Havaların ısınması ile birlikte ev ortamında durmak oldukça zor bir hal alabilir. Genel itibarıyla balkon veya teras alanlarında oturmak tercih edilir. Tüm yazı geçireceğiniz bir ortam olduğu için bu alanı daha yaşanabilir bir hale getirmeye çalışabilirsiniz. Bu noktada dekorasyon ürünleri oldukça büyük bir rol oynar. Dekorasyon ürünleri ile son derece sevimli bir ortam yaratabilirsiniz.

Özellikle balkon veya terasta sadece oturma alanlarınız varsa o ortamı oldukça farklı bir şekilde dekore edebilirsiniz. Dilerseniz aydınlatmalar ile oldukça sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Bu noktada seçeceğiniz aydınlatma son derece önemlidir. Pek çok farklı aydınlatma seçeneği bulunduğu için seçim yapma noktada zorlanmanız dahi mümkündür. Bununla birlikte hangi renk ışık türünü seçeceğiniz de oldukça önemlidir. 

Bazı ışıkların gözünüzü yorması mümkündür. Bu bakımdan daha loş bir ortam oluşturmanız önerilir. Özellikle sarı ışıklarla bunu yapabilirsiniz. Dilerseniz oturduğunuz alanın üst kısmına ışıkları yerleştirebilir dilerseniz de oturduğunuz yerin biraz uzağına yerleştirebilirsiniz. Bu noktada bazı ek dekorasyon ürün eklemesi yapabilirsiniz. 

Ayaklı askılık benzeri dekorasyon ürünlerini satın alarak ışıkları onun üzerine yerleştirebilirsiniz. Ayaklı olduğu için dilediğiniz her alanda değerlendirebilir ve ortamın havasını anında değiştirebilirsiniz. Bu bakımdan son derece işlevsel olması ile ön plana çıkar. 

Bahçe ve teras atmosferini anında değiştirmek isterseniz öncelikle aydınlatmaları değiştirmek ile başlayabilirsiniz. Aydınlatmaları değiştirmeniz halinde ortamın havasını oldukça farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Dilerseniz üçlü deniz kabuğu tablo gibi farklı dekorasyon ürünleri ile ortamı renklendirebilirsiniz. 

Bahçe ve Teras Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe ve terası aydınlatırken nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermeniz gerekir. Bu noktada aydınlık mı yoksa loş mu bir ortam istediğinizi belirlemelisiniz. Genel itibarıyla bu ortamlarda loş ışıklar tercih edilir. Fakat tüm alanı aydınlatmak isterseniz, beyaz ışık seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Özellikle loş ışıkları tercih ediyorsanız, kablo şeklinde olan seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bir kablo üzerinde birden fazla minik ampulün bulunduğu bu ürünler, son derece loş bir ortam oluşturur. Pek çok farklı şekilde karşınıza çıkabileceği için dilediğiniz tasarım yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz. 

Özellikle silikonlu şerit LED seçeneklerinin tercih edilirliği yüksektir. Dilerseniz renkli seçeneklerine yönelebilirsiniz. Mavi ve kırmızı gibi renk seçenekleri olmakla birlikte, ortama farklı bir ambiyans katmak için birebirdir. Genel itibarıyla 5 m ölçülerine sahip olduklarını söylemek mümkündür. Kullanmak istediğiniz alan oldukça büyükse birkaç tane satın alabilir ve o şekilde kullanabilirsiniz. 

Kendinden yapışkanlı ürün seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Bu şekilde dilediğiniz her alana kolaylıkla yapıştırabilirsiniz. Böylece ekstra bir aparata ihtiyacınız kalmaz. Aynı zamanda birden fazla renk seçeneğini satın alarak da farklı bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle mavi, kırmızı, sarı gibi renk tonlarını satın alarak bir arada kullanabilir ve ortamın renginin oldukça farklı olmasını sağlayabilirsiniz. 

Bununla birlikte açık hava aydınlatması seçenekleri arasında projektör aydınlatma da yer alır. Genel itibarıyla kare bir tasarıma sahip olmakla birlikte, pek çok farklı şekilde karşınıza çıkabilir. Bu noktada nasıl çalıştığı ile ilgili farklılıklar söz konusudur. Özellikle bahçe veya terasınızda bir enerji kaynağı varsa kablolu olan seçeneklerine yönelebilirsiniz. 

Pilli veya güneş enerjili seçenekleri de mevcuttur. Tüm alanı aydınlatmak isterseniz pilli veya güneş enerjili olan seçenekleri tercih etmeniz daha mantıklıdır. Bu şekilde bulunduğunuz alanda ağaç veya direk benzeri yerler varsa orada konumlandırabilirsiniz. Tepede bir alanda bulunduğu için kolaylıkla tüm ortamı aydınlatabilir. 

Dilerseniz birden fazla olacak şekilde yerleştirebilir ve tüm alanın iyi bir şekilde aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Genel itibarıyla bu ürünlerin ampulleri son derece güçlüdür. Bu sayede bulunduğunuz ortamın her alanını görebileceğiniz şekilde aydınlatabilirsiniz. 

