Nişan Ve Nikah İçin El Yapımı Hediyeler

Çiftler için özel olan nişan, kına ve düğün gibi etkinliklerde  misafirlere ikram dışında hediyeler hazırlanır. Bu özel günlerde çiftin mutluluklarına eşlik eden misafirlere kalıcı bir hatıra bırakmak ve teşekkür etmek amaçlanır. El yapımı olan bu hediyelerle çiftler misafirlere minnettarlıklarını iletir. Nişan, kına ve düğün gibi etkinliklerde dağıtılan bu hediyeler çiftlerin zevklerini yansıtır. 

Sabun, mum ve lavanta kesesi gibi birçok alternatif çeşidi olan el yapımı nişan hediyeleri özel günden izler taşır. Evlenen kişilerin ismi ve tarihle kişileştirilen bu ürünler mini boyutlardadır. İstiridye, çiçek ve kalp gibi farklı şekil ve renklerde küçük boyutlu mumlar sade bir sıklığı ortaya koyar. Vanilya ve bahar çiçekleri gibi kokular da içeren bu ürünler misafirlerin beğenisini kazanır. 

Evlilikte son adımda misafirlere sunulan el yapımı düğün hediyeleri de kişiselleştirilebilir. İkramların yanında sunulan çiftlerin ismi ve tarih yazan kurabiyeler ağızlarda lezzetli bir tat bırakır. Şeker hamuru ve gıda boyası gibi birçok malzemeyle süslenerek renklendirilebilir.

El Yapımı Nişan Hediyeleri Nelerdir?

Evliliğe ilk adımda çiftler için önemli olan nişan törenleri gelenek göreneklere göre uygulanır. Yer, tarih, misafirler, kıyafet seçimi gibi belirlenen detaylar dışında hediyelikler de nişan törenleri için önemlidir. Karşılama esnasında ya da ikramlar dağıtılırken misafirlere sunulan bu armağanlar törene gelen davetlileri özel hissettirir. Nişan hediyesi önerileri çiftlerin zevklerine farklılık gösterebilir. 

Tüketilebilir ya da hediye olarak kullanılan bu ürünler görsellikleri ile dikkat çekicidir. Nişan törenlerini doğal bir konsept temalı oluşturan çiftler mini sukulent hediyeliklere renklendirebilir. Minik saksı etrafını çevreleyen jüt kumaş ve jüt ip doğal temayı devam ettirir. Bordo, altın sarısı veya gümüş renklerle çiftlerin isimleri ve tarih damgalı bir şekilde sunulabilir. Misafirlerin evini süsleyen bu bitkiler aşkın canlılığını ve diri kalacağını simgeler. 

Söz ve nişan davetleri ile bütünleşmiş badem şekeri farklı konseptlerde misafire sunulur. Şeffaf kare ve silindir gibi şekillerde çiçek, kurdela ve inci ile süslenmiş kutularda sunulan badem şekerleri davete şık bir dokunuş katar. Badem şekerlerinin tek sunulmasının dışında kutu içinde çikolata ve kahve gibi ürünlerle de dağıtılabilir. Kişiselleştirilen bu hediyeliklerin üstüne aşk ve sevgi gibi kelimelerin anlamları yazılarak günün önemi vurgulanır. 

Kalp, kare, dikdörtgen şeklindeki hediyelik sabunlar da kokuları ile ön plana çıkar. Yasemin, lavanta, vanilya ve ekaliptus gibi kokularıyla günü büyüleyen sabunlar ferahlığı simgeler. Kuru renkli çiçekler, jüt ip, jüt kumaş ve kurutulmuş portakal kabuğu gibi detaylara sahip olan sabunlar farklı renklerde de olabilir. Pembe, mavi, beyaz ve kırmızı renklerde olan bu ürünler anlamlı güne renkli bir dokunuş katar. 

Düğün Hediyesi Fikirleri 

Söz, nişan, kına ve düğün gibi özel günler geleneklere göre veya geleneklerden bağımsız düzenlenebilir. Özel günlerin konseptleri çiftlerin zevkine, yaşadıklara yere göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar özel günlerde hazırlanan hediyelikleri de etkiler. Çiftlere ve misafirlerine hitap edecek düğün hediyesi fikirleri kolaylıkla bulunabilir. Magnet, ayna, toka ve bileklik ve anahtarlık çeşitleri bulunan bu hediyelikler farklı malzemelerle çeşitlendirilir. 

Buzdolabı üstüne tutturulan magnetler söz, nişan ve düğün gibi davetlerde evlenen kişiler tarafından kişiselleştirilip dağıtılır. Çiftin fotoğrafı veya gelin ve damat görseli olan bu ürünler çiçek, kalp ve yüzük gibi temalarla tasarlanır. Asimetrik ve simetrik şekillerde üretilen magnet hediyelik çeşitleri fonksiyonel amaçlı da olabilir. Kapak açacağı fonksiyonuna sahip magnetler misafirlerin hem süs hem mutfakta kullanmasına yarar. Magnetler görsel olarak animasyon çift karakterleri veya evlenen çiftlere hitap eden film karakterleri ile kişiselleştirilebilir. 

