Evde, eşyalarınızı depolama noktasında zorluk çekebilirsiniz. Özellikle küçük bir eviniz varsa, eşyalarınızı sığdırma noktasında problem yaşayabilirsiniz. Bu noktada dolap son derece işlevsel olmakla birlikte, oldukça fazla yer kaplar. Dilerseniz duvar rafı tercihinde bulunabilirsiniz. Oda içerisinde bir alanı işgal etmeyeceği için evinizde dilediğiniz kadar duvar rafı kullanabilirsiniz. Özellikle kitaplarınızı depolamak için duvar raflarını kullanabilirsiniz. 

Kitaplık, oldukça fazla alan kapladığı için küçük evlerde duvar rafı kullanmak daha mantıklıdır. Pek çok farklı duvar rafı seçeneği bulunduğu için ev dekorasyonunuz ile uyumlu olan modeli tercih edebilirsiniz. Bu noktada sade renk tonlarını seçmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle beyaz renk tonlarına sahip ürünler, neredeyse tüm ev dekorasyonları ile uyum içerisinde olur. 

Aynı zamanda siyah renk seçeneklerinin de oldukça uyumlu olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bu noktada duvar rafını seçmekten ziyade duvar rafı takma konusunda zorluk çekebilirsiniz. Genel itibarıyla satışa sunulan ürünler demonte şekilde geldiği için ürünün kurulumunu yapmak durumunda kalabilirsiniz. Özellikle bu alanda bir beceriniz veya ilgiliniz yoksa zorlanabilirsiniz. Fakat son derece kolay bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. 

Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç konu bulunur. Bunlardan bir tanesi montaj sırasında duvarı dikkatli bir şekilde delmeniz gerektiğidir. Dilerseniz darbeli matkap kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde olası hasarların önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte, monte etmek istediğiniz alanı metre kullanarak işaretlemeniz gerekir. 

Metre ile ölçüm yapmadığınız takdirde duvar rafı yamuk ve dengesiz bir görüntüye sahip olur. Özellikle simetri noktasında özenli iseniz, bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde duvarı tekrar delmek durumunda kalabilirsiniz. Bu da duvarda kötü bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir. Metre ile çizimi yaptıktan sonra duvar rafını elinizle alana yerleştirerek nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Sonraki süreçte montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Duvar Rafı Takılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Duvar rafı montajı son derece zorlayıcı gibi görünse de adımları takip etmeniz halinde kolaylıkla bu işlemi yerine getirebilirsiniz. Özellikle bu noktada seçmiş olduğunuz duvar rafı son derece önemlidir. Seçmiş olduğunuz duvar rafı uzun ve geniş bir ebata sahipse zamanla çökme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun için klasik montaj işleminden biraz farklı bir işlem yapmanız gerekir. 

Rafın orta kısımlarından olacak şekilde destek ekleyebilirsiniz. Genellikle satın aldığınız raf içerisinden bu destekler çıkmaz. Bu bakımdan kendiniz bir destek satın alabilirsiniz. Dilerseniz kendiniz de bu desteği yapabilirsiniz. Bu noktada tek ihtiyacınız olan üçgen şekline sahip bir tahta parçasıdır. Üçgen şeklinde olan tahta parçasını rafın orta kısımlarına monte edebilir ve bir nevi destek görevi üstlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede raf üzerine dilediğiniz kadar eşyayı koyabilirsiniz. 

Özellikle kitaplık olarak kullanmak isterseniz destek yapmanız son derece önemlidir. Kitaplar oldukça ağır olduğu için zamanla tahtaların aşınmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda duvar rafının zamanla duvardan düşmesi de oluşabilecek sonuçlar arasına yer alır. Bu da olası kazaların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına destek yapmayı deneyebilirsiniz. 

Bununla birlikte, duvar rafı kurulumunu yapmadan önce duvarın ne kadar dayanıklı olduğuna dair bir test yapmanız gerekir. Özellikle duvar rafının, monte yapacağınız duvarın taşıyabileceği kadar bir ağırlıkta olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde duvarda aşınmalar meydana gelebilir. Duvar rafını monte ettikten sonra üzerine koyacağınız malzemeler de oldukça önemlidir. 

