Hava sıcaklıkları düşmeye başlayınca gözlerimiz de battaniyeleri aramaya başlar. Sıcacık battaniyeler de kışı rahat geçirmemizi sağlar. Tabi ki battaniyelerin de çeşitleri var. Bu yazımızda size asla vazgeçemeyeceğiniz ve severek kullanacağınız bazı battaniyelerden örnekler vereceğiz.

Pamuk battaniyeler

Battaniye deyince her ne kadar akla yünlü ve uzun tüylü modeller gelse de pamuklu battaniyeler de vazgeçilmezler arasında. Daha hafif ve temizliği kolay olan pamuklu battaniyeler hafifliği ile kışın bile yaz havasını hissettirir. Yıkaması, kurutması kolay olan ve çok yer kaplamadığı için kullanmadığınızda dolaplarınızda yer kaplamaması açısından da iyi fikir.  

Yün battaniyeler

Yün battaniyeler son derece ısıtıcıdır. Zaten battaniye denildiğinde de akla ilk olarak yün battaniyeler gelir. Ayrıca bilindiği gibi yün sağlık açısından da son derece faydalıdır. Çünkü vücut sıcaklığını kontrol etme özelliği vardır. Genelde yün battaniyeler kuzu, kaşmir, angora gibi yünlerden imal edilir. Yün battaniyelerin bakımı temizliği tabi ki diğer malzemelerle üretilen battaniyelere göre daha zordur ve bu battaniyeler daha pahalıdır ancak uzun süre kullanılabilmesi ve sağlıklı olması tercih sebebidir.

Polar battaniyeler

Polar battaniyeler hafif oluşu ve kullanım kolaylığı nedeniyle en çok tercih edilen battaniyeler arasında. Özellikle çocuk ve genç odalarında değişik renk ve desenleriyle oldukça kullanışlı ve rahat olan bu battaniyeler aynı zamanda televizyon izlerken diz battaniyesi olarak da kullanılabilir. Her zaman elinizin altında olan, günlük kullanımı son derece rahat olan polar battaniyeleri pek çok yerden satın alabilirsiniz.

Vizon battaniye

Akrilik iplik ile üretilen vizon battaniyeler hem yumuşaktır hem de sıcak tutar. Vizon battaniyelerde akrilik yumuşaklık ve sıcaklığı sağlarken yüzde 15 civarında da polyester kullanılabilir. Vizon battaniyeler kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Yıkaması da kolaydır. Genelde bu özelliklerinden dolayı tercih sebebidir.