Yaşam alanlarımızı tamamlayan en önemli unsurlardan biri de tablolardır. Evimizin duvarlarını süsleyen tabloları salonda, yatak odasında hatta mutfak ve banyoda da bile kullanabiliriz.

Tablo seçimi yapılırken pek çok noktanın da göz önünde bulundurulması gerekir. Ev dekorasyonundaki renkler, mekanın büyüklüğü gibi bazı konuların dikkate alınması önemlidir.

Yaşam alanınızdaki renkler

Tablo veya tablolarınızı asacağınız yaşam alanınızda kullandığınız renkler tablo seçiminizi de etkiler. Bazen benzer renkleri kullanmakla bir uyum yakalayabileceğiniz gibi bazen de zıt renkler ile farklı bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. Diyelim ki salonunuzda kahverengi, siyah, gri gibi koyu renkler hakim, bu durumda tablolarınızı daha açık renklerde seçerek kontrast meydana getirebilirsiniz. Tablonuzun çerçevesi de yine genel dekorasyondaki renklerle uyumlu olmalıdır.

Asacağınız yere dikkat

Tablo seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka konu da tablonun boyutunun asılacağı yere uyumlu olup olmadığıdır. Eğer antreniz için bir tablo seçiyorsanız çok büyük olmamalıdır. Ancak salonunuz için bir tablo düşünüyorsanız daha büyük ebattaki tablolara bakabilirsiniz. Aynı şekilde evinizin yatak odası ve diğer odaları için de odanın metrekaresi ile tablonuzun boyutunun uyumlu olması gerekir.

Tabloların asılması sırasında da bazı önerilere kulak vermenizde fayda var. Tablonuzun altında bulunan eşya ile uyumlu olmasına dikkat etmeli, asacağınız yüksekliği de buna göre ayarlamalısınız. Diyelim ki kanepenizin üzerine tablo asmak istiyorsunuz böyle bir durumda tablonuzu ortalamalı, kanepe ile arasında yaklaşık 20 cm’lik mesafe bırakmalısınız. Tablonuzu konsol tarzı bir mobilyanın üzerine asmayı düşünüyorsanız konsolunuzun yüksekliğini de göz önünde bulundurarak yine yaklaşık 20-25 cm ara bırakmanızı öneririz. Tablonun tavana çok yakın asılması gözünüzü yoracağı gibi kötü bir görüntünün de ortaya çıkmasına neden olur. Aynı şekilde çok aşağıya asılan tablo da hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Yan yana asmak isterseniz

Birden fazla tabloyu yan yana asmayı planlıyorsanız simetrik veya asimetrik bir şekilde asabilirsiniz. Özellikle son yıllarda salonlarda sık sık göze çarpan ve hoş bir dekorasyon örneği oluşturan 3 parçalı tablolar bu şekilde yan yana ya da asimetrik olarak asılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta tabloları birbirine çok yakın ya da çok aşağıda asmamaktır. Birbirleriyle eşit oranda olmalarına özen göstermeniz gerekir. Ayrıca yamuk asmamak için su terazisinden yararlanabilirsiniz.

Çerçeve seçimi de önemli

Tablolarınızı sadece içerdiği resim olarak düşünmemelisiniz. Tablonuzun çerçevesi de çok önemlidir. Çerçevenizin tarzının da içindeki resimle uyum içinde olması gerekir. Ahşap, metal gibi pek çok seçenek arasından kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Resminiz küçük ise mutlaka ince çerçeve seçmeniz gerekmez.  Eni fazla olan çerçeve ile resminize derinlik katabilirsiniz. Yağlı boya ve baskı resimler de ise resim büyüdükçe çerçeve kalınlığını artırmanız gerekir. Çerçeve ile resmin uyumlu olmasına dikkat etmenizi gerekirse bu konuda uzmanlardan destek almanızı öneririz.