Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Beslenme alışkanlıklarının paketli gıdalara doğru evrilmesi vücut sağlığı açısından birçok soruyu beraberinde getirdi. Tüketilen yiyeceklerin içerikleri ne kadar sağlıklı? Bu gıdaların raf ömrü neden bu kadar uzun? Bu tür sorular sağlıklı beslenmeye özen gösteren herkesi bir bilinmezliğe sürüklemekte. Eğer bu soruları geride bırakmak ve doğal beslenme dünyasına adım atmak istiyorsanız yoğurt mayalama püf noktalarının yer aldığı bu yazımız tam size göre!

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Keşfi milattan öncesine dayanan yoğurt, şüphesiz atalarımızın bizlere kazandırdığı en değerli armağanlardan birisi. Probiyotik, protein ve mineraller açısından oldukça zengin olan bu gıdanın faydalarını saymakla bitmez. Yoğurt, kas ve kemik sisteminden sindirim sistemine kadar vücudun birçok noktası için oldukça yararlıdır. Fakat bu faydaları vücut sağlığına kazandırabilmek için yoğurdun koruyucu veya katkı maddesi içermemesi oldukça önemlidir. Yoğurdun taze ve besleyici olduğundan emin olabilmek için yapmanız gereken tek iki şey var. Malzemeleri hazırlayın ve sizin için hazırladığımız yoğurt mayalamada püf noktalar yazımızı dikkatle inceleyin! Çocuklarınıza ve sevdiklerinize güvenle sunabileceğiniz yoğurt lezzeti, artık sizin mutfağınızdan çıkacak. Hazırlık aşamasına geçmeden önce ilk olarak malzemeleri saymakla başlayalım:

Malzemeler:

  • 2-3 Litre Süt
  • 100 ml Taze Yoğurt veya 2 Yemek Kaşığı Yoğurt Mayası

Geleneksel ve doğal yöntemlerle yoğurt mayalamanız için yalnızca bu malzemeler yeterli olacaktır. Mayalama işlemi öncesinde süt ve yoğurt miktarını evinizdeki kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin 6-8 kişilik bir yoğurt hazırlamak istiyorsanız 3 veya 5 litre süt sizin için yeterli. Tabi bu durumda maya veya taze yoğurt miktarını da aynı oranda ayarlamanız gerekir. Bu konulara yazımızın devamında değineceğiz. Şimdi gelin, temel olarak evde yoğurt mayalama adımlarına geçelim.

  • Sütünüzü derin bir tencereye alın ve kaynatmaya başlayın. Bu süreçte ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin
  • Süt kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın.
  • Sütün içerisindeki buharın hızlı bir şekilde çıkması için kaşıkla havalandırarak bir süre karıştırın.
  • Sonrasında sütün serçe parmağınızı yakmayacak dereceye gelecek kadar ılınmasını bekleyin.
  • Ilınan sütten bir miktar alarak, taze yoğurdu veya maya ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı sütün içerisine dökün ve hafifçe karıştırın.
  • Ardından tencerenin kapağı açık olacak şekilde 4-5 saat dinlendirin.
  • Süre dolduktan sonra buzdolabına alarak 2 gün sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bu adımları sıralı bir şekilde uyguladığınız takdirde pürüzsüz bir yoğurt kıvamı elde edebilirsiniz. Fakat bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hazır yoğurtları unutturacak bir lezzet hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki başlıklarda yer verdiğimiz püf noktalarını dikkatle incelemenizi öneririz.

Süt Seçimi

İyi yoğurt mayalama püf noktaları arasında en önemli detay şüphesiz süt seçimidir. Çünkü kıvamlı ve lezzetli bir yoğurt yapımının temelinde kaliteli süt kullanımı yatar. Organik veya doğal süt tercih ederek katkı maddesi içermeyen bir seçenek seçmek en iyisidir. Sütün taze olması ve koruyucu maddeler içermemesi, yoğurdunuzun lezzetini ve kalitesini doğrudan etkiler. Bunun için pastörizasyon gibi işlemlerden geçmemiş ve herhangi bir katkı maddeyi içermeyen sütleri tercih etmelisiniz. Sütün doğal olmasının yanında yağ oranının yüksek olması da yoğurt yapımında önemli bir detay. Çünkü sütün yağ miktarının yüksek olması yoğurdun kıvamının doğrudan artmasını sağlar. Bunun için taş gibi yoğurt mayalama püf noktası notlarınıza sütün yağ oranı detayını da eklemeyi unutmayın.

