Evlerin dış ortamla arasında bağ kuran balkonlar zaman geçirmek için oldukça sevilen alanlardır. Evinizde balkon varsa orda geçirdiğiniz zamanı güzelleştirmek için süslemeler ve çeşitli dekorasyonlar yapabilirsiniz. Balkon süsleme yaparken mevsimsel değişiklikleri göz önüne alarak konseptler oluşturabilirsiniz. Yaz ve kış aylarında farklı aksesuarlar kullanarak ortamı mevsimlere ve modunuza uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca özel günlere hitap eden parçalar tercih ederek her anı unutulmaz kılabilirsiniz. Yıl dönümü, doğum günü gibi kutlamalar için dilediğiniz gibi bir parti ortamı hazırlayabilir, aileniz ve sevdiklerinize kendilerini özel hissettirebilirsiniz.

Balkon Süslemesi Nasıl Yapılır?

Açık olarak kullanılan balkonlarda yapılan süslemeler apartman dairelerinde bahçe alanı oluşmasını sağlayabilir. İsterseniz balkon zeminine çim halı sererek yeşillik bir alan oluşturabilirsiniz. Zeminde minder kullanarak keyifli bir oturma alanı tasarlayabilirsiniz. Balkon duvarlarına çeşitli raflar monte etmek de sıklıkla tercih edilir. Birden fazla farklı boyda raf kullanımı da sıklıkla tercih edilir. Raflara çeşitli dekoratif ürünler koyarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 
Duvar süsleri, dekoratif biblolar gibi ilaveler ile ortamı şık bir hale getirebilirsiniz. Balkon süsleme malzemeleri arasında yapay çiçek çeşitleri de dikkat çeker. Balkonunuzu yeşil bir alana çevirmek için yapay çiçekleri kullanabilirsiniz. Sarmaşık gibi çeşitleri duvarda ya da balkon demirlerinde tercih edebilirsiniz.

Kapalı balkonlarda dekoratif olarak beğenilen birçok farklı ürün kullanılır. Zevkinize hitap eden süsleme malzemelerini bir arada kullanarak dikkat çekici bir alan oluşturabilirsiniz. Balkonlarda en çok tercih edilen süsleme ürünleri arasında led ışıklar yer alır. Aydınlık ortamlardan hoşlanıyorsanız ışık ilavelerini tercih edebilirsiniz. Fotoğraflı anı köşesi hazırlayarak etrafını aydınlatabilirsiniz. Renkli saksılara çiçek dikerek yeşil balkonlar oluşturabilirsiniz. Geniş bir balkona sahipseniz oturma grubu kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz koltukları renklendirmek ve daha konforlu hale getirmek için desenli yastık çeşitlerini kullanabilirsiniz. Balkon süsleme aksesuarları arasında yer alan biblo ve dekoratif eşyalar ise açık alanlarda olduğu gibi kapalı balkonlarda da beğenilerek kullanılır. Evin odaları ile benzer şekilde kullanışlı hale getirdiğiniz balkonunuzda keyifle oturabilirsiniz.

Farklı Konseptler ile Renklenen Balkonlar

Ev dekorasyonunda farklı dönemlerde çeşitli konseptler hazırlanabilir. Balkonlar evde yer alan diğer odalara kıyasla daha kolay konsept değişikliğine uygundur. Yılbaşı konseptine sahip balkon tasarımları en çok sevilenler arasında yer alır. Kırmızı rengin hakim olduğu aksesuarlar ile dizayn edilen balkonlar yeni yıl ruhunu yaşatır. Parlak süsleme malzemeleri ile hazırlanan ortamlar dikkatleri üzerine çeker. İsterseniz çam ağacı süslemesini balkonda hazırlayabilirsiniz. Küçük bir balkona sahipseniz mini ağaç ile süsleme yapabilirsiniz. Geniş balkonlarda ise büyük ağaçlar rahatlıkla tercih edilebilir. 

