Kırlentler, ev içerisinde genellikle salonlarda yer alan bir dekorasyon ürünüdür. Koltuk yastığı olarak da tanımlanabilen kırlentler tekli koltuk ve kanepelere şıklık kazandırmak için kullanılır. Kırlentler hem dekoratif hem de işlevsel amaçla tercih edilebilir. Koltukta oturulan süre boyunca sırt ve boyun desteği sunan kırlentler, farklı boyutlar ve kılıf seçenekleri üzerinden ev dekorasyonunda yenilik isteyen kişilere sunulur. Genellikle kare ya da dikdörtgen formda tasarlanan koltuk yastıkları, çeşitli kumaş türlerine sahip kılıfları ile size geniş bir dekorasyon alanı yaratır. Farklı kırlent kılıfı modellerini bir araya getirerek koltuk üzerinde dilerseniz tek renkli, dilerseniz de rengarenk bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Salonunuzda birkaç parça ile büyük bir değişim mi yaratmak istiyorsunuz? Hem konforu hem de estetiği bir araya getiren bir dekor parçası mı arıyorsunuz? Öyleyse geniş yelpazede model seçenekleri bulunan kırlentler tam size göre! Farklı kırlent modellerini bir araya getirerek salonunuza kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Gelin, kırlent dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna ve kırlent kombinlerine yer verdiğimiz yazımızı birlikte inceleyelim.

Kırlent Kumaşı Nasıl Olmalı?

Kırlentler, işlevselliği ve estetiği bir araya getiren dekorasyon ürünlerinden biridir. Kılıflarının birçok kumaş türü, renk ve desen üzerinden tasarlanması, kişilerin zevklerini kırlent dekorasyonlarına yansıtmalarına yardımcı olur. Kırlent kumaşı seçimini yaz ve kış sezonu olmak üzere iki farklı mevsime yönelik yaparak uzun süreli bir konfor elde edebilirsiniz. Yaz sezonuna girerken kırlent kılıflarınızı terletmeyen ve hafif yapılı kumaş türleri ile değiştirebilir, kış sezonunda ise yün işlemeli ve peluş gibi ortama sıcak bir hava katan kumaşa sahip kılıfları kullanabilirsiniz.

Mevsime uygun olmayan kumaşlar, oturum konforunu olumsuz yönde etkiler. Salon ve oturma odalarının ailelerin birlikte en çok vakit geçirdiği alan olması göz önünde bulundurulduğunda, su geçirmez ya da leke tutmayan kılıflar ise temizlik konusunda kolaylık sağlar. Kılıfın iç kısmında yer alan etiket üzerinden yıkama talimatlarını inceleyebilir, bu talimatlar doğrultusunda kılıf temizliği yaparak kırlentinizin ilk günkü görünümünü uzun süreler boyunca koruyabilirsiniz. Desenli, çok dokulu ya da işlemeli kırlent kılıflarının deforme olmaması için elde yıkanması önerilir.

Kırlent Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Salonuna ya da oturma alanlarına yeni bir dokunuş kazandırmak isteyen kişilerin kırlent seçimi ve dekorasyonu konusunda akıllarında birçok soru işareti oluşur. Yeni bir kırlent satın alırken, ilk olarak koltuk adedine ve koltuk boyutlarına dikkat etmeniz gerekir. Tekli koltuk ve berjerler için tek bir kırlent seçiminde bulunmak yeterlidir. İkili ya da üçlü koltuklarda 2,4 ve 6 gibi iki köşeye de eşit miktarda yerleştirmek üzere farklı kırlentleri tercih edebilirsiniz. Kırlent modellerini incelerken seçimlerinizi dilerseniz takım halinde satılan modellerden yana, dilerseniz de özgün bir kombin yaratmak amacıyla farklı modelleri bir araya getirmekten yana kullanabilirsiniz. 

Kırlentlerin ev dekorasyonuna büyük bir etki yarattığı herkes tarafından bilinen bir konudur. Takım halinde satılan kırlentler, kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Örneğin bir takım tamamen aynı boyut ve renklerden oluşan bir kombin sunarken, bazı takımlar ise farklı boyutlardaki kırlentlerde tek renk ve deseni bir araya getirir. Yılbaşı gibi kendine ait bir teması bulunan özel günlerde kırlentlerinizde bu güne yönelik tasarlanan dekoratif kırlent kılıfları kullanabilirsiniz.

Estetik ve Kullanışlı: Kırlent

Kırlentler 30×50, 40×40, 50×50 ve 55×55 gibi farklı boyutlar içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Bu tür dekorasyon ürünlerinde yuvarlak formlu tasarımlara da rastlamak mümkündür. Kırlent seçiminde beğendiğiniz modele karar vermeden önce kanepenizin genişliğini baz almanız gerekir. Yalnızca bir çift kırlent ile kanepenizde minimal bir dekor oluşturabilir, kanepenizi daha konforlu bir hale getirmek adına dört ya da daha fazla sayıda kırlent kullanabilirsiniz. Farklı boyutlarda kırlente sahipseniz, yastıkları koltuk köşesinde büyükten küçüğe sıralayarak düzenli bir görünüm yaratabilirsiniz.

Salon ya da oturma odanızın içerisinde yer alan mobilya ve dekorasyon eşyaların formları da, kırlent kılıfı seçiminde önemli bir rol oynar. Örneğin mobilyalarınızın ayak kısmında, koltuk fitillerinde, mobilya köşelerinde ve dekoratif eşyalarda altın renk detaylar yer alıyorsa bu detayı ön plana çıkarmak amacıyla altın renkli kılıfa sahip olan kırlentleri tercih edebilirsiniz. Kırlentler yalnızca dekoratif bir amaca hizmet etmez. Sevdiklerinizle birlikte yapacağınız film gecelerinde ya da kendinizle baş başa kaldığınız bir vakitte kendinizi kırlentlerin yumuşak dolgulu yapısına bırakabilirsiniz.

Kırlent Kombin Fikirleri

Kırlent kombinleri kişilerin zevkleri ve sahip oldukları salon dekorasyonları göz önünde bulundurularak oluşturulur. Dilerseniz tek bir rengin farklı tonlarını kullanabilir, dilerseniz renk ve desenleri karıştırarak dinamik bir tarz yaratabilirsiniz. Her ne kadar kanepeniz oldukça büyük olsa da, kırlent adedinde altıyı geçmemekte fayda vardır. Kırlentleri koltuk ölçülerini aşacak şekilde dekore etmek, salonunuzda kalabalık bir görünüme sebep olabilir.

Sade tasarımlı koltuklarda desenli, payetli, peluş ve kadife gibi dokulu kumaş yapısına sahip kırlentlere yer vererek salonunuza gösterişli bir hava kazandırabilirsiniz. Desenli koltuklar için ise tek renkli sade kırlentler daha uygun bir seçenektir. Kumaş yapısının yanı sıra, renk uyumuna da dikkat etmeniz gerekir. Uyumu yakalamak adına mavi, mint yeşili ve mor gibi soğuk tonlu koltuklarda bu renklerin farklı tonlarına yer verebilirsiniz. Bordo ve hardal gibi sıcak tonlu koltuklarda ise sıcak ton yelpazesinde yer alan renkleri kullanabilirsiniz.