oranı arttıkça doğaya karşı daha saygılı bir tutum içerisinde olacağınız da aşikardır. Saatler geceye doğru ilerlerken gökyüzündeki yıldızlar, dostlarınızla kamp ateşinin etrafında toplanmış sohbet ederken sizlere eşlik eder. Böylelikle doğa size unutulmayacak anılar yaşatır. 

Yaşadığınız bu deneyim sayesinde zihinsel olarak da rahatlayabilirsiniz. Çünkü doğanın sessizliği insanın düşüncelerinden arınmasına da yardımcı olur. İstanbulda kamp yapma deneyimini yaşamak için çevresinde bulunan doğal güzellikleri ile ön plana çıkan lokasyonlar sıklıkla tercih edilir. Bunlardan örnek olarak Ağva ve Şile tarafları en sık tercih edilen yerlerin başında gelir. Tabi ki İstanbul uçsuz bucaksız seçenekleri ile sadece bu alanlar ile sınırlı kalmaz. 

ormanda kamp

Şehrin Kaosundan Uzakta İstanbul’da Kamp Yapılacak Yerler Nerelerdir?

Birden çok seçenek sunan İstanbul kamp alanları, hafta sonu şehirden kaçmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelebilir. Anadolu yakasında oturanlar için güzel bir seçenek olan Polonezköy kamp alanı, birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Burada çadır kurabilir, uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve çocuklarınız ile geniş yeşil alanlarında oyunlar oynayabilirsiniz. 

Bir diğer seçenek ise Ağva kamp alanıdır. Yeşilin ve mavinin buluştuğu doğası ile Karadeniz’e kıyısı bulunur. Yazın denize yakın yerlerde kamp kurarak dalga sesleri ile huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Yine Ağva’ya çok yakın olan Riva kamp alanı, şehrin gürültüsü ve kaosundan kaçmak isteyen kampçılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Burada temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. 

kamp malzemeleri

Temiz plajları ve sakin atmosferi ile Şile kamp alanı, deniz kampçılığını sevenler için yine güzel bir seçenek olur. Burada deniz kenarında kamp yapabilirsiniz. Şehirden kaçmak isteyen İstanbulluların sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri de Adalardır. Bisikletle adalarda turlayabilir, harika manzaralara tanıklık edebileceğiniz alanlarda çadırlarınızı kurabilirsiniz. İstanbul kampçılık için popüler lokasyonları ile ön plana çıkar. Çevre illerden de kampçıların uğrak noktası haline gelir.

Modern yaşamın getirmiş olduğu sorumluluklardan bir nebze olsun uzaklaşmak isteyen ve doğada vakit geçirmeyi seven insanların senede en az bir kez kamp yapılması önerilir. Böylelikle hem doğada vakit bolca geçirebilir hem de üzerinizdeki stresten uzaklaşma imkanı bulabilirsiniz. Mavi bir gökyüzüne bakarken kendinizi özgür ve mutlu hissedebilirsiniz. Bu noktada beton yığınlarından kaçıp biraz olsun doğa ile vakit geçirmek isterseniz, kurtuluş olarak kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. 

istanbuldaki kamp yerleri

Doğal Güzellikleri ile İstanbul Çadır Kamp Yerleri 

Birbirinden farklı tarihi dönemlere tanıklık eden İstanbul aynı zamanda şehre yakın doğal güzelliklere de ev sahipliği yapar. İstanbul yakınlarındaki kamp alanları, bu doğal güzellikleri göz önüne serer. Birden fazla seçenek bulunduğu için kaçış planlarınızda nereye gitmek istediğinize dair ufak bir kararsızlık yaşamanız çok olasıdır. 

İstanbul doğa kampı tercihi için birbirinden harika doğal güzelliklere sahip alanlar bulunur. Modern kamp alanları farklı olanaklar sunarak harika bir kamp deneyimi yaşamanıza olanak sağlar. Bu alanlarda ideal koşullarda sorun yaşamadan çadır kampı yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklu aileler için bu tarz kamp alanları avantaj sağlar. Hemen hemen ihtiyacınız olan her malzemeyi bulabilirsiniz. 