Mevsimsel farklılıklara uygun tasarımlar yapmak ise tercih edilen bir başka konsepttir. Sonbahar konsepti hazırlamak için kurutulmuş yapraklar kullanabilirsiniz. Kahve tonlarının hakim olduğu ortamlar hazırlayarak eylül ekim aylarını değerlendirebilirsiniz. 

Sonbahar mevsiminden kış aylarına geçince balkon dekorasyonunda ne gibi farklılıklar yapabilirim diye düşünebilirsiniz. Kış mevsimini temsil eden kar tanesi desenli aksesuarlar, kar küresi gibi ürünleri kullanarak küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Sonbahar konseptinde kullandığınız ürünleri saklayarak bir sonraki sene yeni bir dekorasyon yapma imkanı bulabilirsiniz. 

Balkon süsleme fikirleri arasında etnik desenlerin kullanılması da sıklıkla tercih edilir. Farklı desenlerin birleşimi ile bir araya gelen modeller açık alanlarda beğeni ile kullanılır. Püskül detaylı aksesuarlar kullanarak ortamı sıcak ve şık bir hale getirebilirsiniz. 

Balkonda Geçirilen Zamanı Güzelleştiren Süslemeler

Dekorasyonda aksesuar ve süsleme malzemeleri oldukça önemlidir. Yalnızca kapalı alanlarda değil açık ortamlarda da şık bir görüntü oluşturmak amacı ile çeşitli süslemeler yapılır. Balkon hem kapalı hem de açık olarak sayılan, evin bölümleri arasında yer alır. Evdeyken boş zamanlarınızda hava almak için ya da kahve keyfi yapmak için kullanabileceğiniz balkonu zevkinize göre dekore edebilirsiniz. Süsleme malzemeleri ile dekorasyon yapmak için tüyolar incelemek isterseniz doğru yerdesiniz. Öncelikle balkonda kullanacağınız malzemelerin renk tonlarına karar vermeyi tercih edebilirsiniz. Duvar ya da mobilya rengi ile uyumlu parçalar seçmek bütünlük sağlamanıza yardımcı olur. Bir başka dekorasyon önerisi ise aksesuar tarzına karar vermektir. Birbiri ile uyum yakalayan parçalar seçmek tercih edilir. Aydınlık alanlar oluşturmak için led ışık ilavesi yapabilirsiniz. Ev balkon dekorasyonu yaparken beğendiğiniz parçaları tercih ederek tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Balkonda Yemek Masası ile Uyumlu Dekorasyon Önerileri

Balkonların vazgeçilmez parçaları arasında masa ve sandalye grupları yer alır. Özellikle yaz akşamlarında ferah sofralar kurmayı seviyorsanız, balkonunuza uygun büyüklükte bir yemek masası kullanmayı tercih edebilirsiniz. Geniş balkonlarda 4 ya da 6 kişilik masalar kullanışlı olurken küçük balkonlarda minimal tasarımları değerlendirebilirsiniz. Yemek masasının bulunduğu balkonlarda ve çiçekler kadar tablolar, dekoratif duvar süsleri de ortamı keyifli hale getirmenize yardımcıdır. Ayrıca masa üzerinde kullanılan mum, vazo, kitap şeklinde kutu gibi objeler de ortamın havasını farklı hale getirir. Masa örtüsünden, dekoratif şamdan modellerine kadar çeşitli parçalar ile balkon dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Evinizin ayrılmaz parçalarından biri olan balkonda zevkinizi yansıtarak evinizin tamamına yayılan dekorasyon anlayışınızı sergileyebilirsiniz. Balkonda keyif yapmak, kahve içerek kitap okumak ya da bilgisayardan işlerinizi yürütmek gibi birçok aktivite yapabilirsiniz. Balkon süsleme modelleri ile canlanan alanları keyifle kullanabilirsiniz.