Yoğurt Mayası Seçimi

Kusursuz bir yoğurt elde edebilmeniz için yoğurt mayasının kalitesi oldukça önemli. Bu durumda hazırlık aşamasında seçeceğiniz taze yoğurt veya yoğurt mayasının tamamen doğal koşullarla üretilmiş olması gerekir. Çünkü canlı bakteri kültürleri yalnızca doğal mayalanma yöntemiyle oluşur. İlk yoğurt mayalama işleminde bu hususa dikkat edin. Böylece sonraki yoğurt mayalama işlemlerinizde bir önceki yoğurdunuzdan bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer yoğurt mayası kullanacaksanız organik ve doğal olduğuna inandığınız markaları tercih edebilirsiniz.

Isı Kontrolü

Taş gibi yoğurt mayalama püf noktaları arasında ısı kontrolü detayı oldukça önemlidir. Çünkü sütü ideal ısı aralarında mayalamak yoğurdun kıvamını önemli ölçüde etkileyecektir. Genellikle 40-45 derece arasındaki sıcaklık yoğurt mayalama işlemi için idealdir. Bu sıcaklığı kaçırmadan mayalama işlemine geçmek için derece kullanabilirsiniz. Eğer dereceniz yoksa geleneksel sıcaklık ölçme yöntemini de kullanabilirsiniz. Eski yoğurt mayalama usulünde serçe parmağı hafifçe süte değdirilir ve 7 saniye bekletilirmiş. Eğer 7 saniye boyunca serçe parmağı süt içerisinde tutulabiliyorsa, mayalama işleminin zamanı gelmiş demektir. Unutmayın ki yoğurdun geçmişi binlerce yıl öncesine dayanır. Meşhur ev yoğurdu kıvamını yakalayabilmeniz için eski yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Mayalanma Süreci

Yoğurdun kıvamını ve kalitesini belirleyen bir diğer unsur da mayalanma kalitesidir. Mayalanma sürecinde sütü yeterince bekletmediğiniz takdirde yoğun bir yoğurt kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Fazla beklettiğiniz durumda ise beklemediğiniz kadar sert bir kıvamla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tam kıvamında bir yoğurt elde etmek için mayalanma süresini 6-8 saat olarak ayarlamanız yeterlidir. Mayalanma sürecinde yoğurdun bulunduğu kabın sıcaklığını korumanız da oldukça önemli. Aksi takdirde mayalanma sürecinde sütün bozulmasına neden olabilirsiniz. Bunun için yoğurt kabınızı bir bezle örterek sıcaklığını koruyabilirsiniz. Mayalanma sürecinde önemli olan bir diğer husus ise yoğurdun havayla temas durumudur. Hazırladığınız yoğurdu tencereye veya saklama kaplarına aktardıktan sonra havayla teması hızlıca kesin. Çünkü yoğurdun içerisinde bulunan yararlı bakterilerin çoğalabilmesi için havasız bir ortam gerekir. Dost bakteriler için gerekli ortamı sağladığınızda yoğurdunuz hem lezzetli hem de uzun ömürlü olacaktır. Bu adımı noktalarken küçük bir not düşmeyi de ihmal etmeyelim. Yoğurdunuzu küçük saklama kaplarına aktarmanız, uzun ömürlü tüketim açısından daha mantıklı olacaktır. Böylece yoğurdunuzu tüketmek istediğiniz miktarda alabilir ve diğer porsiyonlarınızın tazeliğini koruyabilirsiniz.

Saklama Koşulları

Evde yoğurt nasıl mayalanır konusundaki sunduğumuz püf noktaları bu başlıkla noktalıyoruz. Yoğurt mayalama sürecindeki bir diğer önemli husus da saklama koşullarıdır. Hazırladığınız yoğurdu uzun süre aynı lezzetiyle tüketebilmeniz için doğru koşullarda saklamanız gerekir. Yeni mayalanmış bir ev yoğurdu için ideal saklama ortamı her zaman buzdolabıdır. Buzdolabının sunduğu serin ve kuru ortam, yoğurdunuzu uzun süre tüketebilmeniz için idealdir.

Bu adımları dikkate aldığınızda yoğurt mayalamanın ne kadar pratik ve eğlenceli olduğunu siz de fark edeceksiniz. Elinizin hüneriyle hazırladığınız bu lezzet ile sofralarınızda fark yaratacağınıza da eminiz! Eğer ev yoğurdunu buzdolabından eksik etmek istemezseniz, sonraki yoğurt yapımlarına hazırlıklı olmanızda fayda var. Bunun için mayaladığınız yoğurttan bir miktar alarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Böylece ev yoğurdu hazırlamak istediğiniz her an mayanız elinizin altında hazır olacaktır. Söz konusu sağlıklı beslenme olunca bizde fikir bitmez! Tamamen doğal yöntemlerle hazırladığınız lezzetlere bir yenisini daha eklemek isterseniz “Kışlık Ev Makarnası Nasıl Yapılır?” adlı içeriğimiz de incelemeden geçmeyin.