Aydınlatma evlerin temel dekoratif unsurlarından birisi olarak değerlendirilir. Odaların daha ferah ve estetik görünmesine yardımcı olan bir faktör niteliğindedir. Işıklandırma sisteminin vazgeçilmez işlevsel özellikleri de bulunur. Güneşin batmasıyla birlikte giden doğal aydınlatmanın eksikliğini kapatır. Ev içinde yapmak istediğiniz tüm işleri rahatlıkla halletmenizi mümkün kılar. Evlerin ışıklandırma sisteminin işlevsel özellikleri, gündüz sürelerinin kısaldığı kış aylarında kendini daha çok belli eder. Güneş daha geç doğmaya ve daha erken batmaya başladıkça ışıklandırma sistemlerine olan bağımlılık artar. 

Ev yaşamı için bu kadar önemli olan ışıklandırmanın özenle seçilmesi gerekir. Ev dekorasyonuna uyması ve kullanım süreci beklentilerini karşılaması, ışıklandırmadan istenen iki temel unsurdur. Bunun yanı sıra bütçe dostu olması ve az enerji harcaması da ışıklandırmadan beklenir. Aydınlatmada tasarruf sağlamak, bütçenizdeki büyük bir yükün ortadan kalkmasını sağlar. Sizler için hazırladığımız yazımızda az enerji harcayan ve tasarruf sağlayan ışıklandırma sistemleri hakkında bilgi verdik. 

Aydınlatma Tasarruf Yapmak için Ne Yapmalıyız?

Enerji tasarrufu için evinizde büyük değişiklikler yapmanız gerekmez. Birkaç temel değişimle, dikkat çekici sonuçlar elde edebilirsiniz. Aydınlatma tasarrufu yapmak için ne yapmalıyız sorusunun birkaç yanıtını şu şekilde sıralayabilir: 

  • İlk olarak gerekmedikçe ışıklandırma sistemini kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Enerji tasarrufu denince akla ilk gelen bu öneri, çoğu kişi tarafından uygulanmaz. Özellikle antre, koridor gibi alanların ışıklarını gece, gündüz açık tutmak sıklıkla yapılan bir hatadır. Güneş ışığı varken doğal aydınlatmadan yararlanmak, tasarruf için atabileceğiniz ilk ve en önemli adımlar arasındadır. 
  • Ampul seçimi, aydınlatma tasarrufunun temelini oluşturan faktörlerden bir diğeridir. Doğru ve verimli bir ampul seçimi ile büyük bir tasarruf edebilirsiniz. Standart ampul tiplerini, LED seçenekleriyle değiştirebilirsiniz. LED ampuller arasında %70 oranlarına kadar çıkan tasarruf imkanları vardır. Bu ışıklandırma seçeneği ilk çıktığında standart ampullere oranla daha pahalı bir seçenekti. Uzun vadede daha tasarruflu bir seçenek olsa da alış fiyatı yüksek olduğu için tercih edilmiyordu. Ancak günümüzde neredeyse standart ampul fiyatlarına düştükleri için evinizdeki ışıklandırmaya LED eklemek oldukça kolaydır. 
  • Işığı kendisi kapatma alışkanlığını henüz edinmemiş veya boyu yetişmeyen küçük çocuklarınız olabilir. Böyle bir durumda çocukların odasına akıllı aydınlatma sistemi ekleyebilirsiniz. Hareket sensörlü sistemi, sadece hava karardıktan sonra çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece çocuklar odaya girdiğinde yanacak ve çıktığında sönecek otomatik bir ampul elde edebilirisiniz. 
  • Akıllı ev aydınlatması seçeneklerini farklı odalarda da kullanabilirsiniz. İlk bakışta pahalı bir seçenek olan bu sistem, uzun vadeli tasarruf kazandırır. Özellikle ışık parlaklığını ayarlama imkanı, bu tasarrufu sağlayan temel nedendir. Televizyonda bir şeyler izlemek, salonda oturmak ve müzik dinlemek gibi sakin aktivitelerde çok fazla ışık miktarına ihtiyaç duyulmaz. Ancak standart bir ışıklandırma sisteminin tek bir parlaklık ayarı olduğundan tam gücüyle çalıştırılması gerekir. Akıllı sistemlerin parlaklık ayarından faydalanarak yayılan ışık miktarını değiştirebilirsiniz. Böylece az ışık miktarının yeterli olduğu anlarda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 
  • Çok ampullu avizeler kullanmaktan kaçınmak, uygun fiyatlı enerji harcaması için bir diğer yoldur. Birkaç tane ampul girişine sahip avizeler, geniş alanların ışıklandırılmasında kullanılır. Özellikle salon ve oturma odası gibi alanlar için ideal özellik gösterir. Ancak ışığı kontrol etmenizi sağlayan düğme ya tüm ampulleri yakmanız ya da hepsini kapatmanız için tasarlanmıştır. Böyle bir durumda, loş ışığın yeterli olacağı anlardan faydalanamazsınız. Sürekli olarak maksimum derecede enerji harcaması ile karşılaşırsınız. Bu durumdan kaçınmak için tek ampullu avizeleri tercih edebilirsiniz. Salonun büyüklüğüne göre ek bir ışıklandırmaya ihtiyaç duyuyorsanız lambader gibi parçalar ekleyebilirsiniz. Tam bir ışıklandırmaya ihtiyaç duyduğunuzda hem lambaderi hem de avizeyi yakabilirsiniz. Loş ışığın yeterli olduğu anlarda sadece birini tercih edebilirsiniz. 

