Mevsimler ve hava şartları eğlenceli anlara, huzuru bulacağınız ortamlara bir engel değil, tam tersi her şarttan bir mutluluk çıkarabileceğiniz keyifli aktiviteleri gerçekleştirmeniz için bir fırsattır. Bu aktivitelerden biri olan sonbahar kampı, isterseniz arkadaş grubuyla eğlenerek isterseniz de tek başınıza kafa dinleyerek ve doğayla iç içe vakit geçirerek rahatlamanızı sağlar. 

Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp, keyfi ya da izcilik gibi belirli bir amaca hizmet ederek iki şekilde yapılabilir. Spor faaliyetlerini, dostça geçirilen vakti, eğlenceleri, kafa dinlemeyi ve sorumluluk kazanmayı bir arada sunar. Bireysel çalışmaları ve takım ruhunu tecrübe edersiniz. Kamp sayesinde alışık olduğunuz ev düzeninden farklı bir yaşam biçimini öğrenirsiniz ve daha önce hiç deneyimlemediğiniz becerileri hızla kazanırsınız.

Doğanın içinde yürüyüş yaparak ve kısa süre de olsa temiz havada, birçok canlıyla yaşayarak zihninizi ve bedeninizi şehrin, işin ve okulun stresinden arındırırsınız. Akşam vaktinde ateşin etrafına toplanarak yemek yiyebilir, sohbet edebilir veya müzik yaparak unutamayacağınız anıları biriktirebilirsiniz. 

Gerekli ekipmanları da yanınıza aldığınız takdirde, doğayla olan bu buluşmayı çok konforlu bir şekilde geçirirsiniz. Yeni bir yere yerleşmek, özellikle bu ormanlık ya da dağlık bir alansa, beraberinizde götürmeniz gereken birçok eşyanın olduğunu anlamına gelir. 

Sonbahar Kampına Giderken Götürmeniz Gerekenler 

Sonbaharda yapmaya karar verdiğiniz kampı en kaliteli ve en konforlu şekilde yaşamak isterseniz belli başlı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Sonbahar kampı için gerekli malzemeler eksiksiz bir şekilde yanınızda olmalı, bu yüzden kampa gitmeden önce yapmanız gereken ilk şey bir listedir. Listeyi kontrol ederek eksikleri tamamladığınız takdirde en eğlendiğiniz anlarda bir şeylerin eksikliğini fark ederek arayış içine girmezsiniz ve pişmanlık yaşamazsınız. 

Yiyecek ve İçeceklerinizi İstediğiniz Isıda Tutun 

Yiyecek ve içecek için depolayacağınız miktar, orada geçireceğiniz vakte ve beslenme alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir. Yiyecek ve içeceğin çok olması durumu, tüm gıdalarınız için sıcak, soğuk ya da taze kalacak şekilde saklama ihtiyacını ortaya çıkarır. 

Klima etkisi yaratacak soğukluğu ya da hazır olduğundaki sıcaklığında kalmasını istediğiniz yiyecek ve içecekler arıyorsanız kullanmanız gereken bazı ürünler bulunuyor. Çay ve kahve, kamp ortamında sudan sonra en çok tüketilen içecektir ve uzun bir süre sıcak içime sahip olmak isterseniz, litrelik termoslardan yanınıza alabilirsiniz. Tek kişi tüketilebilecek bardak görevinde ya da kalabalık gruplarla birkaç bardak içilebilecek birkaç litrelik büyük termoslar sayesinde saatler boyunca sıcaklığı korursunuz. 

Suyun bir çorba sıcaklığına gelmemesi ve yemek ile atıştırmalıkların sıcaktan eriyip bozulmaması için soğuk tutabileceğiniz termoslu ve izolasyonlu sepetler de var. Üstelik içerisine buz aküleri yerleştirerek içecek ve yiyeceklerde serinliği daha fazla arttırırsınız. 

