Halılar, evlerde en sık kirlenen ürünlerden biri olarak karşınıza çıkar. Özellikle çocuklu evlerde her an halıya bir şeyler dökülebilir. Halıların temizlik süreci, kuru temizleme sebebiyle uzun sürer. Üstelik kış aylarında evi ısıtan en önemli eşyalardan biri olması sebebi ile de kirlenirse sizi oldukça zor bir süreç bekliyor demektir. Bu nedenle halıları kirlenmeye karşı sürekli korumalısınız. Bu koruma işlemini de halı örtüsü modelleri ile yapabilirsiniz. 

Neredeyse her evde kullanılan halı örtüsü, estetik ve şık bir görüntünün yanı sıra büyük bir kullanım kolaylığı da sağlar. Temizliği de oldukça kolay olan bu ürünü halıdan çıkarıp, çamaşır makinesinde rahat bir şekilde yıkayabilir ve tekrar halının üzerine yerleştirebilirsiniz. Yumuşak ve kaliteli kumaşlardan tek renk ya da farklı desen seçenekleri ile üretilen bu ürün, halılara oldukça rahat bir şekilde geçirilebilir. 

Evlerde, ofislerde tüm halılarda kullanıma uygun olacak bir şekilde dizayn edilirler. Her odaya uygun olacak bir şekilde üretilen bu örtüler, isteğinize ve beğeninize göre çok farklı şekillerde tasarlanabilir. Yolluklara, küçük ve büyük halılara uyumlu olacak şekilde farklı boyutlarda üretilerek kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlar. Bazıları su geçirmez kumaşlar kullanılarak üretilir. Özellikle çocuklu evler için büyük bir kolaylık sağlayan su geçirmez halı örtüleri sade, şık, egzotik desenli gibi oldukça değişik tasarımlara sahip olması ile ön plana çıkar. Kaydırmaz tabanlıklar ile bir bütün halinde istediğiniz şekilde ve boyutta kullandığınız halılarınızın en büyük koruyucusu konumunda olan bu örtüler ile halım kirlendi stresi geride kalır.

Halı Örtüsü Nedir?

Evlerin her alanında, ofislerde ve hatta dekoratif amaçlı sokakta bile kullanıma uyumlu şekilde üretilen halı modellerinin kirlenmesini, yıpranmasını ve hasar almasını engellemek amacı ile üretilen halı örtüsü lastikli ya da lastiksiz olarak üretilebilir. Çok farklı boyutlarda, dijital baskı yöntemi kullanılarak üretilen halı kılıfı modelleri, günümüz şartlarında neredeyse her evde kullanılır. Mutfaktan salona, salondan koridora her alanda kullanılan halı çeşitlerine uyumlu olacak bir şekilde üretilirler. Lastikli ya da lastiksiz modelleri de bulunan halı örtüsü çeşitlerinde, lastiksiz seçeneklerin halıdan çıkmasını engellemek için halının alt kısmından iğne ile tutturulabilir. Oldukça profesyonel cihazlar ile dijital baskı kullanılarak dokuma yöntemi ile üretilir. Genellikle sünger dolgu üzerine kumaş geçirme yolu ile üretilen bu ürünlerde sıklıkla kullanılan 3 farklı kumaş türü bulunur. 

Welsoft kumaş, ultrasoft kumaş ve kadife kumaş olarak 3 farklı kumaş çeşidi kullanılarak dizayn edilen bu örtüler, çocuklu evler başta olmak üzere tüm evlerde kullanıma uygun olacak bir şekilde karşınıza çıkar. Halı gibi ürünlerde en fazla kullanılan kumaş türü olarak karşınıza çıkan welsoft kumaş, oldukça sıcak tutar ve lastik ile kullanıma da uygun olacak bir şekilde üretilir. Farklı kalınlıklarda üretilen kumaşlar, nefes alan kumaş olması ile antibakteriyel bir özelliğe sahip olur. 

Çekme ya da esneme yapmaması ile bilinen bu kumaşlar aynı zamanda alev almaz kumaş olarak da bilinir. Çamaşır makinesinde yıkamaya da uygundur. Ultrasoft kumaşlar ise tamamen polyester olması ile ön plana çıkar. Örme tekniği kullanılarak üretilir. Alerji yapmayan ve tüylenmeyen yapısı ile sıklıkla tercih edilir. Kadife kumaşlar ise özellikle kış aylarında tercih edilen bir yapıya sahiptir. Sıcak tutar ve halı örtüsü olarak en sık kullanılan türlerden biridir. Leke tutmaz ve 30 derecelik ayarda yıkandığında oldukça hızlı bir şekilde kurur. 

