Eğer eviniz geniş, ferah ve olağan ölçülerin üzerinde ise evinizin dekorasyonu kafanızı karıştırmasın. Sizin için hazırladığımız dekorasyon önerileri ile ilham olmaya geldik.

Hepimizin isteğidir herhalde geniş odaları, balkonu hatta balkonları olan, ferah, aydınlık bir evde yaşamak. Bazen öyle dekorasyon hataları ile bu geniş odalar olduklarından daha küçük görünebilir ki nereden kaynaklandığını anlamayabilirsiniz. İşte bu hataları önlemek, ortadan kaldırmak için vereceğimiz önerilerle evinizi bir kıyaslayın istedik.

Perde seçimi

Perdeler evlerin çerçevesi gibi düşünülebilir. Geniş odaları ve geniş pencereleri olan bir eviniz varsa şanslısınız! Çünkü o evi istediğiniz türde perde ile süsleyebilirsiniz. Dikey perdeler, tül perdeler, renkli fonları istediğiniz gibi kullanmak mümkün. Ama her şeyde olduğu gibi burada da sınıra dikkat etmek lazım. Mesela koyu renk odanızı olduğundan daha küçük gösterecektir. Ya da iki pencere arasını boydan boya perde ile kapatmak odanızı küçültebilir, dikkat edin.

Halı seçimi

Evde halı kullanmayı tercih ediyorsanız ve odanız genişse harika! Fakat burada da halıyı odanın neredeyse tüm tabanına yaymaya kalkarsanız odanız hayli küçülecektir. Bunun yerine daha modern tarzda, mümkünse odaya oranlayarak ve her yeri kapatmayan halıları tercih edin. Böylece halının dışında kalan zeminin büyük olması evinizi de ortaya koyacaktır.

Yemek Odası

Eğer yeteri kadar odanız varsa ve isterseniz bir odayı yemek odasına dönüştürmek hoş olabilir. Ya da salonunuz yeteri kadar büyükse bir bölümünü yemek alanı için ayırabilirsiniz. Yalnız burada yemek alanının büyüklüğü kadar yemek masasının büyüklüğü de önemli. Size tavsiyemiz odanızın büyüklüğüne kanıp gereğinden büyük ve hantal masalar edinmemeniz. Evin her köşesinde olduğu gibi burada da minimal mobilyalar zarifliği hissettirecektir.

Yatak Odaları

Yatak odalarının büyük olması uykuya giderken ve güne başlarken ferahlığı tam olarak hissetmenize katkı sağlayacaktır. Eğer yeteri kadar geniş bir yatak odanız varsa odaya salıncak bile kurabilirsiniz. Hatta bu odanın olduğundan daha küçük görünmesi kaygısı olmayacağından oldukça koyu renkle hatta siyah mobilyalarla dekore etmek iyi bir seçim olabilir. Bunun yanında odayı sadece uyumak için kullanmak istemezseniz kendinize küçük bir oturum alanı kurabilirsiniz burada. Mini koltuklar, dinlenme koltuğu, sallanan sandalye gibi seçeneklerden biri ile burada da ufak da olsa bir yaşam alanı kurabilirsiniz. Bu alanları farklı aydınlatma sistemleri ile birbirinden ayırabilir böylece fark yaratabilirsiniz. Yatak odalarında duvar rengi olarak toprak tonu boyalar tercih etmenizi öneririz.

Banyolar

Geniş banyolar demek büyük duşa kabinler, küvetler dolayısıyla da keyif anlamına gelebilir. Bu şansa sahipseniz banyoda olabildiğince az eşya ve aksesuar kullanarak evinizde bir spa merkezi etkisi yaratabilirsiniz. Banyoda genellikle krem renk tercih edilen mobilyalar ile temizlik malzemesi, havlu, kişisel bakım ürünlerini düzenleyip ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanında burada da istediğiniz renk fayans ve mobilya kullanma şansınız olacaktır. Ama uzun vadede banyonun kapalı ve genellikle ışık ile aydınlanma şansının olması sebebiyle koyu renkleri çok abartmadan kullanmanızı öneririz.

Mutfak

Geniş bir mutfak, o mutfakta yemek yapacak kişiler için oldukça önemli olsa gerek. Bu durumda mutfakta adeta dans eder gibi yemek yapma şansınız hatta mutfağı yemek konusu dışında bir yaşam alanı olarak kullanma şansınız olabilir. Uzun bar sandalyeleri ve yüksek masalar ile kendinize mini bir kitap okuma alanı yaratabilirsiniz. Kakaolu kekiniz pişerken ve fırından kokusu yükselirken klasik bir Türk romanını oracıkta okumak hangimize iyi gelmez ki…