Sevgililer gününün kutlandığı tarih olan 14 Şubat yaklaşırken çoğu kişi sevgilisini mutlu edecek, ona kendini özel hissettirecek bir hediye arayışı içinde olur. Bu özel gün için birçok hediye seçeneği mevcuttur. Bu kadar çok seçeneğin olması da çoğu zaman sevgiliye romantik hediye olarak ne alınması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaratabilir. Sevgilinize hediye almak yerine kendi yaratıcılığınızı ve emeğinizi kullanarak hoş ve anlamlı hediyeler yapmanız da mümkündür. Herkeste bulunan bir eşya yerine sadece sevgilinize özel bir hediye hazırlayarak onu herkesten çok mutlu edebilirsiniz. Bu iş gözünüzü çok korkutmasın. Her yerde bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak pratik ve basit bir şekilde kendi hediyenizi yapabilirsiniz. Peki sevgililer günü için el becerinizi kullanarak ne gibi hediyeler hazırlayabilirsiniz? Sizin için derlediğimiz el yapımı romantik hediye fikirleri için yazımıza göz atabilirsiniz.  

Sevgililer Günü Kartları 

Sevgililer gününün vazgeçilmez hediyelerinden biri kartlardır. Birbirinden farklı renk, desen ve şekil seçeneği bulunan sevgililer günü kartları hem romantik hediye notları için hem de başlı başına bir hediye olarak en ideal seçeneklerden biri olabilir. Bu sevimli kartları çok basit malzemeler kullanarak evde kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikli ihtiyacınız kart olarak kullanabileceğiniz bir kağıttır. Renkli kraft kağıtlar sert yapısı ve dayanıklılığı ile bu iş için biçilmiş bir kaftantır. Renkli el işi kağıtları, minik kurutulmuş çiçekler, kuru yapraklar, kurdeleler, güpür şeritler ve hatta küçük düğmeler gibi aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyi kartınızı süslemek için kullanabilirsiniz. İyi bir yapıştırıcı ve bir adet makas ise el becerinizi ve yaratıcılığınızı konuşturmanız için gerekenler malzemelerdir. Nasıl bir tasarım yapacağınız ise tamamen hayal gücünüze kalmış durumdadır. İstediğiniz renkte seçtiğiniz kraft kağıdına el işi kağıtlarından kalp şeklinde kestiğiniz parçaları yapıştırabilir, kenarına da minik bir çiçek iliştirerek sade ama şık bir kart hazırlayabilirsiniz. Yine el işi kağıtlarından balonlar hazırlayıp kartınıza yapıştırabilir, balonların ucuna ince bir kurdeleyi bir köşesinden yapıştırıp kartınızda hareketli bir görünüm oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız kartı hoş bir zarfın içine koyup isterseniz aynı şekilde zarfı da süsleyebilirsiniz. Sevgililer günü kartınızı istediğiniz gibi hazırladıktan sonra üzerine sevginizi ifade eden kelimeleri yazmayı unutmayın  

Kalp Yastıklar

Kalp şekli sevgililer gününün en önemli sembolüdür. Balonlardan yastıklara, kutulardan pizzalara her şey 14 Şubata özel kalp şeklinde üretilir. Sevgililer günü için romantik hediye denince özellikle kalp şeklinde yastıklar öne çıkar. İsterseniz bulunması çok basit malzemelerle siz de böyle bir yastık yapabilirsiniz. Üstelik bu yastığı yapmak için iğne ipliğe de gerek yok! Biraz kumaş, biraz dolgu malzemesi ve bir adet makas yeterli olur. Öncelikle eski bir tişört, polar ya da herhangi bir kumaş parçasını iki yüzü birbirine denk gelecek şekilde kalp şeklinde kesmeniz gerekir. Kalp şekli verdiğiniz kumaşın kenarlarını yaklaşık 5 cm kadar birbirine paralel ince şeritler halinde kesmek yapmanız gereken ikinci işlem olacaktır. Daha sonra bu şeritleri kumaşın iki yüzünü de birleştirmek için birbirlerine düğümlemeniz gerekir. Son düğümleri atmadan önce yastığın içini elyaf, sünger parçaları ya da pamuk gibi malzemelerle doldurunuz. İşte kalp yastığınız hazırdır. İsterseniz bu yastığı farklı renkte kumaş parçalarını istediğiniz şekilde keserek ve silikonla yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Daha farklı ve eğlenceli bir süsleme yöntemi olarak sprey kumaş boyalarından da faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken, dilediğiniz şekilde keserek hazırladığınız şablonları yastığınızın üstüne koyup sprey kumaş boyasını sıkmaktır.    