Pişirme Araçları

Yemek ihtiyacı veya yemek yapma keyfi kamp anında da doğabilir. Bu durumda kamp alanlarında pişirme işlemleri yapabileceğiniz bir alan olmasına özen gösteriniz. Eğer böyle bir imkan yoksa ve gideceğiniz yeri çok beğendiyseniz sizi bir seçenek daha bekler. Yemek yapabileceğiniz küçük ve kullanışlı birçok alet var ve götüreceğiniz eşyalara bunları da ekleyebilirsiniz. 

Mangal ve barbekü keyfi kamp alanında da heyecanla beklenir. Izgara etler, sebzeler kamp yemeklerinin vazgeçilmezidir. Pratik bir kullanıma sahip ızgara, ocak gibi araçlar ya da tek kullanımlık mangal araçlarını yanınızda götürebilirsiniz. Eğer elektrik imkanı olan bir kamp yeri tercih ediyorsanız yanınızda ısıtıcı ya da hafif ve taşınabilir kahve makinesi götürerek sıcak bir kahve veya çay yapabilirsiniz. Soğuk akşamlarda ısınmak için sıcak su torbası hazırlayabilirsiniz. 

Rahat Uykular  

Kaç kişi olduğunuza ve tercih ettiğiniz konfora bağlı şekilde uyku ve barınma için gerekli belli başlı eşyalar var. Dinlenme, giyinme, uyuma gibi faaliyetleri gerçekleştirmeniz için başınızı sokacak bir yere elbette ihtiyaç duyarsınız. Tüm bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir sonbahar çadır kampı kurtarıcınız görevi görür. 

Çadırınızın oldukça sağlam yapıda olması gerekir, böylece uykularınız en rahat şekilde geçer. Üstelik sıcak havaya, rüzgara ve yağmura karşı da koruma sağlarsınız. Fermuarlı ve pencereli olmasına, ayrıca kişi sayısına uygun genişlikte bir çadır tercih etmeye özen gösteriniz. 

Uykularınız için çadır size yeterli gelmezse ve kumaşı yine de ince bulursanız, uyku tulumlarına bakabilirsiniz. Özellikle güz serinliğinde sizi sıcak tutar. Kamp ortamı evden daha farklıdır ve evinizdeki huzurlu uykuları burada birebir yaşamayabilirsiniz. Yine de en konforlu hale getirmek adına yanınıza yastık, battaniye ya da pike alarak da evinizdeki yatak hissini kamp keyfinizde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Güvenlik Önlemleri 

Kamp ortamları genellikle huzurlu ve sakin olur, bu yüzden güvenlik adına çok bir problem yaşamazsınız. Yine de bazı önlemler alarak güvenliği arttırabilirsiniz. Öncelikle mücevherlerinizi, anahtarlarınızı ve pahalı kıyafetlerinizi ve diğer değerli eşyalarınızı evde bırakınız. 

Kamp içerisinde kilitli çanta ve kutular kullanabilirsiniz. Değerli bulduğunuz, endişelendiğiniz ve korumak istediğiniz eşyalarınızı ve paranızı çanta, valiz veya kutuya koyarak güvenliğini sağlarsınız. 

Kıyafetler

Doğanın içinde geçireceğiniz günlerde kıyafet tercihleriniz de değişkenlik gösterir. Eğer bir deniz kenarına yakınsanız mayo ve bikinileri yanınıza alabilirsiniz. Sonbahar akşamlarının serinliğinden korunmak için de kalın bir kapüşonlu sweat ve ceketi yanınızda bulundurabilirsiniz. 

Sonbahar olmasına rağmen hala güneşten bolca faydalanırsınız, bu yüzden sağlığınızı ve hassasiyetinizi korumak adına şapka ve gözlük kullanımına özen gösteriniz. Yağmur yağma ihtimaline karşı çamuru hesaba katarak bot ve su geçirmez yürüyüş ayakkabılarınızı yanınıza alınız. Ayrıca uzun yürüyüş ve tırmanışlarda rahat etmenizi sağlar. 