Halı Örtüsü Kullanmanın Avantajları

Halı kılıfları, halılar gibi toz tutmaz ve anti bakteriyeldir. Bu kılıflar, nefes alan kumaşlardan imal edilir. Bu da temizliğini kolaylaştırdığı gibi, ürünün kullanımını da çok daha sağlıklı bir hale getirir. Oldukça fazla hav döken, toz oluşturan ya da tüyleri uçuşan halılar örtü ile örtülerek toz oluşturması engellenir. Bu sayede de çocuklu evler için ciddi anlamda kullanışlı bir ürün haline gelir. 

Lastikli halı örtüsü, kolay bir şekilde süpürülebilir, çıkarılıp yıkanabilir. İlave olarak da leke tutmaz kaliteli kumaşlar kullanılarak üretilir. Üretim esnasında kullanılan özel dokulu ve estetik desenli kılıflar, eski ve yıpranmış halılarınızı da kamufle eder ve kullanıcılara çok daha estetik bir görünüm sağlar. Halınıza tam olarak oturan ve herhangi bir potluk bırakmayan lastikli halı kılıfı, estetik bir görünüm sunarak, sanki halınızdan ayrı bir ürün değilmiş gibi görünür. 

Farklı bir kılıf kullandığınız fark edilmez. Kayma, toplanma, potluk gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmanızı engellemek için üretilir. Görüntüsünden sıkıldıkça farklı örtüler ile değiştirerek kullanabilir ve evinize de oldukça farklı bir hava katabilirsiniz. Halılar oldukça ağırdır, bununla birlikte de zor temizlenen bir dokuları vardır. Halı koruma örtüleri, sizi halı temizleme ve halı yıkama gibi zahmetli işlerden kurtaran oldukça işlevsel bir üründür. Hafiftir ve çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilir. Halıların yıpranmasını ve hasar görmesini engeller. Bu sayede de halılarınız uzun süre yeniliğini ve sağlamlığını korur. 

Sıkıldığınız zaman zevklerinize ve beğeninize göre değiştirebileceğiniz halı koruma örtülerini mobilyalarınıza uyumlu olacak şekilde tercih ederseniz tüm eşyalarınız bir bütün olarak evinize ayrı bir hava katar. Farklı renk ve desenlerde üretilen koruyucu kılıfları belirli aralıklarla değiştirmek evinizin dekorasyonunu da yenilemenize yardımcı olur. Çocuklu evlerde sıklıkla karşılaşılabilecek bir durum olan halıların boya nedeniyle kirlenmesinin de önüne geçmenize yardımcı olacak olan koruyucu kılıflar ile gönül rahatlığı ile çocuklarınız ile çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. 

Halı Örtüleri ile Yepyeni ve Temiz Halılar

Halı koruyucu kılıflar, kolaylıkla takıp çıkarılabilecek şekilde üretilir. Oldukça kolay çıkabilen bu koruyucu örtüler, hafif oldukları için kolay bir şekilde çırpılabilir, süpürülebilir ve çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Ütüye de ihtiyaç duymayan halı koruyucu kılıflar, halı üzerine geçirildiği zaman tam olarak oturduğu için kırışmaz, pot yapmaz ve kaymaz özelliği ile ön plana çıkar. Ürün çamaşır makinesinde yıkanacağı zaman 30 derecelik hassas ayarda yıkanmalıdır. Yüksek ısıda yıkama halı koruyucu örtü üzerinde deformasyona sebep olabilir. 

Halı modellerinde göre kiri daha çok belli edebileceği için belirli aralıklarla yıkanmalı ya da elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. Oldukça farklı renk ve desen gamında kullanıcıların beğenisine sunulan koruyucu halı örtüsü, mobilyaların renkleri ile uyumlu olacak bir şekilde seçildiği takdirde evinize çok farklı ve modern bir görünüm kazandırabilir. Püskülü bulunan halı modellerinde kullanıma uygun olmayan bu kılıflar, püsküllü halıları kullanan ve beğenen kullanıcılar için pek de kullanışlı değildir. 

Püskülleri kapatan yapısı sebebiyle halının görünümünü tamamen değiştirir. Yolluklara ve küçük ya da büyük halılara uyumlu olacak bir şekilde her türlü boyut seçeneği ile oldukça geniş bir ürün gamına sahip olarak üretilir. Eğer etnik ve geleneksel motifli halıları tercih ediyorsanız, düz modelli koruyucu kılıflar halınızı tamamen örteceğinden dolayı sizin için kullanışlı olmaz, bu gibi bir durumda kullanacağınız koruyucu halı örtünüzü de geleneksel motifler ile tasarlanmış olarak tercih ederseniz, halınızı yine aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.