Yaz sıcaklarının başlaması ile birlikte evde durmak istemeyebilirsiniz. Genel olarak bahçe, yaz ayları için oldukça uygun mekanlardan bir tanesidir. Özellikle bahçeyi farklı şekillerde dekore edebilir ve farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Bu noktada dekorasyon ürünleri oldukça etkili olsa da bahçenizi çiçek ve bitkilerle dekore etmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde hem zaman geçirebilir hem de ortamı daha yaşanabilir bir hale getirebilirsiniz. 

Özellikle işe veya okula gitmiyorsanız tüm gününüzü bu ortamda geçirmeniz mümkündür. Ev oldukça sıcak olabildiği için bahçede vakit geçirmek oldukça mantıklıdır. Bu noktada düzenli bir şekilde bahçenizdeki çiçek ve bitkilerle ilgilenmeniz gerekir. Bu bakımdan vaktinizin büyük bölümünü bu alanda geçirmeniz mümkündür. Bahçenizde kullandığınız su da oldukça fazla olabilir. Bunun için tasarruflu bir şekilde su kullanma yöntemlerine başvurabilirsiniz. 

Su tasarrufu sadece ev ekonomisine katkı sağlamak için değil dünya için de büyük bir önem taşır. Su kaynaklarının gün geçtikçe daha da azaldığı düşünülecek olursa elinizi taşın altına koymanız gerekir. Pek çok farklı şekilde su tasarrufu yapabileceğiniz için kolaylıkla bu yöntemlerden bir tanesini uygulayabilirsiniz. 

Bahçeniz küçük bir alan olsa da su tasarrufu yapmanız çevreyi korumak için bir adım olabilir. Sadece benim su tasarrufu yapmamla ne değişir diye düşünmek yerine bir yerden başlamanız son derece önemlidir. Bu şekilde gelecek nesillere daha yaşanabilir bir ortam bırakabilirsiniz. Bu noktada kendi çocuklarınızı da düşünerek bir adım atabilirsiniz. 

Etkili Su Tasarrufu Yöntemleri 

Su tasarrufu yöntemleri arasında pek çok farklı seçenek bulunur. Bu bakımdan kendiniz için en uygun yöntemle başlayabilirsiniz. Bu noktada ilk yöntemler arasında doğru bitki seçimi yer alır. Bahçenizde su tasarrufu yapmanız için en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle su ihtiyacı düşük olan bitkiler yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz.

Bahçenize ilk defa bitki alacaksanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu noktada kaktüs satın almak oldukça mantıklıdır. Görünüş olarak da son derece etkileyici kaktüs seçenekleri mevcuttur. Dilerseniz oldukça büyük boyutta olan seçeneklere yönelebilirsiniz. 

Bahçenizin duvar diplerine bu kaktüsleri dikebilir ve komşularınızla aranızda bir çit oluşturmasına imkan verebilirsiniz. Bu şekilde tüm yaz rahatça bahçenizde vakit geçirebilirsiniz. Bununla birlikte sarı kantaron da susuzluğa dayanıklı bitkiler arasında yer alır. Pek fazla suya ihtiyaç duymamakla birlikte, son derece hoş bir görüntüye sahiptir. Sarı çiçekleri ile tüm bahçenizde yaz ruhunu yaşayabilirsiniz. Lavanta da susuzluğa dayanıklı bitkiler arasında yer alır.

Mor çiçekleri ile sizi büyüyebilecek bir potansiyele sahip olmakla birlikte, son derece hoş bir kokuya sahiptir. Bahçenin dilediğiniz alanına dikebilir ve bu hoş koku eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla keyifli anlar geçirmek için oldukça güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Özellikle bahçenizde doğal bir çit görüntüsü elde etmek isterseniz alev çalısı tercih edebilirsiniz. 

Genel olarak yeşil yapraklı bir bitki olmakla birlikte, dönemsel olarak kırmızıya dönük bir renge sahiptir. Bu bakımdan farklı renk seçeneklerine sahip çiçek ve bitkilerle rengarenk bir bahçe oluşturabilirsiniz. Etkili su tasarrufu yöntemlerinden bir diğeri ise damlama sulama sistemidir. Damlama sulama sistemi, bitkilerin dip kısımlarına yerleştirilmekle birlikte, bitkilerin doğrudan köklerine suyun gitmesine imkan verir. 

Özellikle damla damla suyun akışını sağladığı için az miktarda su harcanmasına olanak sunar. Bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu su miktarını vererek kolaylıkla tasarruf etmenize imkan verir. Bu şekilde normal şartlarda kullandığınız su miktarından oldukça azını kullanabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte bahçenizde çim varsa bu alanları düşük seviyeye indirmeyi deneyebilirsiniz. Genel itibarıyla çim, yaz aylarında oldukça fazla su tüketmesi ile bilinir. Bu bakımdan çim alanlarını azaltabilir, bunun yerine daha az su isteyen bitkiler dikebilirsiniz. 