Vaktinizi Kaliteli Geçirmenize Dair İpuçları

Yeni bir şeyler keşfetme, dinlenme ve eğlenme süreciniz olan bu sonbahar kampında bazı ipuçlarını dikkate aldığınız takdirde en yorucu durumlar bile eziyet olmaktan çıkar. Bir sürü eşya ayarlama ve taşıma zahmeti, vakti nasıl değerlendireceğinizi bilememe veya hava şartlarına karşı nasıl bir önlem alarak yol izleyeceğiniz konusunda endişeleriniz ortadan kalkar. 

Sıcak Havalara Karşı Önlemler 

Sıcak hava sizi eritmeden bazı önlemler alın ve sonbahar gününde karşılaştığınız sıcakta güneşin tadını çıkarın. Gündüzleri hala sıcak olan denize girebileceğiniz kırsal kesimdeki kamp yerlerinden birine gidiyorsanız, yanınızda ince kıyafetler almayı unutmayınız. 

Doldurabileceğiniz ve sık sık dondurabileceğiniz buz aküleriyle soğuk içecekler hazırlayınız. Çok fazla sinek ve bazı böceklerle karşılaşabilirsiniz. Cildinize zarar vermeden uygulayabileceğiniz koruyucu kremleri ve güneş kremini sırt çantanızda bulundurabilirsiniz.  

Soğuk Havalar Engel Olmasın

Serinliği fark edeceğiniz güz ayları size bir sorun teşkil etmez. Kalın kıyafetler, sıcak su torbaları, sağlam bir çadır ve battaniye alarak keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz. Yakacak olduğunuz bir ateş ve etrafında yapılan sohbetler de içinizi ısıtmaya yeter. Kampın eğlenceli ve olumlu yönlerine odaklanarak anlık bir şekilde pratik önlemler ve çözümler bile yaratabilirsiniz. Bu süreç sizi çözüm odaklı biri haline getirir. 

Konforlu Kamp Ürünleri

Kamp sürecinin nasıl işlediğini, nelere ihtiyaç duyacağınızı ve bazı ipuçlarını sevdiyseniz yapmaya başlayacağınız liste için birkaç kamp ürünü önerisi işinizi daha da kolaylaştırır. Kamp sürecini en konforlu şekilde geçirmek isterseniz bu ihtiyaçlar tam size göre. Listenizde yer alması gereken bazı ürünler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kamp sandalyesi bulunduğunuz ortamın eşsiz manzarasını izlerken, yemek yerken ve daha nice anlarda oturduğunuz yerden keyif yapmanızı sağlar. Kişi sayısına göre kamp sandalyesi bulundurmanız gerekir. 
  • Kamp masası açılır kapanır olmasıyla çok yer kaplamayan, küçük bir sofra kurmanıza yardım eder. 
  • Sırt çantası, ormanın derinliklerinde ya da dağın yüksek seviyelerine doğru yapacağınız keşiflerde ve yürüyüşlerde yanınızdan eksik olmaması gereken bir araç. İçerisine ilk yardım malzemeleri, su şişesi, pusula, harita, fener gibi temel ihtiyaçları koyarak her an yanınızda gezdirebilirsiniz.
  • El feneri alarak, karanlık çöktüğünde doğal ay ışığından ve yaktığınızın ateşin ışığından başka aydınlatmanın olmayacağı kamp alanında acil durumlarda kullanabilirsiniz. 
  • Yan yana iki ağaç gördüğünüzde öylece geçip gitmeyin. Bu durumu eğlenceli bir hale getirin. Kurup sallanacağınız ve şekerleme yapabileceğiniz bir hamağı listenize eklemeyi unutmayınız. 
  • Oyunlar, kalabalık grupların kahkahalarına eşlik eder. Oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız masa oyunları, top, atlama ipi ve salıncak gibi araçları yanınızda götürerek eğlencenizi daha da arttırabilirsiniz.