Duvar rafının taşıyabileceğinden fazla yüzü üzerine yüklemeniz halinde yine istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Bununla birlikte önemli noktalardan bir diğeri ise raf ayaklarıdır. Tercih ettiğiniz raf ayaklarının oldukça kaliteli olması gerekir. Üzerindeki yükü taşıması için kaliteli malzeme yapısına sahip olması son derece önemlidir. Dilerseniz metal ayaklar tercih edebilirsiniz. 

Metal, son derece dayanıklı bir malzeme olduğu için üzerinde bulunan yükü daha iyi bir şekilde taşır. Aynı zamanda seçilen duvar rafı ayaklarının ebatları da oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Raf büyüklüğüne bağlı olarak ayakların da büyük veya küçük tercih edilmesi gerekir. Bu durum orantılı olmadığında ayaklar duvar rafını taşıma noktasında zorluk çeker. Bununla birlikte montaj yapmak istediğiniz duvarın alçıpan olmadığına dikkat etmeniz gerekir. 

Alçıpan duvar üzerine bir şey asmak mantıklı değildir. Alçıpan üzerine yapılan montajlar oldukça kısa bir süre içerisinde çökebilir. Bu bakımdan emeğinizin boşa gitmesi mümkündür. Fakat beton ya da ahşap duvarlar üzerine dilediğiniz gibi monteleme işlemi yapabilirsiniz. 

Duvar Rafı Montajı Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda duvar rafı montajı nasıl yapılır gibi sorular oldukça fazla sorulur durumdadır. Özellikle demonte şekilde satışa sunulan ürünlerin yaygınlaşması ile birlikte, bu sorular artar. Son derece basit birkaç adımdan oluşmakla birlikte, kendiniz kolaylıkla bu işlemi yapabilirsiniz. Ağır bir raf montajı yapacaksanız, bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz. 

Ürünü duvara yerleştirirken yardım alabilir ve daha pratik bir şekilde montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada duvar rafını monte etmek istediğiniz duvarın malzeme yapısı oldukça önemlidir. Özellikle ahşap bir alanda monte yapmak isterseniz, bir çekiç yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat beton üzerine delik açmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bunun için bir matkaptan yardım alabilirsiniz. 

Duvarda delmek istediğiniz alanları bir beyaz kalem yardımıyla çizdikten sonra delme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada tercih ettiğiniz çivilerin de oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. Genel itibarıyla satın aldığınız duvar rafı içerisinde bu aksesuarlar gelir. Ürün içeriğinden çıkan çiviler duvar rafını kaldırabilecek bir kapasiteye sahiptir. 

Bununla birlikte delik açmak istediğiniz alanda matkapı oldukça dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir. Aksi takdirde tekrar delik açmanız gerekebilir. Bu da delik açmak istediğiniz alanın genişlemesine yol açacağı için çivi, delik olan alanda hareket eder. Çivinin hareket etmesi duvar rafının sabitlenmesini engeller. Bu bakımdan son derece önemli bir konudur. 

Duvar Rafı Nasıl Seçilir?

Duvar rafı tercihinde bulunurken öncelikli olarak, monte etmek istediğiniz alanı hesaba katmanız gerekir. Özellikle küçük bir alan için ürün arayışında iseniz, ürünlerin ebatlarına dikkatli bir şekilde bakmanız gerekir. Aksi takdirde monte yapmak istediğiniz alana büyük veya küçük gelmeleri mümkündür. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmamak adına bu duruma dikkat etmeniz gerekir. 

Bununla birlikte, ürün üzerine koyacağınız eşyaları hesaba katarak bir ürün satın alabilirsiniz. Ağır bir eşya koyacaksanız satın aldığınız ürünün sağlam bir malzeme yapısına sahip olması gerekir. Bu noktada metal malzeme yapısına sahip olan ürün seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Fakat ürünü monte etmek istediğiniz duvarı da hesaba katmanız gerekir.

Özellikle alçıpan bir duvar yüzeyine montaj yapmak isterseniz, metal ürün satın almanız mantıklı olmaz. Alçıpan, tahta ürünleri dahi taşıma noktasında zorluk çeker. Beton duvarlarda metal ürünleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu noktada duvar rafı ayaklarının da sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. 

Metal duvar rafları oldukça ağır olabileceği için onu taşıyacak olan ayakların da dayanıklı bir malzemeden elde edilmiş olması gerekir. Bu gibi pek çok farklı duruma dikkat etmeniz halinde ideal duvar rafını bulabilirsiniz. Sizin için ideal olan duvar rafını bulmanız halinde montaj işini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.