Bahçe ve Teras Aydınlatması Fikirleri 

Bahçe ve teras için farklı aydınlatma seçenekleri önerilir. Genel itibarıyla bahçe daha geniş bir alana sahip olduğu için iyi bir ışıklandırma seçeneğine ihtiyaç duyulur. Fakat teras için böyle bir durum söz konusu değildir. Terasınız için daha küçük ve az ışık yayan seçeneklere yönelebilirsiniz. Özellikle terasta şerit halindeki aydınlatmaları kullanmak daha mantıklıdır. 

Loş bir ışık vermesi itibarıyla oldukça hoş bir ortam yaratmanıza imkan verir. Dilediğiniz renk seçeneğini tercih edebileceğiniz için ortam rengine kendiniz karar verebilirsiniz. Bununla birlikte tüm yazı terasta geçirenlerden iseniz enerji tasarruflu ampulleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde ev ekonomisine katkı sağlamanız mümkündür. Spotlar da terasta kullanmak için birebirdir. 

Bu noktada terası ne şekilde kullandığınız önemlidir. Özellikle kitap okumak veya kafa dinlemek için terasta bulunuyorsanız ledler oldukça mantıklıdır. Fakat arkadaşlarınızla vakit geçirmek, oyunlar oynamak için kullanıyorsanız spotları tercih etmeniz daha mantıklı olur. Oldukça güçlü ve geniş bir alana yayılan ışık elde etmenizi sağlayan spot ışıklar, son derece kullanışlıdır. 

Farklı bir dekorasyon yapmak isterseniz saksı aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Son derece şık bir görüntüye sahip olan bu ürünleri dilediğiniz her noktaya asabilir ve ortamı aydınlatabilirsiniz. Özellikle farklı dekorasyon ürünleri ekleyerek terasınızı yaz bahçesine çevirebilirsiniz. Bu noktada dekoratif sarmaşık gibi yapay çiçek çeşitleriyle son derece hoş bir görüntü oluşturabilir. 

Genel itibarıyla 180 cm boyutunda oldukları için bir adet almanız yeterli olmayabilir. Bu bakımdan birkaç tane satın alarak terasınızın bir duvarını sarmaşık ile kaplayabilirsiniz. Terasın birkaç noktasına saksı aydınlatmalar ekleyebilir ve diğer kısımlarında şerit ledlerden yardım alabilirsiniz. Özellikle sarmaşıkların arasına şerit led ışıkları eklemeniz halinde oldukça loş bir ortam elde edebilirsiniz. 

Bahçe ve Teras için Yaz Gece Dekorasyonu Fikirleri 

Gündüz işe veya okula gittikten sonra akşamları güzel bir şekilde dinlenmek isteyebilirsiniz. Yaz aylarında akşamları evde oturmak pek iç açıcı gelmeyebilir. Bu bakımdan balkon, bahçe ve teras gibi alanlarda bulunmak isteyebilirsiniz. Tüm yazı geçirebileceğiniz bu alanları dekore etmeniz halinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkündür. 

Dekore edilmiş alanlarda bulunmak duygu durumunuzu oldukça olumlu bir hale getirir. Dilerseniz kendinizi daha huzurlu hissedebileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Bu noktada dekorasyon ürünlerinin payı oldukça büyüktür. Özellikle sahil kenarlarını hatırlatabilecek dekorasyon ürünleri ile dekore etmeyi deneyebilirsiniz. 

İş ve okul temposu içerisinde her yıl tatil yapma imkanınız olmayabilir. Bu bakımdan bahçe ve teras dekorasyonları ile bu ortamı elde etmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada birbirinden farklı dekorasyon ürünleri bulmanız mümkündür. Özellikle deniz çapası tasarımına sahip olan dekorasyon ürünleri bu noktada oldukça başarılıdır.

Dilerseniz bir tablosunu dilerseniz de biblosunu satın alabilirsiniz. Aynı zamanda bahçe mobilyalarını da yaz ruhunu hissedebileceğiniz ürünlerle dekore edebilirsiniz. Yastık kırlent kılıfları bu dekorasyon ürünlerinden bir tanesidir. Birbirinden farklı kırlent kılıfları ile bahçe mobilyalarınızı bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. 

Limon ve deniz yıldızı motiflerinde bulunan seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Loş aydınlatmalar ile birlikte son derece hoş bir ortam elde edebilirsiniz. Bununla birlikte yaz gece dekorasyonu olarak sarkıt lambaları da kullanabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda popüler hale gelen hasır tasarımlara sahip olan ürünlere yönelebilirsiniz. 

Bu şekilde oldukça aydınlık bir ortam elde edebileceğiniz için arkadaşlarınız veya ailenizle oyunlar oynayabilir ve keyifli anlar geçirebilirsiniz. Tüm bu ürünlere bakmak ve alışveriş yapmak isterseniz, Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.