Aydınlatma, teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni bir noktaya taşınan sistemlerdir. Akıllı aydınlatma bu teknolojinin ulaştığı son noktalar arasında yer alır. Evlerden sokaklara, yaşamın her alanında akıllı sistemlere yer verilir. Aydınlatmanın modern ve tasarruflu bir yöntemi olan seçenek, istediğiniz her ortamda kullanılabilir. 

Akıllı aydınlatma çözümleri kendi içerisinde farklı kategorilere ve teknolojiden faydalanma kapsamlarına sahiptir. Bazı sistemlerde sadece birkaç ampulün teknoloji yardımıyla kontrolü mümkünken diğer seçeneklerde tüm yaşam alanlarının aydınlatılması, masa lambaları ve dekoratif ışıklar telefondan ayarlanabilir. Yeni nesil bu çözümlerden istediğiniz seviyede yararlanma özgürlüğü, herkesin aradığı düzeni bulmasını kolaylaştırır. Yaşam alanlarınızda yer vermek istediğiniz ölçüde akıllı aydınlatmalar kurmayı mümkün kılar. Yazımızın kalanını inceleyerek hem evlerin içinde hem de dışında yer verilen farklı teknolojik düzenler hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nedir?

Akıllı aydınlatma sistemleri, cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar gibi teknolojik cihazlar yardımıyla kontrol sağlayan çözümlerdir. Bu çağdaş sistemler, önceden hazırlanmış yazılımları sayesinde hareket veya zaman sensörlü olarak çalışabilir. Bu otomatiğe bağlama imkanı, manuel olarak fazla çaba harcamanıza gerek kalmadan ihtiyaç duyduğunuz ışıklandırmaya ulaşma imkanı yaratır. Yaşamı daha konforlu hale getiren kontrol imkanı, ışıklandırmanın her bir detayının değiştirilmesinde kullanılabilir. 

Ampuller, akıllı aydınlatma sistemlerinin temel birimlerini oluşturur. Klasik ampul tasarımlarından çok farklı özellikler sunacak şekilde ayarlanır. Teknolojinin yenilikleri sayesinde tasarlanmış bu ampul seçeneklerinde farklı renklerde ışıklar ayarlama imkanı vardır. Normalde aldığınız bir ampulde tek renk bulunur ve bu rengin değiştirilmesi için tüm ampulun yerine yenisinin takılması gerekir. Akıllı sisteme geçiş yaptığınızda tek bir tuşla renk değişimi imkanı olur. 3- 4 temel renk seçeneğinin yanı sıra ara tonlara da ayarlanabilen tasarımlar bulabilirsiniz. Yeni nesil ışıklandırma çözümlerini kullanırken sarı, beyaz, mavi gibi birkaç rengin yeterli olduğunu düşünüyorsanız buna uygun olarak tasarlanmış ampulleri takmanız önerilir. Işıklandırmada çok daha çeşitli renkler arıyorsanız ve renk değişimleri ile birbirinden farklı ambiyanslar yaratmayı planlıyorsanız geniş bir seçenek skalası sunan ampuller takmanız gerekir. 

Akıllı aydınlatma çözümlerinin sunduğu imkanlar arasında ışığın parlaklığının ayarlanması da yer alır. Şimdiye kadar kullanılan geleneksel ışıklandırma sistemlerinde sadece açma ve kapama tuşları bulunur. Telefon yardımıyla ayarlayabileceğiniz akıllı sistemlerde ışık yoğunluğunu değiştirme ve parlaklığı seçme olanağı sunulur. 

En İyi Aydınlatma Nasıl Sağlanır?

Yaşam alanlarının en iyi aydınlatması hem estetik olarak göze hitap eden hem de konforlu bir işlevsellik sağlayan şekilde olur. Akıllı aydınlatma çözümleri, bu iki faktörü aynı anda sunmayı başarır. Ev içerisinde popüler olarak kullanılan temel sistemlerin yanı sıra ek seçenekler de yer alır. Örneğin iç dizaynı güzelleştirmek amacıyla eklenmiş duvar dekorasyonu parçasına doğru vuracak bir ampul eklenebilir. Mutfak tezgahının çevresini saracak şekilde ışıklandırma eklenerek yemek hazırlama daha keyifli hale getirilebilir. Kitap okumayı sevdiğiniz köşeye ekstra bir ışıklandırma konarak hem göz konforunuzu sağlayabilir hem de sıcak bir ambiyans yaratabilirsiniz. Balkonlar, bahçeler, teraslar gibi açık alanlar da akıllı aydınlatma çözümleri ile yeni bir seviyeye çıkarılabilir. Kısacası en iyi aydınlatma seçenekleri teknolojinin kolaylıklarından yararlanırken yaşadığınız ortamı daha kişisel hale getirmenizi sağlayacak imkanlardır. 

Akıllı Sokak Lambası Nedir?

Evler, akıllı aydınlatma sistemlerinin sıklıkla kullanıldığı alanlar olsa da hayatın her parçasında bu sisteme yer verilir. Popülerliği giderek artan kullanım alanlarından birisi, akıllı sokak aydınlatma sistemi seçenekleridir. Hareket sensörü eklenmiş bu lambalar sadece ihtiyaç duyulduğu anda yanıyor. Birisi geçerken yanarak ideal miktarda ışık yolu aydınlatır. 

