Yaz gecelerinin adresi haline gelen teraslar gün içerisinde en keyif veren ortam haline gelir. Şehrin kalabalığını unutturan bu alanlarda vakit geçirmek birçok kişi tarafından talep edilir. Teras dekorasyon fikirleri oldukça geniş model ve ürünler ile karşınıza çıkar. Kişilerin tarzını yansıtmasına geniş olanaklar tanıyan bu fikirler çeşitli ürünler ile desteklenebilir. 

Yaz mevsiminde uzun vakitlerin geçirildiği bu alanları kişinin tarzına uygun dekore etmesi mümkünüdür. Birçok farklı kalemi bulunan bu dekorasyonun başlıca ürünü olan teras mobilyaları çeşitli tarz ve renkler ile karşınıza çıkar. Boyut ve adet olarak teras büyüklüğüne uygun tercih edebileceğiniz modelleri bulunur. 

Tekli seçeneklerinin yanı sıra L tipi koltuk modelleri de sıkça tercih edilen ürünlerden biridir. Görüntüsü kadar rahatlığı da ön plan tutulan ürünler uzun vakit geçirilen yaz akşamlarında konforunuzu düşünür. Dekorasyon yapılırken zemin ve duvalar da ön planda tutulan alanlardır. Birçok renk ve model seçeneği ile karşınıza çıkan teras halıları mobilyaların tamamlayıcısı konumundadır. 

Kilim seçenekleri de bulunan modellerin ortama otantik bir hava kattığı söylenebilir. Genellikle makinede yıkanabilme ve kolay temizlenebilme özelliğinde olan ürünler tercih edilir. Yazın ve doğanın etkisini evlerine taşımak isteyen kişiler için doğal malzemeler ile teras dekorasyonu yapmak son zamanlarda oldukça yaygındır. 

Botanik bir hava yaratmanın yanı sıra doğal taşlar ile süslenen teraslar akdeniz ve egenin havasını evlerinize getirir. Keyifli vakitlerin geçtiği bir yaşam alanı inşa etmek konusunda özenli kişilerin yaz geceleri teras tasarımları oldukça dikkatini çeker. 

Tarzınızı Yansıtan Teraslar

Teras tasarımı yaparken kişiler kendi tarzlarından ve beğenilerinden bir şeyler katarlar. İşe en baştan bir teras tasarlamak olarak başlanıyorsa ilk yapılacak şüphesiz teras zemin kaplama adımıdır. Boyama seçeneklerinin yanı sıra kaplama olarak da tasarlanabilen zeminler daha pratik seçenekler sunar. İstenilen görüntüde model ile gerçekleştiren bu işlem tarzınıza ve oluşturmak istediğiniz ortamı yapabilmenizde size yardımcı olur. 

Zemin kaplamadan sonra düşünülecek diğer adım ise duvar dekorasyonu seçenekleridir. Boya dışında çeşitli ürünlerle kaplama yapmak dönemin modası halindedir. Bambu çitlerle bir duvarı kaplamak ya da mermer görünümlü kağıtlar yapıştırmak akla ilk gelen tasarımlardan biridir. Bunların yanında duvarlarınızı çeşitli bitkilerle kaplamanız da mümkündür. 

Ayrıca çeşitli duvar aksesuarları kullanmak ortamın havasını iyi yansıtabilir. Makromeler ve duvar aynaları gibi birçok sayıda aksesuar seçenekleri ile kendi tarzına uygun dekorasyon yapabilirsiniz. Terasların en önemli gereksinimlerinden biri olan aydınlatma seçenekleri yaz akşamları geçirilen uzun vakitlerin ana unsurudur. 

Aydınlatmaya karar verirken sizi yormayacak hem ortamın ışık ihtiyacını giderecek hem de loş bir ortam yaratacak aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Sarkıt lambalar teraslar için eşsiz ürünlerdir. Terasta kişinin tarzını yansıtabileceği birçok unsur bulunur. Bunların başında renkli teras koltukları gelebilir. Renklerin uyumu ve mobilyaların tarzı ile kişinin zevki ortaya çıkabilir. 

Yaz günlerinin neşesini yansıtan bu mobilyalar görüntülerinde olduğu gibi rahatlıklarıyla kendilerine hayran bırakabilir. Teras metrekaresine göre adet ve boyut seçenekleri bulunan ürünler ile uzun yaz gecelerinin adresi haline gelen teraslarınızı cesur renklerle tasarlayabilirsiniz. Bu mobilyalara uygun minder ve minder kılıfları ile tarzınızı konuşturmak sizin elinizde. Teras tasarımında ortamın tamamlayıcısı olan minderler göze ilk çarpan ürünlerden biridir. Bol yastıklı mobilyaların trend olduğunu bu dönemde rahatınız da bir o kadar önemlidir.

Yazın Neşesi Renkli Teras Çiçekleri

Terasların en önemli dekorasyon ürünü şüphesi teras bitkileri ve bitkilerle yapılan tasarımlardır. Yazın gelişi ile uzun vakit geçirilen teraslarda doğayı anımsamak, çiçeklerin görüntüleri ve kokularıyla büyülenmek birçok kişi tarafından talep edilir. Oldukça geniş seçenekleri ile karşınıza çıkan bu bitkiler yaz mevsiminde güneş seven bitkiler olarak tercih edilebilir. 

