Parti organizasyonu bolca emek, zaman, bütçe ve özveri isteyen bir olaydır. Eksiksiz bir parti yapmak isteyenler için hazırladığımız rehberden parti çeşitlerini ve hangi parti için nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Parti Çeşitleri Nelerdir?

Her partinin belirli hazırlanma kriterleri vardır. Temaya, mekana veya özel güne göre değişebilen partiler bu durumlara göre planlanır.

Temaya Göre Partiler

Temasal partiler bir konu üzerinde karar verilerek hazırlanır. Bu tip partilerde eğlencelerin, ikramların veya giyilecek kıyafetlerin hepsi konsepte uygundur. Deniz temalı, kostümlü, korku temalı partiler temasal partilere örnektir.

Kutlama ve Özel Gün Partileri

Bu tür partiler kutlama yapılan günün anlam ve önemini belirtir şekilde hazırlanır. Örnek olarak bir doğum günü partisinde doğum günü pastasının olması şarttır. Doğum günü, mezuniyet, gala gecesi, hoş geldin, güle güle, motivasyon, ödül, yılbaşı veya kokteyl partileri bu türdeki partilere örnektir.

Mekana Göre Partiler

Mekana göre partilerde belirli prosedürlerin uygulanması gerekebilir. Örneğin sokakta yapılacak bir etkinlik için önceden ayarlanması gereken izinler vardır. Diğer yandan bahçe ve sokak olan iki açık havanın parti kuralları farklıdır. Bahçede verilecek bir partide mangal veya barbekü gibi etkinlikler yapılabilirken sokakta böyle bir etkinliğin düzenlenmesi pek olası değildir.

Eksiksiz Bir Parti İçin Parti Özellikleri Nelerdir?

Her partinin bir yapılış amacı olduğu kadar bu partilerin düzenlenebilmesi için bazı ön çalışmaların yapılması gerekir. Örneğin kişi sayısı mekan seçimi ve bütçe gibi detaylarla yakından ilgilenmenizi gerektirir.

Mekan Özellikleri

Mekan seçimi partinin özelliklerini etkilediği gibi, partinin özelliklerine göre de mekan seçmek gerekebilir. Partiniz için önceden bir mekan belirlediyseniz partinizin özelliklerini de mekana göre ayarlamalısınız. Mekan seçimini henüz yapmadıysanız, partinizin özelliklerini tüm detaylarıyla belirleyip daha sonra uygun bir mekan ayarlayabilirsiniz.

Etkinlik Özellikleri

Etkinlikleri belirlerken partinize katılacak kişilerin özelliklerini, partinizin amacını, mekanın uygunluğunu, partinizin saatini ve tarihini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin çocuklar için bir parti hazırlığı içerisindeyseniz çocukların eğlenmesi için etkinlikler düzenlemelisiniz. Aynı şekilde yetişkinler için bir parti düzenliyorsanız yetişkinlere özel etkinlikler hazırlamalısınız. Partilerin olmazsa olmazı müzik veya ikramları da yine partinize katılacak yaş grubunu gözeterek belirlemelisiniz.

Dekor Özellikleri

Dekorlar partinin konseptine göre belirlenmelidir. Örneğin bir çocuk partisinde dekor olarak balonlar kullanılabilir. Diğer yandan dekorlar mekanın büyüklüğüne göre de değişir. Büyük bir mekanda parti verecekseniz büyük dekorlar kullanabilirsiniz. 

İkram Özellikleri

Her partinin ikramları farklılık gösterir. Bazı partilerde yalnızca içecek servisi bulunurken, bazı partiler akşam yemeğinin tüm detaylarını içerebilir. Bu gibi ikram hazırlıkları yapılırken davetlilere ikramların özelliklerini belirtmek de önemlidir. Örneğin partiniz yakın çevrenizi kapsıyorsa alerjen durumlarını öğrenerek aksilik çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Teknik Düzenlemeler

Düzenlemek istediğiniz partinin amacına göre bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekir. Bu konuda profesyonel bir parti organizasyonu ayarlayabileceğiniz gibi kendiniz de bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin küçük bir mekanda parti verecekseniz burada çok yüksek sesli müzik ve aydınlatma rahatsız edici olabilir. Ya da dans gösterisi, havuz oyunları gibi etkinlikler için farklı ses, alan ve aydınlatma çalışmaları yapılmalıdır.

Ekipmanlar

Partilerin düzenlenmesindeki temel amaç eğlenmek olduğundan ışık, ses veya ikramların sunulacağı masalar, bardaklar ya da diğer araç gereçler gibi ekipmanlar dışında fazla bir ekipman gerekmez. Örneğin düğün organizasyonlarında çok fazla masa bulunması gerekirken partilerde masalar daha küçük ve azdır. Hatta sokakta düzenlenen bir partide masa kullanmak bile gerekmeyebilir. Fakat vereceğiniz partinin yemekli olmasını istiyorsanız buna göre bir düzenleme yapmanız gerekir. Davetli sayısı, mekanın büyüklüğü, kaç çeşit ikram sunulacağı gibi detaylara bağlı olarak masaları bir düğün organizasyonundaki gibi ayarlamanız uygun olur.

