Herkes yaşadığı ortamı renklendirmek, güzelleştirmek ve daha canlı bir hale getirmek ister. Baharın gelişi ile de evlerini, balkonlarını, yaşam alanlarını renklendirmek isteyenler; evde kolaylıkla bakılabilen ve ruhunuza huzur verecek bazı çiçek modelleri arayışına girer. 

Evin içinde kirli havadan kaçınmak ve bulunduğunuz ortama farklı bir renk katmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz birçok saksı bitkisi mevcuttur. Bu ürünlerin bakımını yaparken, saksılara yerleştirirken kendi başınıza ya da ailenizle de oldukça keyifli zaman geçirip, eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda da bir canlıya bakım yapma keyfini çıkarabilirsiniz. 

Rengarenk ve farklı boyutlardaki yaprakları ile evinize neşe katan, gördükçe içinizi açan ve size huzur veren birçok farklı saksı ürünü vardır. İstediğiniz gibi süsleyebileceğiniz, dekore edip evin istediğiniz alanına yerleştirebileceğiniz farklı desenlerdeki saksılar da çiçeklere uyumlu olarak seçilebilir ve bir bütün oluşturulabilir. 

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde balkon imkanı bulunan birçok kişi, vaktinin çoğunu balkonlarda geçirir. Bu nedenle de günün büyük bir kısmını geçirdiği ortamı güzelleştirmek ve renklendirmek ister. Bu nedenle, bahar mevsiminin de gelişini müjdeleyen farklı ürünler ile balkonları süsleyebilir ve evinizi renklendirebilirsiniz. 

Oldukça farklı boyutlarda üretilen saksı modelleri ile, rengarenk bahar havasını evinize, balkonunuza kolaylıkla taşıyabilirsiniz. İster en küçük saksılara küçük kaktüsler ya da menekşeler ister özel askı aparatı ile balkonlar için özel olarak üretilen büyük saksılarla daha renkli bitkiler isterseniz de en büyük saksı modelleri ile oturma odalarınız için büyük yapraklı bitki modelleri ekin, evinizi renklendirip, ortamın havasını temizleyebilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Evlerinize Baharı Getirin 

Evlerinize taşımak istediğiniz bahar havasını yansıtmak için birbirinden renkli olan çiçeklerin bakımı da oldukça büyük bir önem taşır. Bahçeli bir eviniz varsa, bahçenize dilediğiniz renk ve modeldeki tohumları ya da fideleri ekebilir ve kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. 

Bahçeniz yoksa; terasta, balkonda ya da odalarınızda çiçek yetiştirmek için doğru saksı seçimi, ortam için en uygun çiçek ya da bitki seçimi, toprak seçimi ve vereceğiniz su miktarı da büyük bir öneme sahiptir. Toprak ile uğraşmak, tek başınıza ya da ailecek yapabileceğiniz keyifli bir aktivitedir. Stresinizi azaltır ve verimli vakit geçirmenizi de sağlar. Peki evlerde hangi çiçekler yetiştirilebilir, birlikte bakalım.

 • Begonya: Saksıda kolay bir şekilde yetiştirilebilme özelliğine sahip olan begonya, rengarenk yapısı ile bahar havasını evlerinize taşır.
 • Lale: Rengarenk ve asil yapısı ile görenlerin dönüp bir daha baktığı lale modellerini soğan köklü yapısına sahip olması sebebiyle kolaylıkla dikebilirsiniz. Bahçede ve saksıda yetişmeye uygun ürünlerdir.
 • Menekşe: Evlerde en çok karşılaşılan çiçeklerden olan menekşeler, rengarenk yapıları, göz alıcı yaprakları ve kolay yetiştirilebilir olması ile ön plana çıkar. Tek bir yapraktan bile elde edebileceğiniz menekşeler, gün ışığını sevmesi ile ön plana çıkar. 
 • Orkide: Beyaz, pembe, sarı, mor gibi renk modellerine sahip olan orkideler evlerde kolaylıkla yetişebilir. 

Evlerinize yeni bir hava katacak çiçek modellerinden bazılarına değindiğimiz bu yazımızda, elbette ki bitkilerden de bahsetmesek olmaz. Bahçecilik, insana huzur veren ve rahatlatan bir aktivitedir. Çiçek dikimi, bakımı uğraş isteyen ancak bir o kadar da keyifli bir aktivitedir. Baharın gelmesi ve sıcak havaların kendini göstermesi ile, ekimler başlar ve evler, balkonlar, sokaklar rengarenk bir hale gelir. 

