Eski zamanlarda çocuklar hep dışarıda oyunlar oynayarak, yeni arkadaşlıklar edinmeye meyillilerdir. Fakat son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocuklar, sosyalleşmek yerine ev ortamında teknolojik aletler ile ilgilenir durumdadır. Bu durumu tersine çevirebilecek olan kişiler ise ebeveynlerdir. Çocuklarınız ile daha fazla zaman geçirmeye çaba sarf ederek, onların daha sosyal olmasını sağlayabilirsiniz. 

Teknolojinin içerisine doğduklarından dolayı sokakta oyun oynayan nesle göre oldukça farklı görüşlere sahiplerdir. Bu bakımdan ebeveynler olarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Bu noktada evinizin bir bahçesi varsa oldukça şanslı olduğunuzu söylemek mümkündür. Yoksa da pek çok alanda yer alan parklarda, çocuklarınızla keyifli anlar geçirebilirsiniz. 

Özellikle DIY (Kendin yap) bahçe oyunları yapmayı deneyebilirsiniz. Çocuklarınız için son derece eğitici olabilecek bir faaliyet olduğundan dolayı tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Dilerseniz çocuklarınızın toprakla daha iç içe olduğu etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bitki ve çiçek dikmek bu faaliyetlerden bir tanesidir. Hem çocuğunuzun motor gelişimine destek olabilir hem de üzerinizde bulunan negatif enerjiyi toprakla atabilirsiniz. Öncelikle bitki ve saksı satın alarak işleme başlayabilirsiniz. Hem kendiniz hem de çocuğunuz için ayrı ayrı satın alarak bireysel faaliyetler göstermeyi deneyebilirsiniz.

Doğayla iç içe oyunlar içerisinde ele alabileceğiniz bu aktivite, son derece keyif verici bir etkiye sahiptir. Bu sayede hem bulunduğunuz ortamın güzelleşmesini sağlayabilir hem de çocuklarınızla güzel anlar geçirebilirsiniz. Bununla birlikte el becerilerini geliştirme noktasında son derece etkili yöntemlerden bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür. Dilerseniz çocuklarınız ile birlikte tek saksı üzerinde çalışabilirsiniz. Bu sayede takım çalışmasını öğrenmesine de katkı sağlayabilirsiniz. 

Eğitici Oyuncaklar ve Oyunlar 

Çocuklarınızla ne kadar ilgilenirseniz, eğitimli bireyler olmalarını sağlamanız bir o kadar mümkündür. Çocuklar doğdukları andan itibaren ilgi beklerler. Sizden bekledikleri ilgiyi alamadıkları takdirde ilgi görmek için çabalarlar. Bu bakımdan onlarla doğdukları ilk andan itibaren ilgilenmeniz oldukça önemlidir. Bu noktada onlarla eğitici oyunlar oynayarak başlayabilirsiniz. 

Renk bulma oyunu bahçede oynanabilecek olan eğitici oyunlardan bir tanesidir. İki ve üzeri kişi ile oynanabilecek bir oyun olduğundan aile oyunları arasında yer alır. Öncelikle bahçeye bir çember çizerek başlayabilirsiniz. Sonraki süreçte ebe olacak kişinin çemberin içerisinde olmasını sağlamanız gerekir. Ebe haricindeki bireylerin sırtına da renkli kartonlar asmanız gerekir. 

Ebe olan kişiye yüzünüzü dönerek, sırtınızdaki kartonların hangi renk olduğunu göstermemeniz gerekir. Ebe olan kişi uzun uğraşlar sonucunda sırtınızdaki rengi doğru bilirse, ebe olacak olan kişi siz olursunuz. Aile bireyleriniz ile oynayabileceğiniz oldukça basit oyunlardan bir tanesidir. Bu bakımdan dilediğiniz her an oynayabilirsiniz. Hem çocuklarınıza takım olmayı öğretebilir hem de renkleri iyice pekiştirmesi noktasında yardımcı olabilirsiniz. 

Bununla birlikte eğlenceli ve eğitici oyunlar arasında suyu dökmeden kim taşıyacak yer alır. Çocuklarınızın el becerileri için oldukça etkili bir oyun olduğu için düzenli aralıklarla oynayabilirsiniz. Bu oyunu oynamak için bahçe içerisinde başlangıç ve bitiş çizgisi ayarlayarak bardaklara su doldurmanız gerekir. İki veya üç kişinin aynı anda başlangıç çizgisinden elinde su dolu bardak ile çıkması halinde, bitiş çizgisine ulaşan kazanır. 

Bu noktada çocuğunuza avantaj sağlamayı deneyebilirsiniz. İlk kazanan kişi siz olursanız tekrardan oynamak istemeyebilir. Bu bakımdan bilerek çocuğunuza yenilebilir ve onun kendisine olan güvenini arttırabilirsiniz. Oldukça basit ve ev ortamında da oynanabilecek olan bu oyunlar, çocuk güvenliği için de son derece uygundur. Herhangi bir kazanın ortaya çıkması pek mümkün olmadığından dolayı gönül rahatlığı ile çocuklarınızla bu oyunları oynayabilirsiniz. 