Yeni nesil akıllı sokak aydınlatma sistemlerinde hareket sensörüne ek olarak konulmuş birçok özellik bulunur. Bu özelliklerden birisi, kaç tane ampulün yandığı ve ne kadar miktarda ışığın etrafa yayıldığıdır. Güneş doğmak üzereyken ihtiyaç duyulan ışıkla, gecenin ortasındaki karanlıkta gerekli ışık miktarı aynı değildir. Sokak lambasının tek tip ayarda yanıp sönmesi gereksiz bir ışıklandırma niteliğindedir. Teknolojinin son yenilikleri ile eklenmiş bir özellik sayesinde dış ortamın ışık miktarı otomatik olarak algılanır. Böylece dış ışık miktarına göre gerekli miktarda aydınlatma, akıllı sokak lambaları ile sağlanır. Bu özelliği, gündüzleri de lambaların açık bırakılmasını mümkün kılar. Çevredeki parlak güneş ışığını algılayan sistem, aydınlatmaya gerek olmadığını fark eder. Gün içinde çok fazla yağmurun yağdığı veya sisin olduğu zamanlarda sokak aydınlatmasına ihtiyaç duyulabilir. Sürekli açık bırakılan akıllı sokak aydınlatma sistemi sayesinde bu durum algılanır ve yeterli miktarda ışıklandırma sağlanır. Tüm bu özellikleri akıllı sokak lambası kullanımının her geçen günle artmasında rol oynar. 

Akıllı Sokak Aydınlatmanın Faydaları Nelerdir?

  • Akıllı sokak lambası kullanılması, ışıklandırma sistemlerinde genel bir tasarruf sağlar. Kimsenin sokakta bulunmadığı bir anda boşu boşuna yanması engellenir. 
  • Bu sistemin kullanılması çevre dostu özellik gösterir. Şehirlerin en büyük problemlerinden birisi olan ışık kirliliğine bir çözüm niteliğindedir. Gökyüzüne yayılan ışık miktarının kontrol altına alınmasını sağlar. 
  • Elektrik tüketimini azaltması da çevre dostu yaklaşıma katkıda bulunur. Akıllı sokak aydınlatmasına geçilmesi ile birlikte yüzde ellinin üzerinde elektrik tasarrufu sağlandığını belirten bölgeler vardır. 
  • Yağmurlu ve sisli günlerde gerekli anlarda yanarak sokaklarda güvenlik sağlar. Hem yayaların hem de sürücülerin bu hava koşullarında konforlu şekilde ilerlemesini mümkün kılar. 

Akıllı Aydınlatma Hangi Odalarda Kullanılır?

Akıllı ev aydınlatması kullanmaya başlamak isterseniz aklınıza bu sistemi hangi odalara kurmanız gerektiği gelebilir. Bu yeni nesil ışıklandırma seçeneklerine evinizde istediğiniz her köşede kullanabilirsiniz. Evlerine baştan aşağı akıllı aydınlatma sistemleriyle donatan bireylerin yanı sıra sadece birkaç alanda bu teknolojiye yer veren kişiler de bulunur. Eğer bu yeni düzenin size uyup uymayacağından emin değilseniz sadece bir odanıza kurarak deneyebilirsiniz. Böylece tüm evde akıllı aydınlatma sistemi kullanmaya başlamadan önce yaşam tarzınıza uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

Başlangıç için oturma odası veya salonda bu sistemi kurabilirsiniz. Gün içinde en çok kullanılan odalar olan bu alanlar, akıllı aydınlatmayı sevip sevmediğinize karar vermenize yardımcı olur. Koridorlar da sistemlerin kurulmaya başlanması için harika bir seçenek niteliğindedir. Odaların birbirine bağlantısını sağlayan alanların ışıklarını kolayca kontrol edebilirsiniz. Telefonunuzdan ayarlama kolaylığı sayesinde siz daha eve girmeden bile ışıklandırmayı sağlayabilirsiniz. Kapatmayı unuttuğunuz bir koridor ışığını, ayağa kalkmanıza gerek kalmadan kapatabilirsiniz. Başlangıç olarak yatak odalarında akıllı aydınlatma kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Özellikle uykuya dalma ve uyanma ile ilgili problemler yaşıyorsanız bu ışıklandırma değişikliği size yardımcı olabilir. Uyumadan önceki iki saatte yatak odanızın yumuşak ve loş bir ışıkla dolmasını sağlayabilirsiniz. Bu değişiklik, uykuya daha hızlı şekilde dalmanızı sağlayacak ve genel uyku kalitenizi yükseltecektir. Uyanmadan  yarım saat kadar önce yavaşça artacak şekilde ışıkları ayarlayabilirsiniz. Güneş ışığını andıran parlak bir ışığın yatak odasını aydınlatması, kolayca uyanmanızı sağlayacaktır. Kalktığınızda kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. 

Tek bir odada veya evin belirli bir alanında denediğiniz ışıklandırma düzenini beğenirseniz bu yenilikçi sistemi tüm yaşam alanında uygulayabilirsiniz. Evinizin farklı odalarında akıllı aydınlatma çözümleri kullanarak beraber gelen tüm kolaylığın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.