Bu haftaki “Evim İçin” podcast yayınında DJ Mert Hakan’ın konuğu diyetisyen Serenay Bender.  Fit kalma ve kilo kontrolü konularının ele alındığı bu bölümde diyet ve sağlıklı kilo verme konularında oldukça merak edilen birçok faydalı bilgi paylaşılmaktadır. 

Günümüzde hepimizin ortak derdi fit kalmak ve kilo almamak. Birçoğumuz her pazartesi yeni bir diyet programına başlar, ancak çoğu zaman bu programları sürdürülebilir bir şekilde uygulamakta zorlanırız. Peki, neden diyetlerimize devam etmekte bu kadar zorlanıyoruz? Serenay Hanım bu soruyu basit bir şekilde açıklayarak cevap veriyor. Genellikle sürdürülebilir olmayan ve bizleri kısıtlayan diyet programları doğru olan programmış gibi kabul edildiği için bir süre sonra diyet süreci yorucu bir hal alıyor ve çoğunlukla diyeti bırakma noktasına geliyoruz. Bu noktada, fit kalmanın ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenin ve doğru adımları atmanın büyük bir önem taşıdığı vurgulanmaktadır.

Serenay Hanım insanların sürdürülebilir bir diyet programı yapmamasının ve duygusal açlığın kilo verme çabalarını olumsuz etkilediğini vurgulamaktadır. Su içmenin önemi, taşımalık tariflerle ilgili öneriler, sağlıklı tatlı seçenekleri ve bölgesel yemek kültürleriyle ilgili çeşitli birçok konuya değinilen bu keyifli bölümü Evidea Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Diyet programları genellikle kendimizi kısıtladığımız ve yasaklarla dolu bir süreç gibi algılanır. Bu yasaklar, duygusal açlıkla birleştiğinde, insanların programı sürdürememesine ve hedeflerine ulaşamamasına neden olur. Sürdürülebilir bir diyet programı oluşturmanın ve hedeflerimize ulaşmanın anahtarı, kendimize uygun bir plan yapmaktır. Herkesin yaşam tarzı, çalışma saatleri ve tercihleri farklıdır. Bu nedenle, bir diyet programının kişiye özel olması ve yaşam tarzına uygun olarak düzenlenmesi önemlidir.

Diyet yaparken sadece kendimizi aç bırakmak yerine, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalori, karbonhidrat, protein ve yağı dengelememiz gerekmektedir. Birçok insan, kilo vermek için kendini aç bıraktığında daha hızlı sonuç alacaklarını düşünür. Ancak bu, vücudumuzu stres altına sokar ve kilo verme sürecini zorlaştırır. Bu nedenle, doğru besinleri doğru miktarlarda almak önemlidir.

Örneğin, bir diyet programında karbonhidrat, protein ve yağ dengesine dikkat etmek gerekmektedir. Bu dengeli beslenme yaklaşımı, vücudunuzun yağ yakım mekanizmasını etkinleştirecektir. Ancak, herhangi bir besinin tamamen yasaklandığı bir diyet programı, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaklaşım değildir.

Serenay Bender, bu noktada bitter çikolata gibi sağlıklı alternatifleri listenize ekleyebileceğinizi tavsiye ediyor. Ancak, bazı kronik hastalıkları olan bireylerin bazı besinleri sınırlaması veya tamamen çıkarması gerekebileceğinin de altını çiziyor.

Diyet yaparken fit kalmak ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek için sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Kendimize uygun bir diyet programı oluşturmak, doğru besinleri doğru miktarlarda tüketmek, sağlıklı atıştırmalıklar seçmek, egzersiz yapmak, uyku düzenimize dikkat etmek ve zaman zaman ödül öğünleri planlamak gibi adımlarla sürdürülebilir bir şekilde fit kalabilir ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirebiliriz.