Rahatlatıcı, eğlenceli ve sakinleştirici bir tatil arayanların favori aktiviteleri arasında kamp yapmak yer alır. Açık havada yapılan bu unutulmaz deneyim hem kendi başınıza hem de sevdiklerinizle yapabileceğiniz en keyif veren etkinliklerden biridir. Kamptaki farklı koşullara hazırlıksız yakalanmamak ve keyifli anlarınızın kesintiye uğramaması için götürülmesi gereken birkaç eşya bulunur. Temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayan ve kamp sırasında konforu arttıran bu eşyalar geniş bir çeşitlilik gösterir. Kişisel tercihleriniz ve kamp sırasında yapmak istediğiniz aktiviteler, giderken yanınızda götürmeniz önerilen eşyaların çeşitlilik göstermesini sağlayabilir. Kampa giderken ne alınır sorusu için kapsamlı bir liste oluşturmak herhangi bir eşyayı unutma riskini azaltır. Peki kampa giderken alınacaklar listesine nereden başlanır? Bu listede hangi kategoriler yer alır? Kampa giderken götüreceğiniz eşyalarda size yol gösterecek bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kampa Ne Götürülür?

Kampa ne götürülür sorusuna cevap olarak hazırlanacak listede ana kategoriler belirlemek, eşyaları düzenlemeyi kolaylaştırır. Hem kampa giderken hem de kamp alanından ayrılırken bir şeyleri geride bırakma olasılığını düşürür. Listeye çadır ve çadır içerisine kullanılacak temel eşyalarla başlamak önerilir. Çadırda yere serilecek ek su geçirmez korumalar, uyku tulumları, yastık, battaniye benzeri tüm unsurlar bu kategoride değerlendirilir. Ardından kıyafetler kategorisine geçiş yapılabilir. Kampta geçireceğiniz gün sayısı, hava koşulları, sıcaklık gibi durumları göz önünde bulundurarak uygun kıyafetleri hazırlayabilirsiniz. 

Kampa götürülecekler listesine eklenecek kategorilerden bir diğeri mutfak malzemeleridir. Tabak, çatal, temel gıdalar, termos, matara, soğutucu, küçük ocaklar gibi birçok farklı eşya, mutfak malzemeleri listesine eklenebilir. Yemek için götürülecek olan malzemeler hem kişisel tercihlerinize hem de kamp yaparken geçireceğiniz süreye bağlıdır. Eğer bir veya iki gecelik kısa bir kamp süreci olacaksa önceden hazırladığınız yiyecekleri götürerek ocak taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Daha uzun bir kamp süreci planlıyorsanız ocak, mangal, mini soğutucu gibi eşyaları da götürmeniz gerekebilir. 

Kamp alanında pratik bir kullanım sağlayan mobilyalar, listeye eklenen kategoriler arasında yer alır. Sandalyeler, tabureler, masalar gibi kamp eşyaları, kamp aktivitelerini daha konforlu ve keyifli hale getirir. Bu unsurların sayısı, kamp yapacak gruba göre farklılık gösterir. Sandalye seçimleri sırasında kamp yapacak çocukların da göz önünde bulundurulması önerilir. Çocukların yaş grupları için ideal kamp sandalyelerinin tercih edilmesi, onların rahatlığının korunması için oldukça önemlidir. 

Kamp Sandalyesi Modelleri

Büyüklüğü, tasarımı, rengi gibi özellikleri farklılık gösteren kamp sandalye modelleri, listenin başında yer alan eşyalar arasındadır. Katlanır sandalye modelleri, günübirlik etkinliklerden haftalarca süren kamp maceralarına kadar her türlü durumda ihtiyaç duyulan parçalardır. Pratik şekilde açılıp kapanan tasarımları oldukça az yer kaplamasını sağlar. Kampa giderken yanımıza ne almalıyız sorusu sorulduğunda akla ilk gelen görüntülerden birisi, canlı renklere, içecek koyma bölmesine ve sırt desteğine sahip bu sandalyelerdir.

Kamp sandalyelerine alternatif olarak götürülen mobilyalar arasında tabureler yer alır. Kamp için özel olarak tasarlanan tabureler, metal bacaklar üzerinde yer alır ve kumaş kısmı açılır kapanır özellik gösterir. Kapatıldığında sandalyelere oranla çok daha az yer kaplayan tabureleri taşımak çok kolaydır. Tabureler, sandalyelerin ekstra ağırlığını istemeyen bireyler için ideal tercihtir. Daha az yer kaplaması, sırt çantalarının kenarlarına asılmasını mümkün kılar. Ayrıca kamp etkinliklerinin bir parçası olarak doğa yürüyüşleri planlayan bireylere tabureler önerilir. Böylece doğa yürüyüşü sırasında fazla yer kaplamayan ve oldukça hafif olan tabureler taşınabilir. Yeni kamp alanına varıldığında tabureler pratik şekilde açılarak kullanıma hazır hale getirilir. Uzun saatler boyunca oturma planlanmadığı sürece tabureler konforlu bir kullanım süreci sağlar. Kamp sırasında uzun süre oturmayı gerektiren aktiviteler yapmak isterseniz sırt destekli sandalye tasarımlarını tercih etmeniz önerilir. Uzun süreli oturmada bel ve sırt desteği olması, rahatsızlık ve olası ağrıların oluşumunu engeller. 

Kamp sandalyesi seçerken açık hava etkinliklerine katılacak birey sayısını da göz önünde bulundurmak gerekir. Kampa gidecek kişi sayısı kadar sandalye götürmek, sonrasında çıkabilecek sorunların önüne geçer. Herkesin ihtiyaç halinde oturabileceği konforlu bir alanı bulunur. 

Kamp Yemeklerini Kolaylaştıran Setler

Mutfak malzemeleri, kamp alanında sürekli olarak tüketilen ve yenisine ihtiyaç duyulan unsurlardan birisidir. Kamp malzemeleri arasına yeterli sayıda tabak, çatal, kaşık, bardak konulduğundan emin olmak zor bir göreve dönüşebilir. Özellikle kalabalık gruplar halinde yapılan açık hava etkinliklerinde bu daha da zorlaşır. Yemek yeme sürecinde ihtiyaç duyulan farklı parçaları içeren setler, hazırlanma sürecini pratik hale getirir. Ayrıca bir şeyleri unutma ve kamp alanında zor durumda kalma riskini de minimuma indirir. 

Tabaklar, çatallar, kaşıklar ve bardaklar, kamp alanları için hazırlanan setlerde yer alan parçalardır. Tabakları farklı bölmelere ayrılmış şekilde tasarlanan setleri tercih etmek önerilir. Tek bir tabak içerisinde birden fazla yemeği koymayı mümkün kılan bu tasarım, farklı yiyeceklerin birbirine karışmasını da engeller. Herkesin damak zevkine uygun bir yemek deneyimine ulaşmasını sağlar. Kamp alanında kolayca yıkanabilen, kir tutmayan ve hafif özellik gösteren plastik mutfak eşyalarının kullanılır. Diğer materyal alternatiflerine oranla, her açıdan kamp alanına daha uygun özellik gösterir. 

Mutfak eşyaları, yiyecekler, içecekler benzeri tüm unsurların pratik şekilde taşınması için piknik çantaları kullanılabilir. Piknik çantaları arasından seçim yaparken iki farklı özelliğin göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlardan birincisi, iç hacmidir. Götürmek istediğiniz yemek miktarı, kaç kişinin yiyeceği ve kaç gün sürecek bir etkinlik olduğunu hesaba katarak ihtiyaç duyulan hacme karar verilebilir. İkinci olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta çantanın termal özellikleridir. Kampa götürmek istediğiniz yiyecek ve içeceklere bağlı olarak soğutucu gücü bulunan çantalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Doğru çanta seçimi yaparak yiyeceklerinizi sağlıklı şekilde muhafaza edebilirsiniz.  

Temel Kamp Malzemeleri Listesi

Yukarıdaki temel kategorileri ve eşya önerilerini göz önünde bulundurarak kamp malzemeleri listesi hazırlamak mümkündür. Listeye eklenmesi önerilen ve oldukça değerli eşyalardan bir diğeri, fenerlerdir. Sabah gidip akşam dönülecek olan aktivitelerde fener götürülmesi o kadar önemli değildir. Ancak gecenin dışarıda geçirileceği etkinliklerde yeterli aydınlatmayı sağlayan fenerlerin götürülmesi gerekir. Fenerin kamp çantalarına eklenmesi hem konfor hem de güvenlik açısından önemli bir adımdır. Fenerin büyüklüğü, ışık gücü ve kaç tane getirilmesi gerektiği önceden belirlenmesi gereken konular arasındadır. 

Henüz bahsetmediğimiz ve temel malzemeler listesine eklemeniz önerilen parçalar arasında, ekstra telefon şarjları, powerbankler gibi unsurlar yer alır. Açık hava aktivitelerinde telefon sinyalinin bulunduğu bir bölgeye gidiliyorsa ek bataryalar götürülebilir. Priz erişiminin olmasının oldukça düşük bir ihtimal olduğu göz önünde bulundurularak powerbank desteğinden yararlanabilirsiniz. Böylece ihtiyaç halinde telefonlarınızı kullanabilir, dış dünyayla bağınız tamamen kopmadan açık hava aktivitesine devam edebilirsiniz. 

Sırt çantasıyla yapılan doğa yürüyüşlerini içeren kamplar, oldukça az miktarda eşya taşımayı gerektirir. Yürüyüş sırasında minimum derecede eşya taşımak yorulmadan ilerlemeyi mümkün kılar. Eğer kamp maceranız yürüyüş içermiyorsa istediğiniz büyüklükte ve sayıda kamp mobilyası götürmeniz mümkündür. Kamp alanına uygun açılır kapanır masalar, bu mobilyalardan birisidir. Masanın boyutları, kullanım amaçlarınıza göre seçilmesi gereken bir detaydır. Kamp masalarında oyunlar oynanabilir, yemekler yenebilir ve kaliteli zamanlar geçirilebilir. Bu ekstra malzemeyi kamp sürecine ve kişisel tercihlerinize göre listenize ekleyebilirsiniz.