Partilerin Planlanma Sırası Nedir?

Parti organizasyonu yapmak istiyorsanız aşağıdaki sıralamaya uyarak eksiksiz bir parti düzenleyebilirsiniz:

 1. Partinin amacını belirleyin. (eğlenme, yardım, doğum günü, düğün vb.)
 2. Partinize davetli kişilerin yaş grubunu belirleyin.
 3. Partinin zamanını belirleyin. (tarih ve saat)
 4. Partiniz için en uygun mekanı araştırın.
 5. Etkinlikleri belirleyin ve etkinlikleriniz için gerekli yardımları kimlerden alabileceğinizi araştırın.
 6. Mekanı partinizin özelliklerine göre hazırlayın.

Bebek Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

Bebekler ve çocuklar için doğum günü partisi hazırlarken öncelikle bir tema belirlenmelidir. Çünkü ileride fotoğraflara bakıldığında anlamlı bir gün olduğunun hissedilmesi gerekir.

 • Bebek doğum günü parti organizasyonu için tema belirlendikten sonra temaya uygun bir dekor hazırlanmalıdır. Örneğin tema bebeğinizin veya çocuğunuzun sevdiği bir çizgi filmden esinlenildiyse buna uygun çıkartmalar, afişler veya kuklalar kullanabilirsiniz.
 • Tema ve dekor ayarlandıktan sonra en önemlisi ikramlar ve tabii ki doğum günü pastasıdır. Doğum günü pastasınız bebeğinizin veya çocuğunuzun seçimine göre hazırlamanız gerekir. Eğer çocuğunuzun belirli bir ilgi alanı henüz oluşmadıysa burada devreye sizin girmeniz doğru olur. Pastayı aile, sevgi ve doğa gibi konular üzerinde durarak hazırlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin veya çocuğunuzun doğum günü partisinde mutlaka eğlenebileceği etkinlikler olmalıdır. Arkadaşları da bu partiye katılacaksa diğer çocukların da sıkılmaması için bu etkinlikler önemlidir. Çocuklar için yarışmalar veya oyunlar düzenleyebilir, kukla gösterisi hazırlayabilirsiniz.
 • Doğum günü partisinin nerede olacağı da çok önemlidir. Çocukların olacağı bir etkinlikte tehlikeli herhangi bir malzemenin olmaması gerekir.

Sürpriz Parti Nasıl Planlanır?

Sürpriz parti organizasyonu için de öncesinde bahsettiğimiz tüm kurallar geçerlidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta sürpriz olduğudur. Bu sebeple sürpriz partiler planırken, planlayanlar ve davetliler ekstra dikkatli olmalıdır. Sır tutamayan bir arkadaşınızı başka bir arkadaşınıza emanet ederek parti günü mekanda olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sır tutamayan arkadaşınıza da ufak bir sürpriz yapmış olursunuz.

Sürpriz partilerin amacına ulaşmasının yolu sürpriz yapılan kişinin mekana girişiyle onu şaşırtacak bir etki yaratmaktan geçer. Bunun için sürpriz yaşayacak kişi giriş yaparken sesli bir şekilde bağırmak ya da fişekler kullanmak en sık başvurulan yöntemdir.

1 Yaş Partisi Nasıl Planlanır?

Bebeğinizin ilk yaşı elbette önemlidir ve buna göre 1 yaş parti organizasyonu hazırlamanız, bu günün fotoğraflarına baktığınızda duygularınızın tavan yapmasına olanak verir. Diğer yandan bebeğinizin ilerleyen yaşlarında da ona harika bir parti hazırladığınızı gösterebilirsiniz. Bebeklerin 1 yaş partisi daha çok yakın çevre ile birlikte kutlanır ve yalnızca yakın çevrenin bebekleri ya da çocukları katılım sağlar. 

 • Bebeğinizin ilk yaşını kutlamak için hazırlayacağınız parti organizasyonunda pastayı üzerine “1” yazarak hazırlayabilirsiniz. Pastanın bu şekilde hazırlanması günün anlam ve önemini en iyi şekilde temsil edecek seçeneklerden biridir.
 • Dekorda ise yine üzerinde “1” yazan ya da “1” şeklindeki balonlar ile hazırlayabilirsiniz. Dekor kısmında uygulayabileceğiniz bebeklere özel birçok alternatif vardır. Örneğin bebeğinizin doğum fotoğraflarını duvarlarınıza asabilirsiniz.
 • Etkinlik kısmında bebeğiniz henüz eğlenceli bir şeyler yapmaya müsait olmadığından kendiniz ve diğer çocuklar için hazırlık yapabilirsiniz. Bebeğinizle ilgili bir slayt hazırlayabilir ya da emekleme yarışması yaparak diğer bebeklerle bir etkinlik düzenleyebilirsiniz.
 • Bebeğiniz için bugün ile ilgili hatıralar biriktirmeniz önemlidir. İleride ona verebileceğiniz güzel bir hediye için bol bol fotoğrafını çekmeniz gerekir. Diğer yandan bugüne özel bir hediye de alabilirsiniz.