Evleri Renklendiren En iyi Bitkiler

Evlerde bitki yetiştirmek herkesin severek yaptığı bir aktivitedir. Yemyeşil ve büyüklü küçüklü yaprakları ile bitkiler herkese huzur verir ve bulunduğu ortamın havasını temizler. Evlerde yetiştirilmeye en uygun bitkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Salon Sarmaşığı: Bulunduğu ortama yapışan ve tırmanan bir yapıya sahip olan sarmaşık, evin her alanında yetişmeye uygundur. Tavandan asıp sarkıtabileceğiniz ya da duvara yerleştirebileceğiniz bu bitki ile evleriniz yemyeşil bir hale gelebilir. Havayı temizleme özelliğine sahip olması ile ön plana çıkar. 
 • Deve Tabanı: İlginç yaprak şekli ile ön plana çıkan deve tabanı, odanın havasını temizleyen ve yarı gölge halindeki ortamlarda yetişmeye uygun olan bir bitki olarak karşınıza çıkar.
 • Kauçuk Ağacı: Büyük ve gösterişli yapraklara sahip olan bu ürün, güneşe doğru büyür. Bu nedenle de zaman zaman saksı yönünü değiştirmeniz gerekir. 
 • Salon Palmiyesi: Az ışık alan ortamlara bile uyumlu olan bu model ile evlerinize farklı bir hava katabilirsiniz. 
 • Aşk Merdiveni: Bir diğer adı da eğrelti otudur. Çiçek açmayan bitkilerdendir. Yemyeşil, küçük ve sık yaprakları ile ön plana çıkar. 
 • Bonsai: Uzak doğu bölgesinden buralara kadar gelmiş olan bonsai, küçük ve ağaç şeklindeki yapısı ile evlerinize çok farklı bir hava katar. Kolaylıkla yetiştirilebilir. Bir çiçek sepetine ya da saksıya ekilerek yetiştirilebilir. 
 • Guzmanya: Yemyeşil yaprakları ve en üst noktasında açan kırmızı, turuncu ya da pembe renkli çiçekleri ile ön plana çıkan guzmanya fazla su istemeyen bir yapıya sahiptir. Güneş ışığına direkt maruz kalmayan ortamlarda kolaylıkla bakılabilir. 

Evlerinizde bitki yetiştirmek sadece evinizi renklendirmekle kalmaz aynı zamanda sizin üzerinizde olumlu psikolojik etkiler bırakır. Bakımı ile ilgilendiğiniz bitki ya da çiçeğiniz size huzur verir ve sizi rahatlatır.

Hangi Çiçek ve Bitkiler Ev Ortamına Uygundur? 

Evlerde bitkilerin olması, yemyeşil bir ortam ve harika bir iç huzur sağlar. Bunun yanında bazı bitkilerin de bulunduğu ortamın havasını temizleme özelliği bulunur. Bu sayede evlerinizde gönül rahatlığı ile farklı bitkiler, çiçekler yetiştirebilirsiniz. Çiçekçilik, uğraş ve sabır isteyen bir hobidir.

Rengarenk çiçekleri ile evinize yüksek enerji katacak bitkilerden bazıları şunlardır:

 • Kurdele Çiçeği: Açık renkli yapraklarının ince uzun yapısı bulunduğu ortama farklı bir hava katar. Aynı zamanda çok su istemez ve bakımı kolaydır. 
 • Paşa Kılıcı: Işık alan ve çok sıcak olmayan bir ortama uygundur. Tüm gece oksijen salınımı yaparak bulunduğu ortamın havasını temizler. 
 • Kasımpatı: Rengarenk yaprakları ve göze hitap eden şekli ile kasımpatılar balkonlara çok yakışır. 
 • Kaktüs: Farklı boyutlara sahip olan kaktüs modelleri bulunduğu ortamdaki radyasyonu temizleme özelliği ile ön plana çıkar. Aynı zamanda çok su istemez ve her ortamda kolaylıkla yetişebilir. 
 • Şeflera: Sarı, beyaz ve yeşil renkli yaprakları ile evinize renk katar. Rüzgar sevmeyen modelleri ile bakımı kolay çeşitlerden biri olarak ön plana çıkar. 
 • Barış Çiçeği: Yelken çiçeği olarak da adlandırılan bu model, yemyeşil yaprakları ve beyaz çiçeği ile göze hitap eder. 
 • Kraton: Işık almayan ortamlarda bile kolaylıkla yetişebilir. 


Tüm bu seçeneklerle evinizi kolaylıkla renklendirebilir ve yaşam alanlarınızı göze hitap eden bir alan haline getirebilirsiniz. Günümüz teknolojisi ile evlerinizde ya da balkonlarda, teraslarda hatta bahçelerde tercih edebileceğiniz farklı modellere Evidea üzerinden ulaşabilirsiniz. Online e-ticaret fırsatları ile ulaşabileceğiniz birbirinden renkli çiçek ve yemyeşil bitkilerle yaşam alanlarınıza hareket katabilir, dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.