Açık Havada Yaratıcı ve Sanatsal Aktiviteler 

Bahçede veya bir parkta oturmak ve bazı sanatsal aktivitelerde bulunmak bireylere son derece iyi gelir. Ruhunuzu dinlendirmenize imkan veren bu aktiviteler, çocuklar üzerinde de aynı etkiye sahiptir. Özellikle çocuklarınızın sanatsal yönü daha fazla gelişmiş ise, çocuklarınızla sanatsal aktivitelerde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınızın sanatsal yönünü geliştirmek isterseniz de bu aktiviteleri çocuklarınızla beraber yapabilirsiniz. 

Resim, bu aktivitelerden bir tanesidir. Açık havada hoş bir müzik eşliğinde çocuklarınızla resim yapabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınızın el becerilerini geliştirmelerine imkan verebilir hem de kendiniz için hoş bir an yaratabilirsiniz. Dilerseniz tuval üzerinde yapabilir dilerseniz de resim kağıdı üzerinde resimlerinizi yapabilirsiniz.

Özellikle farklı bir aktivite yapmak isterseniz, guaj boyalar ile oldukça özgün bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Geniş bir tabağa istediğiniz bir renk guaj boyayı dökebilir, ellerinizi boyanın üzerine bastırarak kağıda ellerinizle resim yapabilirsiniz. Çocukların oldukça fazla sevdiği bir aktivite olmakla birlikte, siz de son derece keyif alabilirsiniz. Bununla birlikte pastel boya ile de resim çizebilirsiniz. Çocuklarınız ile birlikte kendinize çizmek üzere bir resim belirleyerek ona benzer bir resim çizmeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde sanatsal aktivitelerin oldukça eğitici bir hal almasını sağlayabilirsiniz. 

Dış mekan oyunları içerisinde karaoke de yer alabilir. Açık havada çocuklarınızla melodi eşliğinde şarkılar söyleyebilir ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Bazı ebeveynler bu gibi aktivitelerle çocuklarının müziğe olan ilgisinin farkına varır. Aynı zamanda bir enstrüman alabilir ve çocuğunuzun müziğe ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. Özellikle enstrümanlar, çocukların motor becerilerini geliştirme noktasında da yardımcı olma eğilimindedir. Dilerseniz öncelikle bir gitar ile başlayabilir, sonraki süreçte piyano gibi çalması zor enstrümanlara yönelebilirsiniz. Yaratıcı ve sanatsal aktiviteler ile çocuğunuzun hangi alanlara ilgi duyduğunu görmeniz mümkündür. 

Eğlenceli Yaz Aktiviteleri 

Kış aylarında çocuklarınız ile aktivite yapmanız son derece kısıtlı bir hal alabilir. Soğuk havalarda dışarıda çocuklarınız ile vakit geçirmeniz daha kısıtlı olur. Bu bakımdan yaz ayları çocuklarınızla aktivite yapmak için birebirdir. Pek çok farklı yaz aktiviteleri olduğu için yaz aylarında çocuklarınızla vakit geçirmek oldukça keyifli bir hal alır. Özellikle su ile yapabileceğiniz etkinlikleri yaz aylarında yapabilirsiniz. Bunaltıcı yaz sıcaklarına birebir olduğundan dolayı tercih edilirliği yüksektir. 

Küçük balonlar içerisine su doldurarak ebelemece oynamak, oldukça sevilen oyunlar arasında yer alır. Su dolu balonlar ile saklambaç oynayabilirsiniz. Ebenin yerini tespit ettiği kişiyi balon ile vurması halinde vurulan kişinin ebe olması ile açıklanabilecek bir oyundur. Çocuğunuzun duran veya hareket eden bir kişiyi elindeki su balonu ile vurmaya çalışması son derece eğitici bir oyundur. Bununla birlikte bahçe oyunları içerisinde havuz da yer alabilir. Minik bir şişme havuz ile tüm gün çocuklarınızla keyifli anlar geçirebilirsiniz. Bu şekilde pek çok farklı çocuk aktiviteleri bulunur. 

Renkli oyun aksesuarları da tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Özellikle bowling, bahçede oynayabileceğiniz zevkli oyunlardan bir tanesidir. Renkli labutları devirmek son derece keyifli olmakla birlikte, çocuklarınız için son derece eğiticidir. El becerilerini geliştirdiği için düzenli aralıklarla oynayabilirsiniz. Hem eğitici hem de eğlenceli bir aktivite olduğundan dolayı oldukça verimli bir gün geçirebilirsiniz. 

Eğitici oyuncaklar ve oyunlar oynarken güneşten de korunmaya dikkat etmeniz gerekir. Bahçenize yerleştireceğiniz plaj şemsiyesi ile güneşin zararlı ışınlarından korunabilir ve günün her saatinde bahçede çocuklarınızla oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuklarınızla eğlenceli anlar geçirmek için aradığınız her türlü malzemeyi Evidea bünyesinde bulabilir ve kolaylıkla satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.