İstanbulda kamp alanları

Tabi ki bu doğal güzellikleri korumak da oldukça önemlidir. Kullanılan çevreyi temiz tutmaya özen göstermeniz gelecek nesillerin de bu doğal güzelliklere tanıklık etmesini sağlar. Açık havalarda dinlenmek ve doğal güzelliklere tanıklık etmek için piknik sandalyesi, kamp sandalyesi modelleri ideal bir kullanım sunar. Bu ürünler dayanıklı malzemelerden üretilir ve her hava koşuluna kolaylıkla uyum sağlar. Genellikle su geçirmez malzemelerden üretilir. Konfor açısından da kullanım kolaylığı sağlayan bu sandalyelerde yorulmadan saatlerce oturabilirsiniz. Bu sayede çadırınızın önünde sıcak ya da soğuk içeceklerinizi yudumlarken bir yandan da doğadaki seslerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Ayrıca içeceklerinizi soğuk tutmak ve sıcakta bozulabilecek yiyecekleriniz için termos çantası gibi ürünleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Önerilen başka bir lokasyon ise Balaban Gölü’dür. Çok fazla bilinmeyen Balaban Gölü, Arnavutköy’e yakınlığı ve doğa ile iç içe olması ile sakinlik arayanlar için harika bir seçenek olur. Aynı zamanda Duru Göl adı ile de bilinen göl, şehir merkezine yakın olması ile tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelir. İstanbul çadır kamp yerleri, kamp yapmak isteyen doğaseverlere birden fazla seçenek sunarak onlara güzel deneyimler yaşatır. 

doğada kamp

Bilinmeyen Yönleri İle İstanbul Kamp Rehberi 

Gizli kalmış doğal güzelliklere ev sahipliği yapan İstanbul, kampçılar için birbirinden güzel fırsatlar sunar. Siz de bu az bilinen yerler ile bir kaçış rotası oluşturabilirsiniz. Avrupa yakasında yaşayanlar için harika bir kaçış noktası olacak Kısırkaya Gece Kampı, Çatalca’da yer alır. Şehre yakın olmasının yanı sıra huzurlu ortamı ile dikkat çeker. Gecenin karanlığında yıldızları seyredebilir, gece kampının tadını çıkarabilirsiniz. Kamp ateşi yakarak keyifli sohbetlerinizi canlandırabilirsiniz. 

Anadolu yakasında oturan ve gece kampına meraklı kampçılar için de Yalıköy Gece Kampı’na gitmeleri önerilebilir. Şile’nin sakin ve temiz köylerinden biri olan Yalıköy’de harika vakitler geçirebilirsiniz. Denize yakın olduğu için de gecenizi aydınlatan mehtabın tadını çıkarabilirsiniz. Bu az bilinen kamp noktaları, farklı deneyimler yaşamak isteyen kampçılar için harika bir fırsattır. 

gece kampı

Bu tarz kamp alanlarında çok fazla olanak bulunmadığından kampa giderken yanınıza gerekli malzemeleri ve ekipmanları almanız gerekir. Genellikle az bilinen kamp alanlarında temel olanaklar bulunmadığı için gerekli olan her şeyi önceden planlayıp yanınıza almanız önem arz eder. Özellikle yiyeceklerinizi koymak için katlanabilir kamp masası kullanabilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla yemeklerinizi açık alanda yapabilir ve tüketebilirsiniz. Ayrıca ağır tabak ve bardak taşımak yerine hafif ve kolay taşınabilir yapısı ile yanınıza piknik seti alabilirsiniz. Böylelikle yiyecekleri kolaylıkla tüketebilirsiniz. 

Aynı zamanda bu ürünler kolay yıkanabilir yapısı ile de oldukça pratiktir. Dayanıklı yapısı ile kullanım ömrü de oldukça uzundur. Kamp deneyiminizi bu tarz ürünler ile daha kolay ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Siz de şehrin saklı doğal güzelliklerini keşfetmek için İstanbul kamp rehberi hakkında verilen bilgilerden faydalanabilir ve az bilinen kamp alanlarını ziyaret edebilirsiniz.