Duvarları süsleyen begonviller, sardunyalar ve yapraklar ortamı cennetten bir köşe haline getirebilir. Teras duvarlarının yanı sıra ortamı süsleyen saksı çiçekleri ile de benzer etkiyi alabilmeniz mümkündür. Bodrum papatyası, hanımeli, sardunya, gül çeşitleri gibi birçok yaz bitkisi bulunur ve teraslarınızda olumlu bir hava yaratmanıza yardımcı olur. 

Yeşil ile iç içe yaşama hayali kuran kişilerin bir nebze de olsa bu hayallerini karşılayabilen çiçekler ile terasta geçirdiğiniz vakit keyifli hale gelebilir. Yaz günleri gündüz teraslarındaki yoğun güneş ışınlarından rahatsız olabilecek kişiler için tasarlanan teras perde seçenekleri günün her vaktinde sizleri koruyabilir. 

Sadece güneş ışınları değil gece esintisinin de az da olsa kesilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gelebilecek ucan böceklere de engel niteliktedir. Bunların yanında aksesuar olarak da sıkça tercih edilen perdeler ortama otantik bir hava katabilir. 

Yazlık yerlerle sıkça karşılaşılan bu dekorasyon fikirlerini evinizin terasında uygulayabilmeniz son derece mümkün. Oda ile terası birbirinden ayıran bu perdeler renk ve model çeşitliliği ile de mobilyalarınıza uyum sağlar. Balkon dekorasyonu da bu sınıfın içinde değerlendirilebilir. Camlar ile kapatılmış ortamlar için de çok sayıda dekorasyon fikri bulunur. 

Balkonun boyutuna göre seçebileceğiniz minimal mobilyalar, kilimler, sehpalar ve balkon dışına konumlandırılan saksılar gibi birçok tasarım fikri bulunur. Sıcak günlerde en çok vakit geçirilen keyifli sohbetlerin gerçekleştiği bu ortamlar herkes tarafından talep edilir. Bir diğer dekorasyon fikri olan teras bahçesi büyük evlerin teraslarında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Organik beslenmeden çok sayıda çiçek yetiştirme gibi konuya ilgili kişilerin sıkça talep ettiği bu dekorasyon fikri ile teraslarınızı adeta botanik bir bahçeye çevirebilirsiniz.

Teras Dekorasyonunun Püf Noktaları

Balkon tasarımı yaparken en çok talep edilen terasta barbekü alanıdır. Yaz gecelerinin olmazsa olmazlarından olan mangal partileri herkesin hayalidir. Geniş ve serin teraslarda kalabalık uzun masalar üzerinde keyifli sohbetlerin edildiği bu ortamlar birçok kişi tarafından talep edilir. 

Ayaklı barbekülerin yanı sıra şömine görümlü olarak tasarlanabilir ve oldukça yaygın kullanılan tasarım seçenekleri bulunur. Elektrikli modelleri de bulunan ürünler hazırlık aşamasını daha pratik haline getirebilir. Bir diğer aksesuar çeşidi olan teras şemsiyeleri gündüz kullanımlarda en önemli eşyalardan biridir. 

Yaz günlerinin kavurucu sıcaklarını ve güneş ışınlarının doğrudan geldiği teraslarda bunlardan korunmak amacıyla çeşitli şemsiye seçenekleri bulunur. Yere sabit açılıp kapabilen şemsiyelerin yanı sıra tente kullanımı da oldukça yaygındır. Otomatik ve manuel seçenekleri bulunan ürünler çatınıza monte edilerek dilediğiniz zamanda kullanabilme rahatlığındadır. 

Sizlere konforlu bir alan yaratan bu ürünler günün her saatini terasta geçirebilmenizi sağlar. Serinletici teras aksesuarları arasında olan bu ürünlere ek olarak tavan ve ayaklı seçenekleri ile vantilatörler örnek olarak gösterilebilir. Her ne kadar dışarı alanda olunsa bile nem ve sıcaklık sebebiyle gündüz teras kullanımı kısıtlı hale gelebilir. Bu vantilatör seçenekleri günün her saatinde keyifli zaman geçirmenize yardımcı olur. 

Kule tipi vantilatör modelleri son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen bir üründür. Elektrikli olan bu model uzaktan kumanda ile çalışır. Dilediğiniz yere konumlanabilme özelliği sayesinde teras dekorasyonunuzda sizlere engel teşkil etmez. Son dönemlerin sıkça tercih edilen ürünü olan teras pergolaları birçok farklı tasarım ve model seçenekleri ile karşınıza çıkar. 

Günün her saatinde rahatlıkla vakit geçirmenize olanak tanıyan bu ürün ile teraslarınızı dört mevsim kullanmanız mümkündür. Korunaklı bir ortam sağlayan pergolalar modern görünümleri ile de kullanıcıları tarafından beğeni toplar. Yüksek güneş ısısı alan evlerde uygulanan teras çitleri ve panelleri sürdürülebilir enerjiye büyük katkı sağlar. Çatı kısımlarına monte edilen ürünler görüntü olarak kötü durmadığı gibi tasarruf açısından büyük önem taşır.