Gün içerisinde evinize ya da çalışma ortamınızda aynı eşyaları, eşyaların sürekli aynı rengini görmekten bıkmış olabilirsiniz. Senelerdir farklılık yapmadıysanız eğer, sandalyelerinizin, masanızın ya da taburelerinizin rengini küçük dokunuşlar ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yapacağınız eskitme boya sayesinde yaşadığınız alana farklı bir görüntü verebilirsiniz. Böylelikle sanki yeni bir yere taşınmışsınız hissine girip, daha mutlu olabilme şansı yakalarsınız. 

Sadece masa ya da sandalyeleriniz için değil, çerçevelerinize de farklı bir hava katar. Sürekli aynı masada yemek yemek, aynı çerçevelere bakmak ya da aynı sandalyede oturmak belli bir vakitten sonra sıkılmışlık hissi yaratır ve göz zevkinizi bozmaya başlar. Bundan dolayı eşyalarınıza eskitme boyası yapmak, psikolojinize iyi gelebilir. Bu işlem sayesinde eşyalarınızı farklı bir eşyaya dönüştürmek artık çok kolaydır. Eşyalarınızı atmaktansa bu şekilde eskitme boyası yaparak yeni eşya almaktan kurtulabilirsiniz. Bu da sizi ekstra masrafa sokmaktan alıkoyar. Ayrıca bu işlem parçalarınıza vintage bir görüntü verdiği için, evinizde nostalji rüzgarlarını da hafifçe estirebilirsiniz. Bu şekilde yaşadığınıza alan şık bir yere dönüşür. 

Eskitme boya tekniği oldukça çeşitli olduğu için, boyadığınız alanın malzemesine ve istediğiniz görüntüye göre değişiklik gösterir. Bu da size seçim fırsatı sunar. Kolay bir şekilde yapılan bu boyama işlemini kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Siz de eski eşyalarınızdan sıkıldıysanız ve küçük dokunuşlar yapmak istiyorsanız hemen Evidea üzerinden Eskitme boya renklerine bakabilirsiniz 

Antik Eskitme Boya Nasıl Yapılır?

Eskitme boyaların fazlaca renkleri, modelleri ve tasarımları mevcuttur. Bunlardan birini istediğiniz renkte seçebilirsiniz. Bu boya çeşitlerinden biri olan antik eskitme boya için ihtiyacınız olan malzemeler sadece su, fırça ve eskitme sıvısıdır. Boyamak istediğiniz eşyanızın çıkıntılı ise dert etmeyin. Bu şekilde olması eskitme tekniği için daha idealdir. Vermek istediğiniz görüntü doğal durarak, farklı bir tarz yaratabilirsiniz.

Öncelikle işleme başlamadan önce boyama yapacağınız alanı ılık bir su ile temizlemeniz boyanızın daha temiz ve düzgün tutması için önemlidir. Daha sonrasında aldığınız boyayı bir miktar su ile karıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu kısımda önemli olan boyanızın homojen kıvamda olmasıdır. Böylelikle kıvamından dolayı daha rahat boyama da yapabilirsiniz. Homojen bir kıvam elde etmek için, suyu yavaş ve az dökmeniz gereklidir. Dilerseniz fırçanızı da sentetik seçebilirsiniz. 

Sentetik fırça özellikle boyama işlemleri için birebirdir. Fırça ucundaki kıllar su çekmediği için boya bütün yere eşit bir biçimde dağıtılır. Hazırlamış olduğunuz antik eskitme sıvınızı eşyanıza yavaşça uygulayabilirsiniz. Tam burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Öncelikle sıvınızı dökerken geniş alana değil dar bir alana dökmelisiniz. Daha sonra döktüğünüz alanı hemen actifibre bez ile dağıtmalısınız. Bu şekilde dağıtarak eskitme görüntüsünü daha iyi bir şekilde verebilirsiniz. Aynı zamanda boya yaparak streste atabilir, kendinize hobi edinebilirsiniz. Ayrıca bu etkinlik ailecek yapmak için de uygun bir etkinliktir. 

Beraber bu şekilde hafta sonu aktivitesi yaparak keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Boyama sırasında tek yapmanız gereken boyama-silme şeklidir. Bu işlemi yaptıkça elinizde hemen alışır ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle evinize antik bir görüntü vererek, havasını değiştirebilirsiniz. Kuruma işlemine geçmeden önce kenarlarının boyasını da yapabilirsiniz. Daha sonra 2 gün bekleme süresine geçebilirsiniz. Olduğu yerde de kuruyabilir, fakat buraya gelip geçerken yanlışlıkla çarpabilirsiniz. Bu yüzden kullanmadığınız bir alanda kurutmanız sizin için daha iyi olabilir. Kuruma işleminden sonra vernikleyip yeni eşyanız ile güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Bu renk ve model boyayı incelemek istiyorsanız hemen Evidea’dan boyama ürünlerine göz atabilirsiniz. 