Dekoratif Kavanozlar

Şık bir görünüm sunan dekoratif ürünler, sevgililer günü için tercih edilen hediyelerin başında gelir. Siz de birkaç basit adımla sevgiliniz için hoş bir dekoratif obje yapabilirsiniz. Bu objeyi anılarınızdan esinlenerek süsleyip eşi benzeri bulunmayan bir hediye ortaya çıkarabilirsiniz. Dekoratif bir obje yapmak için kullanabileceğiniz birçok eşya vardır. Ama biz sizin için en kolay olanı seçtik; kavanozlar dekoratif objeler için oldukça idealdir. Her evde mutlaka bulunan bir adet kavanozu süsleyerek sevgilinize çok şık bir hediye hazırlayabilirsiniz. Öncelikle işe, kavanozu nasıl süsleyeceğinize karar vermek için ilişkinizle alakalı bir tema seçerek başlayabilirsiniz. Örneğin, beraber geçirdiğiniz bir yaz tatili olabilir. Bu yaz tatilinden kalan fotoğraflarınızı biraz kum, birkaç minik çakıl taşı ve deniz kabuklarıyla birlikte kavanozun içine yerleştirerek dekoratif objenizi hazırlayabilirsiniz. İsterseniz bu süslemeyi kavanozun dışına da taşıyabilirsiniz. Çakıl taşlarını ya da deniz kabuklarını silikon yardımıyla kavanozun dış kısmına yapıştırmanız yeterli olacaktır. Daha romantik ve nostaljik bir tasarım istiyorsanız seçmeniz gereken malzemeler kurumuş yapraklar, çiçekler, küçük bir blok mum ve jüt iptir. Bunun için kurumuş yaprakları ve çiçekleri her tarafını kapatmayacak şekilde kavanozun üzerine yapıştırınız. Kavanozun içine bir adet mumu sağlam bir şekilde yerleştirin. İsterseniz kavanoz içinde mum yerine minik led ışıklandırmalar da kullanabilirsiniz. Son olarak kavanozun ağız kısmının etrafına jüt ipi sararak bağlayın. İşte hepsi bu kadardır. 

Hediye Kutuları ve Sepetleri

Hediyeler kadar hediyelerin konulduğu kutular da büyük önem taşır. Sevgililer günü için aldığınız çeşitli ürünleri kendi hazırladığınız bir kutuda ya da sepette sevgilinize sunarak fark yaratabilirsiniz. Bunun için her yerde bulabileceğiniz mukavva kutular, saklama kutuları ve hasır sepetler oldukça ideal olur. Mukavva ya da saklama kutularını renkli kağıtlarla kaplamanız ve üzerini istediğiniz objelerle süslemeniz hoş bir hediye kutusu yapmanız için yeterli olabilir. Hediye kutusunu nasıl süsleyeceğiniz ya da içine ne koyacağınız tamamen size kalmış durumdadır. Eğer erkeğe romantik hediye kutusu hazırlıyorsanız onun için aldığınız kişisel bakım ürünlerini, cüzdan, saat ve benzeri hediyelikleri kutunun içine koyabilirsiniz. Kutunun dışını ise daha maskülen bir hava katmak için siyah kağıtla kapladıktan sonra kırmızı kurdele ile sarabilirsiniz. Sevdiğiniz kadın içinse kutu yerine hasır sepetleri süsleyebilirsiniz. Sevgilinize aldığınız hediyeleri hasır sepete güzelce yerleştirdikten sonra sepetin üzerini jüt ipler, kuru çiçekler, güpür şeritler ve kurdelelerle dekore edebilirsiniz. Tabii kutuların ya da sepetlerin içini yerleştirip dışını süsledikten sonra güzel ve anlamlı sözlerin yer aldığı sevgililer günü kartınızı da bir kenarına koymayı unutmayınız. 

Sevgililer Gününe Özel Tatlar

Kalbe giden yol mideden geçer! 14 Şubatta sevgilinizin hem damağına hem de gözüne hitap edecek tatlar hazırlamak, hediye sunmanın bir başka yoludur. Bu özel güne yaraşır çikolatalar, kurabiyeler ve kekler hazırlayarak sevgilinizin gönlünde taht kurabilirsiniz. Ne hazırladığınız kadar nasıl sunacağınız da oldukça mühim bir meseledir. İstediğiniz tarifi uygulayabilirsiniz. Önemli olan hazırladığınız tatlılara sevginizi ifade eden şekli vermektir. Bunun için de en uygunu yine kalp olacaktır. Örneğin, hazır aldığınız çikolataları ya da çikolata parçalarını benmari usulü eritip kalp şeklinde buz kalıplarına dökebilirsiniz. Kalıplara döktüğünüz çikolatayı bir süre buzlukta beklettikten sonra kalp şeklinde çikolatalarınız hazır olacaktır. Kalıplardan faydalanarak kurabileler yapmanız da mümkündür. Kalp şeklinde kalıplarla hazırladığınız kurabiyeleri krema ve şeker hamuruyla süsleyerek sevgilinize sunabilirsiniz. Kek yaparken de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız keki kalp şeklinde kalıba koyarak fırına verebilirsiniz. Pasta ve kek gereçleri arasında kolayca bulabileceğiniz bu kalıplarla farklı tarifler deneyip harikalar yaratabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan elinizin lezzeti ve ince düşüncenizdir.