Konforlu bir gece uykusu için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kendinize uygun yastık seçmektir. Yatış pozisyonunuza göre ihtiyacınız olan yastığı seçmek için birkaç dakikanızı ayırın ve benzersiz uyku ihtiyaçlarınıza göre size en uygun yastığın hangisi olduğuna karar vermek için rehberimize göz atın!

Uyku pozisyonunuza göre sizin için en uygun yastık hangisi?

Doğru yastık başınızı, boynunuzu ve omurganızı aynı hizada tutmalı, omurganızın doğal eğriliğini desteklemelidir. Aynı hizada olan baş, boyun ve omurga boyun ağrıları oluşmasının önüne geçer ve uyurken tüm vücudunuzda oluşabilecek baskıyı azaltır.
Yan yatarak uyuyorsanız:
Yan uyku pozisyonunda vücut ağırlığınızın çoğunu omuzlarınız taşır. Sert bir yastık omuzlarınız üzerindeki baskıyı azaltarak daha konforlu uyumanızı sağlar.
• Daha dolgun ve sıkı malzemeye sahip yastıklar başınızın yastığa gömülmesini engeller ve omuzlarınız üzerindeki baskıyı azaltarak boyun tutulması yaşamanızı engeller.
• Orta yüksekliğe sahip yastık boynunuzu ve omurganızı aynı hizada tutarak boynunuzda oluşabilecek baskıların önüne geçer.

Sırtüstü uyuyorsanız:
Sırtüstü uyku pozisyonunda orta sertlikte bir yastık başınızı ileri itmeden yeterli desteği sağlamaya yardımcı olacaktır. Elyaf ve yün yastıklar çok yumuşak olmayan kabarık bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle sırtüstü uyuyanlar için iyi bir seçenektir.
• Orta sert bir yastık başınız ve boynunuzu hizalar, yastığın uyku esnasında formunu korumasını sağlar ve düzleşmesini engeller.
• Yastığınız çok yüksekse başınız yukarıda kalır, alçaksa başınız düz bir zeminde gibi hissedebilirsiniz ve her iki durumda da boyun ağrısı kaçınılmazdır.

Yüzüstü uyuyorsanız:
Yüzüstü uyuyanlar için en iyi yastık türleri yumuşak yastıklardır. Fazla yüksekliği olmayan yumuşaktan orta ölçeğe kadar olan yastıklar yüzüstü uyku için idealdir. Böylece boyun ve omurganızın geriye doğru bükülme riski azalır.
• Yastık ne kadar sert olursa başınızın geriye doğru itilme ihtimali artar. Boyun ağrılarına sebebiyet vermemesi için baş ve boyun bölgenizi nötr pozisyonda tutacak yumuşak bir yastık seçmelisiniz.
• Yumuşak yastıklar sizin yastığa şekil vermenize en çok olanak sağlayan yastıklardır. Uyku esnasında sıkıştırarak ihtiyaç duyduğunuz yüksekliği kolayca sağlayabilirsiniz.

Doğru yastığı seçtiğinizden nasıl emin olursunuz?
Rahat bir uyku için en önemli şeyin sağlıklı duruşu korumak olduğunu unutmayın! Başınız, boynunuz ve omurganızın aynı hizada olmasını sağlayan bir yastık sizin için idealdir.

Yastık ne sıklıkla değiştirilmeli?
Yastığınızdan en iyi şekilde faydalanmak için en az iki yılda bir değiştirmeniz önerilir. Yastığınızın formunda oluşan ufak bir deformasyon bile boyu ağrılarına sebebiyet verebilir. Yastığınızda renk değişimi belirtileri nem ve terden kaynaklanır ve optimum hijyen için yastığınızı değiştirmeniz tavsiye edilir. Daha uzun ömürlü ve hijyenik kullanım için yastık alezi kullanabilirsiniz.

Yeni yastık ne zaman ideal şeklini alır?
Yastığı ilk aldığınızda beklediğinizden daha sert olduğunu görebilirsiniz. Birkaç gün sonra yastık daha yumuşak hale gelir ve yatış pozisyonunuza uyum sağlar.

Yastık nasıl yıkanır?
Yastığın yıkanıp yıkanamayacağı iç dolgu malzemesine bağlıdır. Elyaf, kuş tüyü gibi yumuşak yastıklar makinede hafif bir programda yıkanabilir. Ancak sünger gibi daha sert dolgu malzemesine sahip yastıkların yıkanmaması tavsiye edilir. Doğru yıkama talimatı için yastığınızda bulunan etiketi kontrol edebilirsiniz.

Yastık temizliği için püf noktaları
• Yastığınızın yıkama esnasında topaklanmaması için makinenizin yeterli genişliğe sahip olduğundan emin olun.
• Her seferinde bir yastık yıkayın.
• Sıvı deterjan kullanın ve fazla deterjan kullanmamaya dikkat edin.
• Yastığınız makinede kurutmaya uygunsa makineye ayrıca bir veya iki adet tenis topu koyarak yastığınızın kabarık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ortopedik ve visko yastıksilikon yastık ve diğer tüm yastık seçeneklerini Evidea mağazalarından veya buradan inceleyebilirsiniz!