Anne ve bebek sektörü, birçok anne ve baba adayı ile anne-baba olmuş kişiyi ilgilendiren önemli bir alandır. Bu alanda doğru bilgilere ulaşmak ve doğru ürünleri seçmek, bebeğin sağlığı ve annenin rahatlığı açısından büyük bir önem taşır.

Evim için podcast serimizin bu haftaki konuğu Bebek Dergisi genel yayın yönetmeni sevgili Hande Yuvakuran. Kendisiyle anneleri, anne adaylarını, babaları ve baba adaylarını ilgilendiren ve hamilelikten bebeklik dönemine uzanan birçok konuyu konuşacağız.

Hande Hanım, anne bebek sektöründe uzun yıllardır deneyim sahibi bir isim. Üniversite yıllarında okurken bebek dergilerinde ve sağlık dergilerinde muhabirlik yaparak mesleğe adım attı. Daha sonra bebek.com sitesinde çalışmaya başladı ve hala sevgili genel müdürü Halil Bey ile birlikte çalışıyor. Hande, yılların tecrübesiyle anneleri bilgilendirmeye devam ediyor ve canlı yayınlarla da anne adaylarına rehberlik ediyor.

Bebek konusunda bilgi kirliliğinin varlığına da özellikle dikkat çekiyor. Hande Yuvakuran. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte herkesin kendi tecrübelerini paylaştığı forumlar ve videolar bulunuyor. Ancak Hande Hanım doğru bilgilere ulaşmanın en önemli noktanın uzmanlara güvenmek ve okunan bilgileri doğrulamak olduğunu vurguluyor. Her bebek farklı bir yapıya sahip olduğu için doğru bilgileri almak da çok önemlidir.

Hande Yuvakuran’ın bilgileriyle birlikte bebeklerin dünyasına keyifli bir yolculuk yaptığımız podcast serimizin bu bölümü Evidea Youtube sayfasından takip edebilir, Mert Hakan ve Hande Yuvakuran’ın keyifli sohbetine sizlerde eşlik edebilirsiniz.

Peki, bebek alışverişi ne zaman başlamalı? Hande, bebek alışverişine başlamak için ideal zamanın bebeğin beklenen doğum tarihinden yaklaşık 5 ay önce olduğunu söylüyor. Böylece anne adayları, bebekleri büyüdükçe zorlaşacak olan alışveriş sürecini daha rahat bir dönemde tamamlayabilirler. Hande, öncelikli olarak bütçenin dikkate alınması gerektiğini ve büyük eşyaların seçiminde pratiklik ve güvenlik faktörlerine odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, baba adaylarının da tüm süreç boyunca anneye yardımcı olması ve iş birliği içinde hareket etmesi gerektiğini vurguluyor.

Bebekle seyahate çıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda, doktorun izin vermesi durumunda tatile çıkmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyen Hande, hamilelik zamanında veya bebek doğduğunda bebeklerin güvenliği ve konforu için yine doktorların izniyle uçak yolculuğunu tercih etmenin daha iyi olabileceğini belirtiyor. Araba yolculuklarında ise sık mola verilmesinin faydalı olabileceğini belirtiyor. Seyahat esnasında ise güneşlenme saatlerine ve güneş kremlerine dikkat etmenin de önemine dikkat çekiyor.

Bebek odası oluşturulurken kenarların sivri olmaması, belirli yerlerde korkuluk olması gibi güvenlik önlemleri ile malzeme kalitesi ve sağlık açısından dikkat edilmesi gereken unsurlara özen gösterilmelidir. Aynı zamanda, gece-gündüz ayrımını yapabilmek için kalın perdeler kullanmanın faydalı olduğunu belirtmek isteriz.

Bebek oyuncakları seçerken yaş kategorileri ve çocuğun ilgi alanlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hande Yuvakuran, eğitici oyuncakların önemli olduğunu söylerken, çocuğun eğlenip mutlu olabileceği her türlü oyuncağın da değerli olduğunu vurguluyor. Ancak en önemli faktörün, anne ve babanın çocuklarıyla birlikte oynaması olduğunu da hatırlatmaktadır.

Son olarak, Hande Yuvakuran’ın anne adaylarına ve annelere vermek istediği önemli bir tavsiye bulunuyor. Kendilerine güvenmelerini ve kendi doğrularını bulmalarını öneriyor. Her anne-babanın kendine özgü bir yolculuğu olduğunu ve en doğru seçimleri yapmak için içgüdülerine güvenmeleri gerektiğini söylüyor. Bebeklik dönemi hızla geçecek bir süreç olduğundan, anne-babaların bu dönemin tadını çıkarmalarını ve endişelerden uzaklaşmalarını tavsiye ediyor.

Bu heyecan verici podcast yolculuğunda Hande Hanım’ın deneyimleri, bilgileri ve önerileriyle birlikte bebeklerin dünyasına keyifli bir yolculuk yaptık. Daha fazla öğretici ve ilham verici içerik için Evim için blog sayfamızı takipte kalın.