Yemek yapma ve yeme konusunda değişik lezzetler denemeyi ve yapmayı seviyor iseniz bu lezzet tam da size göredir. Tempura genel olarak Japonların yapıp, tükettiği bir deniz  ürünü lezzetidir. Bu lezzeti hızlı ve pratik bir şekilde evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle deniz ürünlerini seven biri iseniz bu lezzetin tadına inanmayabilirsiniz. 

Bu yemeği bir arkadaşınız, eşinizle ya da başka bir kişi ile yaparak, keyifli dakikalar geçirmeye hazır olabilirsiniz. Bu yemeğin yapılışı da basit olduğu için, dışarıdan yemek yemek istemeyenler için birebirdir. Japon bir arkadaşınız var ise ya da böyle bir firmada çalışıyor iseniz bu yemeği yaptığınızda, almış olduğunuz tepkileri görünce tekrar yapmak isteyebilirsiniz. Aslında tempuraya bir tür kızartma yöntemi de denilebilir. Tabi her kızartma yemeği gibi bu yemeğinde kendi içinde çeşitleri vardır. 

Bilinen en klasik türü karides tempuradır. Dışı tamamen çıtır ve biraz hamur, içi ise sadece karidesten oluşan bir kızartmadır. Bu diğer kızartma türlerine göre oldukça farklıdır. Bu farklılık onun en önemli özelliğini gösterir. Yani bu yemek; dışı çıpçıtır iken iç kısmı da sulu bir çeşittir. Yağsız, daha fresh bir tat istiyorsanız bu yemeği fırında yapmanız sizin için daha doğru bir teknik olabilir. Yağlı olmasını dert etmiyor iseniz de bir tavaya yağ dökerek kısa bir süre içerisinde kızartabilirsiniz.  Daha fazla bilgi almak istiyorsanız Evidea’ya göz atabilirsiniz. 

Tempura Nasıl Yapılır?

Tempura bir çeşit geleneksel Japon yemeğidir. Yapılışı oldukça basit olan bu yemeği bir kere yaptığınızda bir daha yapmak isteyebilirsiniz. Genel olarak herkesin damak zevkine uygun bir tadı olduğu için;özellikle sahil kenarında yaşayan insanların vazgeçemediği bir lezzettir. İhtiyacınız olan önemli malzemeler sadece un, tuz, su ve yumurtadır. Bu dört malzemeyi karıştırdığınızda yemeğinizin büyük bir kısmını yapmışsınız demektir. 

Un çeşiti olarak istediğiniz unu kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı olmasını istiyorsanız tam buğday un veya karabuğday unu; daha gevrek bir yapısı olsun istiyorsanız da pirinç unu koyabilirsiniz. Pirinç unu Japonların fazlaca kullandığı bir un çeşidi olduğu için, yemeğinizi tam anlamıyla Japon geleneklerine uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız pirinç ununu kullanabilirsiniz. Karışım noktasında önemli bir madde vardır. Harcınızın çok yoğun veya yapış yapış bir şekilde olmasını engellemek için karşımınızı iyice karıştırmanız ve bunun yanında ununu yavaşça dökmeniz önem teşkil eder. Bu işlemi doğru yaptığınız takdirde, tadındaki değişikliği siz de anında fark edebilirsiniz. Dilerseniz karışımınıza su yerine maden suyu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca birkaç buz küpü de atarak gluten oranının gecikmesini sağlayabilirsiniz. 

Tempuranıza karidesin yanında çeşitli sebzeler de ekleyebilir, ya da karides yerine sadece sebzelerle de yapabilirsiniz. Pişireceğiniz karidesi veya sebzelerinizi hazırladığınız karşımınıza bulayarak kızartma işlemine geçebilirsiniz. Büyük bir tencereye yağınızı döküp, kızgınlaşınca buladığınız tempuralarınızı içine atıp, altın rengini alasıya kadar kızartabilirsiniz. Bu yemeği yaparken dikkat etmeniz gereken bazı yerler vardır. Bunlardan biri hazırladığınız hamur karışımındaki malzemelerin hepsinin soğuk olmasıdır. 

Ununuzun bile soğuk olması tempuranızın daha güzel olması için bir avantajdır. Ayrıca soğuk un ile yaptığınızda daha fazla harca sahip olduğunuzu siz de fark edebilirsiniz. Karışımı elde ettikten sonra da soğukluğunu kaybetmemesi adına hızlı bir şekilde kızartma işlemine geçmelisiniz. Ayrıca her hamur gibi bunda da topaklanmayı gidermek önemlidir. Daha çıtır bir tempura elde etmek istiyorsanız; kızgın yağınıza yavaş yavaş tempuranızı koyabilirsiniz. Böylelikle yağını birden soğumaz ve tempuralarınıza çıtır bir lezzet verir. Tüm bu malzemelere ulaşmak istiyorsanız Evidea’ya üzerinden ürünleri inceleyebilirsiniz. 