Ahşap Eskitme Boya Nasıl Yapılır?

Eskitme teknikleri yapacağınız eşyanızın ne kadar süredir kullanıldığına göre de değişir. Eğer eski mobilyalarınız için bir boyama yapmak istiyorsanız, ahşap eskitme boyası buna özel bir boyamadır. Öncelikle bu alanda boyama yapmadan önce, eski bir eşya olduğu için üzerindeki cilanın iyice zımparalanması gerekir. Zımpara yaptıktan sonra da diğer boyama işlemleri gibi ılık bir su ile silinir. Eğer zımpara yapmadan direkt işleme geçerseniz istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bu yüzden zımparalanması oldukça önemlidir. 

Eskitme boyası yapmak isteyenler genel olarak yüzeyin bozulmasından tedirgin olurlar. Asıl amaç zaten yüzeyin bozularak eskitmesi görüntüsünün verilmesidir. Bu şekilde yüzeydeki boya güzel bir şekilde dağılarak hoş bir görüntü verilebilir. Eskitme ahşap boyanızı yaparken düzgün olmasından kaçınmanız daha doğal bir izlenim vermesi açısından önem teşkil eder. Olabildiğince rahat ve gelişigüzel yapmanız size hem kolay bir şekilde yapmanızı sağlarken hem de doğal bir görüntü vermenizi sağlar. Böylelikle daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. 

Dilerseniz bu uygulamayı yapmadan önce sizin için önemli olmayan bir alanda denemeniz, herhangi bir yanlış sonucu engellemek adına daha iyi olabilir. Yani bir nevi deneme yapmış olursunuz ve daha emin adımlarla boyamaya başlarsınız. Daha sonra boyayı dar bir alana döküp hemen pamuklu bez ile dağıtarak işleminizi bitirebilirsiniz. Tabi bitirmeden önce kenarlarını da boyayıp, kurutma işlemini geçebilirsiniz. 2 gün boyunca boş bir alanda kurumaya bırakılır ve tamamen kuruduktan sonra vernik işlemine geçilir Vernik atmak; eşyanızın daha sağlam olmasını mümkün kılar. Bu yüzden mutlaka vernik yapılması gerekir. Aynı zamanda vernikle birlikte, parlaklıkta üst seviyeye çıkarılabilir. Siz de eski eşyalarınızı ahşap eskitme ile boyamak istiyorsanız Evidea’dan boyaları inceleyebilirsiniz. 

Metal Eskitme Boya Nasıl Yapılır?

Ahşap ya da antik eskitme boyaların dışında dilerseniz mobilyalarınıza veya diğer eşyalarınıza farklı bir görüntü vermesi açısından, metal eskitme boyaları da tercih edebilirsiniz. Bunun için bazı özel malzemeleri kullanmanız gereklidir. Metal eskitme parçalar bulunduğunuz alanda farklı bir görüntü vererek, kendinizi değişik bir yerdeymişsiniz gibi hissettirir. Ayrıca dayanıklılık konusunda uzun yıllar rahatlıkla hiçbir eskime çizilme olmadan kullanabilmenizi sağlar. Bu parçalarınızı dilerseniz yağ bazlı seçerek daha sert olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yağ bazlı olanlar pas tutmaması açısından da yıllarca görüntüsünü koruyabilir. Öncelikle boyamaya başlamadan önce objenizdeki boyayı düzgünce kazımanız gerekir. Bu kazımanın da çeşitleri vardır. Örneğin zımpara ya da bir fırça ile ya da kimyasal bir temizleme ürünü ile yüzeyinizi rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında nemli bir bez ile temizleyerek alanı hazır hale getirmelisiniz. Boyama işlemini yaparken metal astar ile astarlama yapılır. Astarı atmanız daha iyi bir görüntü vermesi açısından önemlidir.  Astarlamayı yaparken isterseniz tek kullanımlı fırçaları tercih edebilirsiniz. Astarı attıktan sonra kurumayı bekleyip, renklendirebilirsiniz. Boyanızı yine aynı şekilde dar bir alana atıp, pamuklu bez ile eskitme görüntünüzü vermeye başlayabilirsiniz. Daha koyu bir görüntü istiyorsanız iki kat yapabilirsiniz. Kenar boyaları da yaptıktan sonra kuruma işlemine geçilir. Kuruma işleminden sonra son bir vernik atılır ve yeni bir görünüme kavuşmuş olursunuz. 

Eskitme boyayı dilediğiniz alana yapabilirsiniz. Örneğin kapı eskitme boya da oldukça kullanılan bir alandır. Böylelikle eşyalarınıza eski bir görünüm vermek ya da bulunduğunuz ortmanın ambiyansını değiştirmek adına uygun fiyatlı bir boya çeşididir. Siz de eskitme boya yapmak istiyorsanız tüm boya çeşitlerine hemen, tek bir tıkla Evidea’dan ulaşabilirsiniz.