En Tasarruflu Aydınlatma Aracı Nedir?

Uzun ömürlü kullanımı, az enerji harcaması ve çevre dostu olması gibi birçok özelliği nedeniyle, LED ampuller tercih edilir. En tasarruflu aydınlatma araçları denince akla ilk gelen seçenekler arasında bulunur. Bu aydınlatma tipinin tasarruf sağlama nedeni, Watt başına ışık miktarı olarak adlandırılan değerinden kaynaklanır. Standart bir ampulde bu değer oldukça düşüktür. LED ampullerde yüksek olan ışık miktarı sayesinde az bir enerji harcamasıyla dikkat çekici ışıklandırmalar elde edilir. Işığın yumuşak şekilde yayılmasını sağlayan tasarımı, göz yormayan aydınlatma kazandırır. 

Elektrik ihtiyacı olmadan aydınlatma sağlayan mumlar, tasarruflu seçeneklerden bir diğeridir. Mumların kitap okumak gibi işler için yeterli bir aydınlatma sunması oldukça zordur. Bu nedenle popüler olarak tercih edilen yöntemlerden birisi değildir. Günümüzde elektrik teknolojisinin geldiği nokta mumların aydınlatma araçları olarak kullanımını geride bırakmıştır. Ancak elektrik harcamasından tasarruf etmek ve özel bir atmosfer elde etmek istediğiniz günlerde tercih edebileceğiniz bir yöntem niteliğindedir. Dizi, film izlerken loş bir ışık elde etmek için birkaç tane mum yakabilirsiniz. Bu tasarruflu aydınlatma seçeneği, romantik ve sakin bir atmosfere ulaşmanızı sağlar. 

LED Ampul Kaç Watt Olmalı?

LED, az enerji harcayan ve uzun ömürlü olan aydınlatma lambası seçenekleridir. Bu ampul seçeneği ile beraber gelen faydalardan yararlanmak isteyenlerin aklına, kaç watt olmalı sorusu gelir. Watt, ampullerin aydınlatma gücünü ifade eden bir terimdir. Watt gücü arttıkça ampulun etrafa yaydığı ışık miktarı yükseleceğinden daha geniş odalarda kullanımı mümkün olur. Watt değerinin artması ile birlikte ampulun elektrik harcama miktarı da yükselir. Bu nedenle oda ışıklandırması için yeterli Watt değerinin özenle seçilmesi gerekir. Böylece elektrikten tasarruf etmeye ve bütçe dostu aydınlatmanın keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz. 

LED ampul eklemeyi düşündüğünüz odanın ortalama metrekaresini biliyorsanız ideal Watt değerine kolayca ulaşabilirsiniz. Odaların her bir metrekaresini aydınlatmak için yaklaşık 100 lümen ışığa ihtiyaç duyulur. Ampulde tercih ettiğiniz markaya göre değişmekle birlikte 800 lümen ışık ortalama 13 watt LED ampule karşılık gelir. Bu sayılarla hesap yapacak olursak 24 m2’lik bir oda için 40 wattlık LED ampul ideal olur. 

Aydınlatma Niçin Tasarruf Etmeliyiz? 

Bu kadar çok tavsiye ve yöntemden sonra, aydınlatma niçin tasarruf etmeliyiz konusu merak edilir. 

  • Tasarruflu aydınlatma seçimi, bütçe dostu bir yaklaşımdır. Elektrik harcamanızın düşmesine ve ödemeniz gereken faturanın azalmasına yardımcı olur. 
  • Elektrik harcama miktarının kontrol altına alınması, doğa dostu bir yaklaşım niteliğindedir. Işıklandırma sisteminden maksimum verimi alacağınız düzende, elektrik tüketiminizi azaltmış olursunuz. Tüketici yapının azalmasını ve genel enerji kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılmasını sağlar. 
  • Aydınlatmada enerji tasarrufu yapılması, ışık kirliliğinin azalmasına yardımcı olur. Günümüzde şehir içinden yıldızları görmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bunun nedeni şehirlerdeki gereksiz ışıklandırmanın gökyüzünde kirlilik yaratmasıdır. Kendi evinizdeki ışıklandırmayı düzelterek ışık kirliliğinin azalmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Aydınlatmada enerji tasarrufu sağlamak adına yaptığınız değişikler, çocukların da bu alışkanlıkları edinmesini sağlar. Yetişkinlerden doğru aydınlatma ve elektrik tasarrufunu gören çocuklar, büyüdüklerinde bu alışkanlıkları kendi yaşamlarında uygular. Bu döngüyü devam ettirmek, küresel ısınma, gereksiz elektrik harcamasına bağlı enerji tüketimi ve ışık kirliliği gibi temel sorunların çözülmesi yönünde bir adım niteliğindedir. 
  • Kısacası aydınlatmada tasarruf yapmak, elektrik faturasının düşmesi gibi basit faydalardan ışık kirliliğini engellemek gibi büyük adımlara kadar birçok unsuru beraberinde getirir.