Bahçe Sulama İpuçları Nelerdir?

Bahçe sulama ipuçları oldukça fazla olmakla birlikte, bir tanesini dahi yapmanız sizi avantajlı konuma getirebilir. Öncelikle bahçe düzenlemesini iyi yapmanız gerekir. Bu noktada yerel iklim koşullarını ön plana alarak başlayabilirsiniz. Bu bakımdan yaşadığınız ortam son derece önemlidir. 

Nemli bir iklimde yaşıyorsanız oldukça avantajlı olabilirsiniz. Genel itibarıyla nemli iklimlerde bitkilerin su ihtiyacı daha az olabilir. Bununla birlikte toprak yapısı da oldukça önemlidir. Özellikle bahçenizde kumlu bir toprak yapısı varsa, bitkileriniz daha fazla suya ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz halinde tasarruf etmeniz mümkündür. Sonraki süreçte bahçe sulama yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu noktada su tasarruflu bahçe aksesuarları satın almayı deneyebilirsiniz. 

Örneğin su tasarruflu bahçe hortumu başlıkları kullanmakla başlayabilirsiniz. Küçük bir adım gibi görünse de oldukça etkilidir. Bununla birlikte yağmur suyu toplama sistemleri de oldukça etkili yöntemler arasında yer alır. Bu şekilde devir daim eden bir su sistemine sahip olabilir ve ekstradan su kullanma ihtiyacı duymazsınız. Aynı zamanda doğru sulama saatlerine de dikkat edebilirsiniz. 

Doğru sulama saatine dikkat etmeniz halinde bitkilerinizin verimli bir şekilde su almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle akşam serinliğinde veya sabahın ilk ışıkları ile sulama yaparak suyun daha az buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. İmkanınız varsa yüzey örtücülerden faydalanabilirsiniz. 

Yüzey örtücüler toprağın tüm yüzeyini kaplar. Bu sayede buharlaşma azalmakla birlikte, nemin korunması sağlanır. Peki, nedir bu yüzey örtücüler diye düşünebilirsiniz. Yüzey örtücüler olarak taş, öğütülmüş kabuk ve çakıl gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu şekilde su tasarrufu edebileceğiniz gibi bahçenizin oldukça modern bir görüntüye sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

Temmuz Ayı için Su Tasarrufu Yöntemleri 

Temmuz ayı yaz sıcaklarının oldukça fazla olduğu aylardan bir tanesidir. Bu bakımdan bitkileriniz kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle bakımı iyi yapılmayan bitkilerin kuruması mümkündür. Böyle bir problemle karşı karşıya kalmamak için temmuz ayı için su yönetimi seçeneklerine başvurabilirsiniz. 

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunur. Bunlardan bir tanesi düzenli ve etkili bir şekilde budama yapmaktır. Düzgün bir şekilde budama işlemini yapmanız halinde, bitkileriniz daha az su gereksinimi duyar. Budama işlemi ile bitkilerinizin hastalıklı ve kurumuş dallarından kurtulabilir ve bitkinin o bölümlere daha az enerji sarf etmesini sağlayabilirsiniz. 

Genel itibarıyla kurumuş dallar zararlı gibi görünmese de bazı olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu bakımdan budama işlemine önem vermeniz önerilir. Bu konu hakkında pek fikriniz yoksa bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte gri su geri dönüşüm yöntemini kullanabilirsiniz. Gri su geri dönüşüm yöntemini ilk defa duymuş olabilirsiniz. Fakat son derece etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür. Gri su geri dönüşüm sistemi, evde kullandığınız suyun geri dönüştürülmesinden gelir.

Duş ve lavaboda kullanılan suyun arıtılarak kullanılması anlamına geldiğini söylemek mümkündür. Bu sistemi kurmanız halinde evinizde kullandığınız suyu bahçede kullanabilir ve avantajlı bir konuma geçebilirsiniz. Bu şekilde hem ev ekonomisine katkı sağlayabilir hem de çevreyi koruyabilirsiniz. Bununla birlikte bütçe dostu yöntemlere de başvurabilirsiniz. Özellikle damlama saksı sulama aparatı son derece ekonomik olması ile ön plana çıkar. 

Damlama yöntemine benzemekle birlikte küçük alanlar için oldukça uygundur. Bu bakımdan tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Tüm bu bilgilerin ışığında bahçenizi sulamak için bir ürün satın almak isterseniz, Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.