Tempura Sosu Nasıl Yapılır?

Tempura bir Japon kültürü yemeği olduğu için, genel olarak sosu ile birlikte tüketilir. Tempuranın hazırlanması yaklaşık 15 dakikanızı alırken, sosunu hazırlamak daha kolaydır. Tempuranızı hazırladıktan sonra sıra sosunu hazırlama işindedir. Bu sos ile tempuranızın tadına daha da varabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan en önemli malzeme; soya sosudur. Soya sosu sadece tempuranız için değil diğer Japon yemekleri içinde olmazsa olmaz bir sostur. 

Soya sosu ile birlikte mirin denilen Japon pirinç şarabı ve bunun yanında biraz şekeri bir kapta iyice karıştırılır. Yaklaşık olarak 3-4 dakika hızlı bir şekilde karıştırdıktan sonra, minik bir kaba alabilirsiniz. İşte sadece bu kadar! Tempura sosu tempuranıza hafif şekerli ve aromalı bir tat vererek; eşsiz bir yemek yemenizi sağlayabilir. Klasik yemeklerden veya aynı şeyleri yemekten sıkıldıysanız bu lezzet tam da size göredir. Bazı günler bu sıkılmışlığı yaşıyor olabilirsiniz. Fakat yeni tatları yapmak ve denemekte zor geliyor olabilir. Bunun sebebi sanki fazla enerji harcayarak, uğraşacak gibi olmanızdır. Bu yemek türü; sadece 15 dakikanızı alarak, kolay bir şekilde hazırlamanızı sağlar. Hiçbir şekilde enerji harcamadan kendi damak zevkinize göre tempuranızı hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde sosu da hemen 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir sostur. 

Gün içinde işten geldiğinizde ya da dışarıda fazla enerji harcadığınızda kolaylıkla yapabileceğiniz bir yemektir. Aynı zamanda genel olarak deniz ürünlerinden yapılan bir kızartma türü olduğu için; size hem protein vermesi açısından hem de yağınızı almanız açısından fayda sağlar. Sadece karides ile değil sevdiğiniz bir deniz ürünü ile örneğin, palamut, kalamar ya da başka bir çeşitle bu yemek türünü hazırlayabilirsiniz. Tüm bu malzemelere ve bilgilere ulaşmak istiyorsanız Evidea’ya göz atabilirsiniz.

Mısır Tempura Nasıl Yapılır?

Tempura sadece deniz ürünleri ile yapılan bir yemek türü değildir. Et veya balık sevmeyenler ya da başka bir lezzet denemek isteyenler mısır tempura tarifini deneyebilirler. Oldukça sağlıklı ve kalorisi düşük olan bu lezzet; ara öğünlerinizde ya da akşam yemeklerinizde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir tariftir. Bu lezzeti dilerseniz yanında çay ile birlikte tüketebilirsiniz. Öncelikle uygun bir kasede 150-200 gram mısırı, sodayı, mısır ununu, tuzu ve kabartma tozunu iyice karıştırmanız gerekir. Bu karışım kıvam olarak oldukça yoğun olmalıdır. 

Yoğun olmadığında biraz daha un ilave edebilirsiniz. Aşırı bir yoğunluk fark ettiyseniz de biraz daha soda dökerek dengeleme yapabilirsiniz. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra, yine aynı şekilde büyük bir tencerede yağ kızgınlaştırılır. Sonrasında yavaş yavaş kızgın yağa, mısır tempuralarınızı koyup pişirmeye başlayabilirsiniz. Altın rengini alasıya kadar yani kızarasıya kadar kızartıldıktan sonra uygun bir servis tabağına alabilirsiniz. Mısır tempuranızın sosu da önemlidir. Fakat bu sos deniz ürünlerinde kullanılan sostan biraz farklıdır. 

Büyük bir kaseye 4 yemek kaşığı kadar mayonez, yarım çay bardağı su, bir tane limon kabuğunun rendesi, biraz tuz, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 2 diş sarımsağınızı kasenizde iyice karıştırmalısınız. Daha sonra karıştırdığınız kapta blenderden bütün koyduğunuz malzemeleri geçirebilirsiniz. Sıvı bir kıvam aldıktan sonra dilerseniz, bunun için uygun olan servis ve sunum tabağı koyduğunuz mısır tempuralarınızın üstünde gezdirebilirsiniz, dilerseniz de ayrı bir kaba alıp, her aldığınız mısır tempuranızı, sosunuza bandırabilirsiniz. Sosunuzu mısır tempuralarınızın sıcak veya soğuk olmasına bakmadan direkt dökebilirsiniz. Siz de böyle lezzetli bir yemek tarifi denemek istiyorsanız Evidea’dan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.