Düğünden önce yapılan bir gelenek olan kına gecesi vedalaşma, bereket ve kadın dayanışması gibi birçok konuyu simgeler. Gelin bu özel günde davetli olarak gelen arkadaşları ve genç kadınlara hediyeler armağan eder. Tema rengi kırmızı ve mor gibi evlenen kişinin zevkine göre değişebilir. Saç tokası, bileklik ve küpe gibi hediyelikler kına gecelerinde sıkça armağan edilen çeşitler arasında yer alır. İnci tanesi, kalp, nazar boncuğu gibi farklı çeşitleri ile bileklikler mesajlarla sunularak genç kadınlar özel hissettirilir. Ayna temalı magnetler de “senden daha güzel hediye bulamadım” mesajını simgeler. Melek şeklinde modelleri olan bu aynalar masumluğu da simgeler. Saten gibi şık kumaştan üretilen kırmızı ve bordo gibi renklerden yapılan saç tokası kafaya tokadan başka hiçbir şeyin takılmamasını simgeler.

Sedefli ve şık duran istiridye mum hediyelikler yeniden doğuşu ve ikinci hayatı simgeler. Saflık ve masumiyeti simgeleyen inci de nişan ve düğün hediyeliklerinde kullanılır. Takvim şeklindeki söz veya nişan tarihini gösteren hediyelikler de vardır. Kurutulmuş çiçek veya taşlarla süslenen bu ürünler seçim alternatiflerini çoğaltır. Doğallıktan yana çiftlerin tercihi kütük mumluklar sehpa, masa ve raflarda dekor olarak kullanılır. 

El Yapımı Düğün Hediyelikler Hangi Malzemelerden Üretilir?

Kişisel ve anlamlı hediyeler olan bu ürünler çeşitli malzemelerden üretilir. Cam, metal, doğal taş, seramik, kumaş, karton, ip ve ahşap gibi farklı malzemelerden üretilen bu ürünler çeşitleriyle de seçenek imkanı sunar. Anahtarlık, bileklik, toka ve magnet gibi düğün hediyelikleri farklı malzemelerle zengin ürün içeriği oluşturur. 

Doğal taş ve deniz kabuklarıyla oluşturulan magnetler doğallığı seven çiftlerin tercihleri arasında yer alır. İnci, taş ve renkli jel mumla deniz kabuklarının içi süslenen bu magnetler deniz serinliği etkisi yaratır. Ahşap kutu, jüt ip ve jüt kumaştan yapılan nişan ve düğün hediyelikleri sade ve doğal yönleriyle dikkat çeker. Kitaplık, sehpa ve buzdolabı üstü gibi alanlarda süs eşyası olarak kullanılan bu ürünler kaktüs, çiçek ve sukulent gibi bitkilerle uyumu yakalar. 

Makrome ipler ile anahtarlık ve bileklik el yapımı hediye yapımı farklı renk ve şekilleri ile dikkat çeker. Düğümleme sanatı kullanılarak yapılan bu hediyelikler sade ve şıktır. Şeffaf reçine malzeme kullanılarak yapılan epoksi anahtarlık kalp, çiçek ve geometrik şekillerde yapılır. Şeffaf reçine malzeme kalıba dökülürken taş, inci, kum ve varak gibi malzemelerle renklendirilir. Sedefli boyalar ile renklendirilen epoksi anahtarlık ve magnetler şık tasarımlarıyla göz doldurur. 

Seramik ve kil malzemeden yapılan magnet ve anahtarlıklar farklı yazı sanatları ve görseller ile tasarlanır. Doğal tasarımlarıyla beğeni kazanan bu ürünler açık gri, fildişi gibi kil tablet renkleri dışında boyalarla da renklendirilir. Minimalist yaşam tarzını benimseyen çiftlerin özel günlerine doğal bir dokunuş sunarlar. 

Düğün hediyesi el yapımı malzemesi olarak sıklıkla kullanılan malzemeler arasında karton, cam ve metal yer alır. Karton malzeme şeker, çikolata ve diğer hediyeliklerin içine konulduğu bir kutu olabilir. Sanatsal yazı tipleriyle isim, tarih ve mesajların yazıldığı kartlar da karton malzemeden üretilir. 

Mumluk olan küçük kavanozlar, içerisinde renkli kum ve notlar bulunan şişeler cam malzemeden üretilir. Özel günler için tasarlanan anahtarlık ve takılarda kullanılan metal malzemeler paslanmayan kalitede üretilmesi uzun süre kullanım imkanı sunar. Birbirinden farklı malzemeden üretilen alternatif seçenek imkanlarıyla herkesin zevkine hitap eden nişan ve düğün el yapımı hediyelikleri online ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.